Evropa Kontinentale është një koncept i cili përfshinë pjesën tokësore të kontinentitEvropës, duke përjashtuar ishujt e saj përreth. Ajo gjithashtu mund të quhet në mënyrë të paqartë edhe si Kontinenti evropian,[1][2] - që në anën tjetër mund të nënkuptojë tërë Evropën – dhe, nga disa, thjesht pjesën kontinentale.

Shtrirja e hapësirës tokësore të Evropës, Evropës Kontinentale

PërmbledhjeRedakto

Nocioni i vjetër i Evropës si një term kulturor u përqëndrua në Evropën thelbësore ( Kerneuropa ), territorin kontinental të Perandorisë historike Karolingiane, që korrespondon me Francën moderne, Italinë, Evropën gjermanishtfolëse dhe shtetet e Beneluksit (Austrasia historike). Kjo bërthamë historike e "Evropës Karolingiane" u quajt me vetëdije në vitet 1950 si bazë etno-kulturore historike për integrimin e ardhshëm evropian (shih gjithashtu Evropën me shumë shpejtësi ). [3] [4]

Përkufizimi më i zakonshëm i Evropës kontinentale përjashton këta ishuj kontinentalë : Ishujt Grekë, Qipro, Maltë, Sicili, Sardenja, Korsikë, Ishujt Balearikë, Britania e Madhe dhe Irlanda dhe ishujt përreth, Novaya Zemlya dhe arkipelagu Nordik, si dhe ishujt oqeanike aty pranë, përfshirë Ishujt Kanarie, Madeira, Azoret, Islanda, Ishujt Faroe dhe Svalbard

Gadishulli Skandinav ndonjëherë përjashtohet gjithashtu, megjithëse është teknikisht pjesë e "Evropës kontinentale", lidhjet de fakto me pjesën tjetër të kontinentit janë përtej Detit Baltik ose Detit të Veriut (në vend se përmes rrugës së gjatë tokësore që përfshin udhëtimin në veri të gadishullit ku takohet me Finlandën, dhe më pas në jug përmes Evropës verilindore). 

GaleriaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Rosensteil, Francis (2001). Annuaire Europeen 2000 / European Yearbook 2000. Martinus Nijhoff Publishers. fq. 69. ISBN 9041118446. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Robert, Jacques (2014). The European Territory: From Historical Roots to Global Challenges. Routledge. fq. 183. ISBN 9781317695059. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Trachtenberg, Marc (2003). Gavin, Francis J.; Gehrz, Christopher; Mahan, Erin (red.). Between Empire and Alliance: America and Europe During the Cold War. Rowman & Littlefield. fq. 67. ISBN 9780742521773. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hyde-Price, Adrian (2000). Germany and European Order: Enlarging NATO and the EU. Manchester University Press. fq. 128. ISBN 9780719054280. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)