Festivali i 27-të i Këngës në RTSH

Festivali i 27-të i Këngës në RTSH
Edicioni 27-të
Qyteti Tirana
Vendi Tiranë
Viti 1988
Datat 23, 24, 25 Dhjetor
Prezantues Ina Gjika
Artisti Fitues
Kënga Fituese E duam lumturinë
              1987 1989              


Parathënie Redakto

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputi koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje Redakto

Festivali i 27-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë nga data 23 deri 25 Dhjetor të vitit 1988. U prezantua nga Ina Gjika. Morën pjesë 28 këngë: 14 natën e parë, 14 natën e dytë dhe dolën 15 në finale. Fiton kënga "E duam lumturinë" e kompozitorit Pirro Çako (që merr pjesë për herë të parë) me tekst të Agim Doçit, kënduar nga Parashqevi Simaku (fitorja e dytë e saj). Marrin pjesë për herë të parë si kompozitorë Dorian Nini (ka qenë këngëtar në Festivalin e 11-të) dhe Ardit Gjebrea. Në këtë festival fillon karrierën e tij këngëtari Frederik Ndoci.

Nata e parë - 23.12.1988 Redakto

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Zëri i atdheut tim Pjetër Gaci Hysni Milloshi Alfred Ngjela
2 Një emër Naim Gjoshi Hysni Milloshi Kristina Përbasha
3 Shoqja e fëmijërisë Dorian Nini Zaho Puci Miga Hysi
4 Një fjalë për ditën time Ermir Dergjini Pandeli Koçi Enver Shaqja
5 S'ma njohe zemrën Jetmir Barbullushi Betim Muço Bashkim Alibali
6 Udhë të mbarë Tasim Hoshafi Julia Çika Anesti Çuko
7 Kur të pret një dashuri Flamur Shehu Zhuliana Jorganxhi Liliana Kondakçi
8 Njoha bukurinë Gazmend Mullahi Koçi Petriti Anila Guxho
9 Blerim dhe dritë Luan Sula Pandeli Koçi Pëllumb Elmazi
10 Ujë nga bjeshka do të sjell Luan Zhegu Agim Doçi Luan Zhegu
11 Besa e Partisë, ylli partizan Ferdinand Deda Gjokë Beci Tatjana Çela
12 Muzikanti i vogël Aleksandër Lalo Zef Bardhi Ermira Hajno
13 Jeto rininë Ardit Gjebrea Zhuliana Jorganxhi Irma Libohova

Frederik Ndoci

14 Kur vallzojmë tok Avni Mula Agim Doçi Morena Reka

.

Nata e dytë - 24.12.1988 Redakto

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Përherë të rinj në piedestal Shpëtim Kushta Bardhyl Londo Mimoza Nazarko
2 Ti e para zgjon mëngjesin Hajg Zaharian Irma Kurti Petrit Lulo
3 Bukurinë ta dha fusha Josif Minga Skënder Rusi Elektra Simo
4 Buzëqeshja jote jemi ne David Tukiqi Alqi Boshnjaku Anita Bitri

Gëzim Çela

5 Për shokun tim Agron Xhunga Matish Gjeluci Andon Joro
6 Kur ishim studentë Alfons Balliçi Koçi Petriti Kozma Dushi
7 Në emër të jetës Aleksandër Peçi Xhevahir Spahiu Ludmilla Baballëku
8 Udhët kurrë nuk flenë Arqile Pilkati Isuf Nelaj Telemak Papapano
9 Mes dashurive Vladimir Kotani Arben Duka Mimoza Dhamo

Gëzim Çela

10 Nëpër ditët tona Adrian Jorgji Skendër Rusi Lindita Theodhori
11 Lumë në pranverë Spartak Tili Foto Malo Eglantina Leka
12 Të kërkoj Agim Krajka Vullnet Mato Irma Libohova

Eranda Libohova

13 E duam lumturinë Pirro Çako Agim Doçi Parashqevi Simaku
14 Në çdo zemër një herë troket Kujtim Laro Gjokë Beci Frederik Ndoci

.

Nata finale, 25.12.1988 Redakto

 1. Zëri i atdheut tim
 2. Shoqja e fëmijërisë
 3. Një emër
 4. Kur ishim studentë
 5. Ujë nga bjeshka do të sjell
 6. Në çdo zemër një herë troket
 7. Bukurinë ta dha fusha
 8. Kur vallzojmë tok
 9. Në emër të jetës
 10. Mes dashurive
 11. Nëpër ditët tona
 12. Buzëqeshja jote jemi ne
 13. S'ma njohe zemrën
 14. E duam lumturinë
 15. Jeto rininë

Çmimet Redakto

Çmimi i parë Redakto

Çmimi i dytë Redakto

Çmimi i tretë Redakto


Referime Redakto

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale