Jorgo Papingji

Jorgo Papingji (Vlorë, 10 qershor 1942) është një autor dhe poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta që morën pjesë në "Festivali i Këngës".

Ai ka shkruar 5 këngë fituese në "Festivali i Këngës", njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian i Këngës në vitin 2014.

Ai është emëruar "Mjeshtri i Madh".[1]

Jorgo Papingji ka shkruar mbi 4000 këngë.[2]

Këngë që morën pjesë në Festivalin i Këngës në RTSH

Redakto
 • 1980 – "Kur jemi bashkë të dy" (i kryer nga Luan Zhegu)
 • 1990 – "Askush s'do ta besojë" (i kryer nga Anita Bitri, fitues)
 • 1991 – "Fat dhë jetë" (i kryer nga Anita Bitri)
 • 1993 – "Kur e humba një dashuri" (i kryer nga Manjola Nallbani, fitues)
 • 1993 – "Rri me mua" (i kryer nga Mira Konçi)
 • 1994 – "I thuaj jo" (i kryer nga Ardit Gjebrea)
 • 1995 – "E doni dashurinë" (i kryer nga Luan Zhegu dhe Ledina Çelo)
 • 1999 – "S'jam tribu" (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)
 • 1999 – "Apokalipsi" (i kryer nga Irma dhe Eranda Libohova)
 • 2001 – "Jetoj" (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)
 • 2004 – "Hëna dhe yjët dashurojnë" (i kryer nga Luiz Ejlli)
 • 2005 – "E dua këngën" (i kryer nga Evis Mula)
 • 2007 – "Po lind një yll" (i kryer nga Rosela Gjylbegu)
 • 2009 – "Në pasqyrë" (i kryer nga Anjeza Shahini)
 • 2010 – "Mirëmbrëma ëngjëlli im" (i kryer nga Dorina Garuci)
 • 2011 – "Këngën time merr vehtë" (i kryer nga Bashkim Alibali)
 • 2011 – "Më ler të të dua" (i kryer nga Mariza Ikonomi)
 • 2012 – "Kush ta dha këtë emër" (i kryer nga Hersiana Matmuja)
 • 2013 – "Zemërimi i një natë" (i kryer nga Hersiana Matmuja, fitues)
 • 2014 – "Vetëm të ti bësoj" (i kryer nga Klajdi Musabelliu)

Këngë që morën pjesë në festivalin Kënga Magjike

Redakto
 • 1999 – "Vetëm një fjalë" (i kryer nga Elsa Lila, fitues)

Këngë që morën pjesë në Festivalin Evropian i Këngës

Redakto
 • 2014 – "One Night's Anger" (i kryer nga Hersiana Matmuja)

Këngë që morën pjesë në Junior Eurovision Song Contest

Redakto

2012 – "Kam një këngë vetëm për ju" (i kryer nga Igzidora Gjeta)

Referime

Redakto

Burime

Redakto