Ilegalët
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Ilegalët
Origjinali Ilegalët
Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 77:25
Ekipi realizues
Regjia Rikard Larja

Saimir Kumbaro

Skenari Abaz Hoxha

Peçi Dado

Muzika e filmit Hajg Zaharjan
Kameramani Bardhyl Martiniani
Drejtori artistik Arif Matjani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Stavri Shkurti
Astrit Çerma
Rikard Larja
Leka Selfa
Aktorët tjerë
Fitim Makashi
Mimoza Cika
Florida Mancaku
Vangjel Heba

Filmi "Ilegalët" prodhim i vitit 1976.

Regjisor: Rikard Ljarja, Saimir Kumbaro, Skenari: Abaz Hoxha, Peçi Dado, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Hajg Zaharjan.

Interpretojnë Redakto

Përmbajtja e filmit Redakto

Lëvizja Antifashiste në qytet ka marrë përpjestime të mëdha. Ndërkohë një emisar i SIM-it (zbulimi informativ i ushtrisë Italiane) nën petkun e inxhinier Tostit kërkon të depërtojë në radhët e njësiteve guerile. Por vigjëlenca dhe largpamësia e komunistëve e ndalojnë veprimtarin e tij.