Festivali i 26-të i Këngës në RTSH

Festivali i 26-të i Këngës në RTSH
Edicioni 26-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1987
Datat 25, 26, 27 dhjetor
Prezantues Silvana Braçe
Artisti Fitues Dueti Irma e Eranda Libohova
Kënga Fituese Nuk te harroj Muzika Agim Krajka Teksti Haxhi Rama
              1986 1988              

Parathënie

Redakto

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje

Redakto

Festivali i 26-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë nga data 25 deri 27 Dhjetor të vitit 1987. Prezantoi: Silvana Braçe. Morën pjesë 21 këngë: 11 natën e parë, 10 natën e dytë dhe 12 dolën në finale. Kënga fituese “Nuk të harroj”, kënduar nga Irma e Eranda Libohova, me muzikë të Agim Krajkës dhe tekst të Haxhi Ramës. Është fitorja e parë e A. Krajkës mbas shumë çmimeve të dyta e të treta. Tashmë ka pak këngë për Partinë dhe shumica për dashurinë dhe jetën rinore. Në këtë festival merr pjesë për herë të parë këngëtarja Anita Bitri.

.

Nata e parë - 25.12.1987

Redakto
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Oh, ç'e bukur dasma Naim Gjoshi Basri Bushkashi Kristina Përbasha
2 Në dashurinë time Tonin Harapi Skënder Rusi Fatma Zyberi
3 E vogla mes shoqesh David Tukiqi Gjokë Beci Anita Bitri
4 Bjer kitarra ime Avni Mula Hysni Milloshi Liliana Kondakçi
5 Një çast në kujtesën tënde Ilir Dangëllia Irma Kurti Gëzim Çela
6 Eja me ne Gazmend Mullahi Koçi Petriti Afërdita Zonja
7 Me emrin tënd Parti Maksim Shehu Rudolf Marku Elektra Simo
8 Beso te dashuria Gjergj Leka Petraq Risto Bashkim Alibali
9 Një jetë nga jeta ime Flamur Shehu Jorgo Papingji Ermira Babaliu
10 Zemër nëne Enver Shëngjergji Agim Doçi Mefarete Laze
11 Nuk të harroj Agim Krajka Haxhi Rama Irma Libohova

Eranda Libohova

.

Nata e dytë - 26.12.1987

Redakto
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Fryj moj erë e lirë Pjetër Gaci Kosta Dhamo Tonin Tërshana
2 I ri gjithmonë Valentin Veizi Zaho Puci Telemak Papapano
3 Shoqe të një udhe Aleksandër Lalo Koçi Petriti Irma Libohova
4 Na rrit Shqipëria Tish Daija Gjokë Beci Ludmilla Baballëku
5 A do vish Osman Mula Agim Doçi Luan Zhegu
6 Mes dy yjesh ngjan si hënë Kujtim Laro Arben Duka Adriana Ceko
7 Lot me ty o djalë se ta di merakun Vladimir Kotani Arben Duka Kozma Dushi
8 I duam bukuritë Spartak Tili Foto Malo Nazmie Kasmi

Mimoza Dhamo

9 Kënga ime është për ju Agim Prodani Betim Muço Lindita Theodhori
10 Koha nuk pret Ferdinand Deda Zhuliana Jorganxhi Parashqevi Simaku

.

Nata finale - 27.12.1987

Redakto

Në natën finale dolën 12 këngë sipas kësaj radhe:

 1. I duam bukuritë
 2. Fryj moj erë e lirë
 3. Zemër nëne
 4. E vogla mes shoqesh
 5. Kënga ime është për ju
 6. Koha nuk pret
 7. Mes dy yjesh ngjan si hëne
 8. Lot me ty o djalë se ta di merakun
 9. Një jetë nga jeta ime
 10. Eja me ne
 11. Nuk të harroj
 12. A do vish


.

Çmimet

Redakto

Çmimi i parë

Redakto

Çmimi i dytë

Redakto

Çmimi i tretë

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale