Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2011

Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2011 (ang: Junior Eurovision Song Contest 2011) është edicioni i 9-të i këtij festivali. Këtë vit festivali do mbahet në JerevanArmenisë.

Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2011
Reach for the top!
Jesc 2011.png
Finalja 3 dhjetor, 2011
TV Organizatorë Flag of Armenia.svg ARMTV
Vendi Salla e Koncerteve dhe Sporteve "Karen Demirchyan"
Sistemi votues
Ç'do votues nga ç'do shtet i cili do votoj përmes telefonit apo mesazheve do ti llogaritet 50 % që do me thënë nga votat e ç'do votuesi çdo shtet do i jep nga 1 deri në 12 pikë. Për dallim nga vitet tjera këtë vit 50 % e pikëve jep televotimi dhe 50 % juria. Ç'do shtet merr 12 pikë në fillim të votimit
Vendet e kthyera Bullgaria Bullgaria
Vendet e larguara Malta Malta
Serbia Serbia
Festivali Europian I Këngës Për Fëmijë
◄2010        2012►

Këtë vit do marrin pjesë gjithsej 13 shtete, nga ta 12 janë që kanë marr pjesë vitin e kaluar, ndërsa Bullgaria kthehet sivjet pas largimit në vitin 2009 për shkak të rezultatit jo të mirë në vitin 2008. Ndërsa shtetet që nuk do marrin pjesë do jenë Serbia dhe Malta për shkak të kushteve financiare.

FinaljaRedakto

Finalja do jetë nata e vetme për zgjedhjen e fituesit të këtij festivali. Për ta bërë një gjë të tillë, ç'do shtet do votoj sipas mënyrës së vjetër të Eurovizionit duke dhënë pikët nga 1 deri 12. Gjithashtu sikur 5 vitet e kaluara në fillim të votimit, ç'do shtet do marrë 12 pikë.

Rradha Shteti Gjuha Artisti Titulli Përkthimi
01   Rusia Rushisht Ekaterina Ryabova[1] "Kak Romeo i Dzhulyetta" "Romeo dhe Xhuljeta"
02   Letonia Letonisht Amanda Bašmakova "Mēness Suns" "Qen i hënës"
03   Moldavia Anglisht Lerica "No, No" "Jo, Jo"
04   Armenia Armenisht, Anglisht Dalita "Welcome to Armenia" "Mirësevini në Armeni"
05   Bullgaria Bullgarisht Ivan Ivanov[2] "Supergeroy" (Супергерой) "Superhero"
06   Lituania Lituanisht Paulina Skrabytė[3] "Debesys" "Clouds"
07   Ukraina Ukrainisht, Anglisht Kristall[4] "Evropa" (Европа) -
08   Maqedonia e Veriut Maqedonisht Dorijan Dlaka[5] "Zimi Ovoj Frak" (Жими овој фрак) "Betohem në këtë veshje me bisht"
09   Holanda Holandisht Rachel[6] "Teenager" "Adoleshente"
10   Bjellorusia Rusisht Lidiya Zabolotskaya[7] "Angely Dobra" (Ангелы добра) "Engjujt e mirësisë"
11   Suedia Suedisht Erik Rapp[8] "Faller" "Po bie"
12   Gjeorgjia Gjeorgjisht CANDY[9] "Candy Music" -
13   Belgjika Holandisht Femke[10] "Een Kusje Meer" "Edhe një puthje tjetër"

RezultatetRedakto

Vendi Pikët Shteti Përfaqësuesi/Kënga
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

ReferimeRedakto

  1. ^ "Junior kicks off: Russia picks Katya for Yerevan". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Breaking news: Ivan to represent Bulgaria in Yerevan". escdaily.com. Marrë më 2 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Paulina Skrabytė (Lithuania)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kristall will represent Ukraine in "Evropa"". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "FYR Macedionia decided 2011: Dorijan Dlaka to Yerevan". Oikotimes. 24 shtator 2011. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  6. ^ "Netherlands decided 2011: Racher wins". Oikotimes. 1 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2012. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  7. ^ "Belarus decided: Lida to Yerevan". Oikotimes. 24 shtator 2011. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  8. ^ "Erik Rapp sjunger för Sverige i Junior Eurovision 2011 (Swedish)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Group "Candy" win Georgian final". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Belgium decided: Femke wins". Oikotimes. 1 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2012. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)