Margarita Xhepa është një aktore shqiptare, lindi më 2 prill 1934Lushnjë, Shqipëri. Një nga Zonjat e Mëdha të teatrit shqiptar. Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar, për të shkëlqyer në dramën "Streha e të harruarve", një tjetër sukses në karrierën e saj 50-vjecare.

Margarita Xhepa

Emri: Margarita
Mbiemri: Xhepa
Lindi më: 2 prill, 1934
Vendlindja: Lushnjë
Profesioni: aktore

Nga viti 1950 u aktivizua si artiste probiste në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe njëkohësisht studioi në Liceun Artistik, Dega e Dramës.

Ka krijuar mbi 150 role në teatër, midis të cilëve mund të përmendim: majlindën tek "majlinda" (Xh. Broja), Dafina tek "Lumi i vdekur" (dramatizim nga K. Velça i romanit me të njëjtin titull të Jakov Xoxës), Filja tek "Cuca e maleve" (Loni Papa), Zonja Mëmë tek "Kush e solli Doruntinën" (dramatizim nga Edmond Budina e Pirro Mani i romanit me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë), Nëna "Përballë vetes" (Ruzhdi Pulaha) etj.

Ka qënë njësoj e suksesshme në rolet e dramaturgjisë botërore, si Ofelia tek "Hamleti", Vajza e dytë tek "Mbreti Lir", Dado tek "Romeo e Xhulieta", Mbretëresha Margaret tek "Rikardi i III", të Shekspirit.

Në rolet e tjera nga dramaturgjia botërore spikasin Klea tek "Dhelpra dhe rrushtë" (Figereido), Lena tek "Xhaxha Vanja" (Çehov), Ledi Milford tek "Luiza Miler" (Shiler), Zonja Berling tek "Vizita e inspektorit" (Pristli), Zonja Lomen tek "Vdekja e një komisioneri" (A. Miller), Ana Andrejevna tek "Revizori" (Gogol), Marsela tek "Qeni i kopshtarit" (De Vega), Mashenka tek "Mashenka" (Afigenov), Shejla tek "Morali i zonjes Dulska" (Zapolska), apo Dado tek "Elektra" e Sofokliut, nën drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, në Teatrin Kombëtar të Greqisë, në Athinë.

Veç roleve në teatër, ka realizuor edhe 32 role në kinematografi, duke punuar me shumicën e regjisorëve shqiptarë. Me K. Dhamon xhiron "Vitet e para" dhe "Gjurmët", me I. Muçajn e K. Mitron "Dimri i fundit", "Tokë e përgjakur", "Një djalë edhe një vajzë" dhe "Apasionata", me Viktor Gjikën, "Gjeneral gramafoni", me E. Musliun, "Rrethi i kujtesës" dhe "Vitet e pritjes" (E. Musliu), me Kujtim Çashkun, "Dora e ngrohtë", me Dhimitër Anagnostin, "Gurët e shtëpisë sime", me P. Milkanin, "Pranvera s'erdhi vetëm", me S. Kumbaron, "Koncert në vitin 1936", me Gj. Xhuvanian "E diela e fundit" dhe "I dashur armik".

Në vitin 1997 interpretoi ne filmin grek "Mirupafshim" (regjisor J. Koras, K. Vupuras). Filmi u laureua me Çmimin e Madh ne Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Mesdhetar në Selanik, ndërsa Margarita Xhepa, Çmimin e Nderit.

FilmografiaRedakto

 1. Në kërkim të kujt (2011), serial
 2. Tingulli i heshtjes - (2010) telenovela
 3. Kronikë provinciale - (2009)
 4. Ne dhe Lenini - (2008)
 5. I dashur armik - (2004) Nëna e Harunit
 6. Mirupafshim - (1997)
 7. E diela e fundit - (1993)
 8. Një djalë edhe një vajzë - (1990), mesuese Kristina
 9. Vitet e pritjes - (1990), nëna e Helenës
 10. Kush e solli Doruntinën (1989) teatër-drama, nëna e Kostandinit dhe Doruntinës
 11. Pesha e kohës (1988) Gruaja e Kryetarit
 12. Pranvera s'erdhi vetëm - (1988) Mamaja e Irenes
 13. Misioni përtej detit - (1988) Zonja Krinsull, mamia
 14. Rrethi i kujtesës - (1987)
 15. Fillim i vështirë - (1986), shoqe e Zanës
 16. Gabimi - (1986) Mesuesja
 17. Gurët e shtëpisë sime - (1985) Gruaja e Fane Mërtirit
 18. Militanti - (1984) Mamaja e Visar Shundos
 19. Apasionata - (1983) Mamaja e Arturit
 20. Dora e ngrohtë - (1983) Mamaja e Besimit
 21. Shokët - (1982) Mamaja e Gencit
 22. Dita e parë e emrimit - (1981)
 23. Me hapin e shokëve - (1979) (TV) Mamaja e Gonit
 24. Dollia e dasmës sime - (1978) Mamaja e Nuses
 25. Gjeneral gramafoni - (1978) Zonja e Prefektit
 26. Koncert në vitin 1936 (1978) Eleni Jankollari
 27. Dimri i fundit - (1976)
 28. Pylli i lirisë - (1976) nëna e Vlashit
 29. Tokë e përgjakur - (1976) Nëna e Gjergjit
 30. Vitet e para - (1965) si Zyraka


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.