Dita e parë e emërimit
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Dita e parë e emërimit
Viti i prodhimit 1982
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 39:32
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Rikard Ljarja
Skenari Kiço Blushi
Muzika e filmit Robert Radoja
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Roza Anagnosti
Fane Bita
Viktor Çaro
Fadil Kujovska
Aktorët tjerë
Birçe Hasko
Margarita Xhepa

Filmi "Dita e parë e emërimit" film me metrazh të shkurtër, prodhim i vitit 1981.

Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Robert Radoja.

Përmbajtja e filmit

Redakto

Bardha është përgjegjëse sektori në një kooperativë bujqësore, ndërsa Gjika inxhinjer në një minierë. Për punë të palodhur ata emërohen në dikastere të ministrisë, Bardha drejtoreshë në një ministri, ndërsa Gjika zv/ministër. Këto emërime priten me gëzim nga minatorët dhe kooperativistët.

Aktoët në role

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto