Rikard Ljarja (1 prill 1943Shkodër20 prill 2020Tiranë) ishte një aktor i teatrit dhe kinemasë shqiptare.

vitin 1960 mbaroi maturën në Shkodër kurse në vitin 1965 u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "A. Moisiu", Tiranë.

Për tetë vite, pas diplomimit, punoi si aktor i teatrit në Teatrin "Migjeni" në Shkodër. Prej vitit 1973 deri në vitin 1996 ai ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave të prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 2002, kur doli në pension, ishte drejtor artistik në televizionin publik shqiptar.

Ai ndërroi jetë më 20 prill 2020 për shkak të një sëmundjeje të rëndë.[1]

FilmografiaRedakto

RegjisorRedakto

SkenaristRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ndahet nga jeta "Deda", aktori dhe regjisori Rikard Ljarja vdes në moshën 77-vjeçare". Ora News. 20 prill 2020. Marrë më 20 prill 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto

Rikard Ljarja at IMDb