Festivali i 28-të i Këngës në RTSH

Festivali i 28-të i Këngës në RTSH
Edicioni 28-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1989
Datat 25, 26, 27 Dhjetor
Prezantues Luiza Xhuvani
Artisti Fitues
Kënga Fituese Toka e diellit
              1988 1990              Parathënie Redakto

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera"


Përmbledhje Redakto

Festivali i 28-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë nga data 25 deri 27 Dhjetor të vitit 1989. Morën pjesë 26 këngë: 13 natën e parë, 13 natën e dytë dhe 16 dolën në finale. U prezantua nga aktorja Luiza Xhuvani. Ndihet era e re e lirisë që po fryn sidomos në këngën fituese "Toka e diellit", por edhe në këngë të tjera si "Jemi zemra e çdo moshe" që do t'i paraprijë komplekseve të festivalit te ardhshëm. Fillojnë karrierën kompozitori Shpëtim Saraçi, këngëtarët Manjola Nallbani, Morena Reka, Bledar Sejko, Redon Makashi. Për herë të parë përdoret teksti i një prej poeteve më të spikatur, Lasgush Poradecit, dhe del një këngë e veçantë e kompozitorit Josif Minga, kënduar aq bukur nga Afërdita Zonja: "Mora shoqezën përkrah".

.

Nata e parë - 25.12.1989 Redakto

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Me emrin tënd flamurtarë Mark Kaftalli M. Bregu Kastriot Tusha
2 Ditët tona bardhësi Naim Gjoshi Basri Bushkashi Eduard Jubani
3 Udhëtoj e menduar Shpëtim Saraçi Dritëro Agolli Manjola Nallbani
4 M'u ndez një mall Spartak Tili Betim Muço Mustafa Mehja
5 Gonxhe të gëzimit tim Diana Ziu Vangjel Toçe Jolanda Dhamo
6 Jemi zemra e çdo moshe Pirro Çako Agim Doçi Morena Reka

Bledar Sejko

Redon Makashi

7 Motrës David Tukiqi Ndoc Gjetja David Tukiqi
8 Ti je dashuria ime Kujtim Laro Koçi Petriti Mefarete Laze
9 Këngë pafund është rinia Gjergj Leka Jorgo Papingji Frederik Ndoci
10 Koha e njerëzve të rinj Ruzhdi Keraj L. Jovani Ermira Hajno
11 Nën qiellin e kaltër të rivierës Ferdinand Deda Irma Kurti Luan Manahasa

Rubin Mati

12 Emrin ty kush s'ta di Flamur Shehu Zhuliana Jorganxhi Irma Libohova
13 Lisi i këngës bleron Limos Dizdari Xhevahir Spahiu Gaqo Çako

.

Nata e dytë - 26.12.1989 Redakto

Radha e

prezantimit

Titulli i kënges Muzika Teksti Interpretuesi
1 Besa shqiptare Pjetër Gaci Paulin Shtjefni Pëllumb Elmazi
2 Rreze të nje ylli Hajg Zaharian V. Çela Ermal Dani

Irena Ciceri

Alma Hyska

3 Jetës fali zemrën Gazmend Mullahi Betim Muço Robert Alia
4 Fjala e ngrohtë na lidh Agron Xhunga Haxhi Rama Burbuqe Rada
5 Mijëra zëra në zërin tim Alfons Balliçi Rudolf Marku Eranda Libohova
6 Zemrat det i gjerë Dorian Nini Bashkim Hoxha Luan Zhegu
7 Mora shoqezën përkrah Josif Minga Lasgush Poradeci Afërdita Zonja
8 Për njeriun jeta flet S. Skënduli Arben Duka Alma Hyska

Gjergji Tase

9 E zgjodhe vetë të vërtetën Thoma Simaku Natasha Lako Ema Qazimi
10 Eja më kërko Maksim Shehu Skënder Rusi Lindita Theodhori

Refat Lleshi

11 Borë me hënë Avni Mula Hysni Milloshi Bashkim Alibali

Mimoza Dhamo

12 Jetoj Agim Krajka Zhuliana Jorganxhi Parashqevi Simaku
13 Toka e diellit Aleksandër Peçi Xhevahir Spahiu Frederik Ndoci

Juli Ndoci

Manjola Nallbani

.

Nata finale - 27.12.1989 Redakto

 1. Nën qiellin e kaltër të rivierës
 2. Gonxhe të gëzimit tim
 3. Këngë pafund është rinia
 4. Ti je dashuria ime
 5. Mora shoqezën përkrah
 6. Për njeriun jeta flet
 7. E zgjodhe vetë të vërtetën
 8. Besa shqiptare
 9. Jemi zemra e çdo moshe
 10. Zemrat det i gjerë
 11. Eja me kërko
 12. Emrin ty kush s'ta di
 13. Borë me hënë
 14. Jetoj
 15. Toka e diellit
 16. Lisi i kengës bleron

.

Çmimet Redakto

Çmimi i parë Redakto

Çmimi i dytë Redakto

Çmimi i tretë Redakto

.

Referime Redakto

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip, dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale