Henry Reed Rathbone (1 korrik 1837 - 14 gusht 1911) ishte një oficer ushtarak dhe diplomat i Shteteve të Bashkuara që ishte i pranishëm në vrasjen e Presidentit Abraham Lincoln. Rathbone ishte ulur me të fejuarën e tij, Clara Harris, pranë Presidentit dhe gruas së tij, Mary Todd Lincoln, kur John Wilkes Booth hyri në lozhin e presidentit në Teatrin e Fordit dhe qëlloi Lincoln në kokë. Kur Rathbone u përpoq ta ndalonte Booth të largohej nga vendi i ngjarjes, Booth e goditi me thikë dhe e plagosi rëndë.

Henry Rathbone

Jeta e hershmeRedakto

Henry Rathbone lindi në Albany, Nju Jork, një nga katër fëmijët e Jared L. Rathbone, një biznesmen tregtar dhe i pasur, i cili më vonë u bë kryetar i Albany, dhe Pauline Rathbone (mbiemri i vajzërisë Penney).[1] Pas vdekjes së babait të tij në vitin 1845, Rathbone trashëgoi shumën e konsiderueshme të dyqind mijë dollarëve. Nëna e tij e ve, Pauline Rathbone, u martua me Ira Harris në vitin 1848. Ira Harris u emërua Senator i Shteteve të Bashkuara nga Nju Jorku pasi William H. Seward u bë Sekretari i Shtetit i Presidentit Lincoln. Harris ishte një i ve me katër fëmijë, gruaja e të cilit Louisa kishte vdekur gjithashtu në vitin 1845.[2][3] Si rezultat i kësaj martese, Ira Harris u bë njerku i Rathbone dhe vajza e tij, Clara, u bë motra e Rathbone nga ana e babait. Edhe pse kjo seri e pazakontë ngjarjesh i bëri ata vëlla dhe motër nga një prind, ata nuk lidheshin me gjak.[4] Rathbone dhe Harris formuan një miqësi të ngushtë dhe më vonë ra në dashuri. Të dy u fejuan pak para Luftës Civile Amerikane.[5]

Rathbone studioi drejtësi në Union College dhe punoi shkurtimisht në një partneritet juridik në Albany para se të hynte në Ushtrinë e Unionit në fillimin e Luftës Civile.[6] Gjatë luftës, Rathbone shërbeu si KapitenRegjimentin e 12-të të Këmbësorisë dhe ishte në Betejën e Antietamit dhe Betejës së Frederickburg.[7] Në fund të luftës, ai kishte arritur gradën e majorit.

Vrasja e LincolnRedakto

 Artikulli kryesor: Vrasja e Abraham Lincoln.

Më 14 prill 1865, Majori Rathbone dhe e fejuara e tij Clara Harris pranuan një ftesë për të parë një shfaqje në Teatrin e Fordit nga Presidenti Abraham Lincoln dhe gruaja e tij, Zonja e Parë Mary Todd Lincoln. Çifti, i cili kishte qenë miq me Presidentin dhe gruan e tij për ca kohë, ishin të ftuar pasi Ulysses S. Grant dhe gruaja e tij Julia, Thomas Eckert, dhe disa të tjerë kishin refuzuar ftesën e zonjës Lincoln.[8]

 
Të ulur në lozhin e Teatrit të Fordit, nga e majta në të djathtë, janë vrasësi John Wilkes Booth, Abraham Lincoln, Mary Todd Lincoln, Clara Harris, dhe Henry Rathbone

Gjatë shfaqjes, aktori John Wilkes Booth hyri fshehurazi në lozhin e Presidencës dhe qëlloi Lincoln në kokë me një pistoletë. Ndërsa Rathbone u përpoq të kapte Booth, Booth goditi krahun e majtë të Rathbone me një kamë nga bërryli në shpatull. Rathbone më vonë kujtoi se ishte i tmerruar nga zemërimi në fytyrën e Booth.[9][10][11] Rathbone përsëri kapi në Booth ndërsa Booth përgatitej të hidhej nga pragu i lozhit. Ai kapi pallton e Booth-it, duke bërë që Booth të binte ngushtë në skenë, duke thyer ndoshta këmbën. Booth megjithatë shpëtoi dhe mbeti i lirë për dymbëdhjetë ditë.[12][13]

Megjithë plagën e tij të rëndë, Rathbone shoqëroi Mary Lincoln në Petersen House përtej rrugës, ku ishte marrë presidentin.[14] Pas pak atij i ra të fikët për shkak të humbjes së gjakut.[15] Harris mbërriti shpejt pas kësaj dhe e mbajti kokën në prehër, ndërsa ai qëndronte në gjysmë vetëdije. Kur një kirurg që kishte qenë duke ndjekur Lincoln përfundimisht e ekzaminoi atë, u kuptua se plaga e tij ishte më serioze sesa mendohej fillimisht. Booth e kishte prerë gati në kockë dhe i kishte shkëputur një arterie. Rathbone u mor në shtëpi ndërsa Harris mbeti me Mary Todd Lincoln ndërsa Presidenti ishte duke vdekur gjatë nëntë orëve të ardhshme.[16] Kjo vigjilje vdekjeje zgjati gjatë natës, deri në mëngjes, kur Lincoln vdiq në 7:22 të mëngjesit, më 15 prill 1865.[17]

Karriera diplomatike dhe rënia mendoreRedakto

Megjithëse plagët fizike të Rathbone u shëruan, gjendja e tij mendore u përkeqësua në vitet pas vdekjes së Lincoln ndërsa ai u zemërua për pamundësinë e tij të perceptuar për të ndaluar atentatin.[18] Ai u martua me Harris më 11 korrik 1867 dhe çifti kishte tre fëmijë: Henry Riggs, Gerald Lawrence dhe Clara Pauline.[19]

Rathbone dha dorëheqjen nga ushtria në vitin 1870.[20] Pas dorëheqjes së tij, ai u përpoq të gjente dhe të mbante një punë për shkak të paqëndrueshmërisë së tij mendore. Ai u bind se Harris ishte jobesimtare. Ai gjithashtu e kundërshtoi vëmendjen që Harris u kushtoi fëmijëve të tyre dhe raportohet se e kërcënoi gruan e tij në disa raste pasi dyshoi se ajo do të ndahej nga ai dhe të merrte fëmijët.[11] Sidoqoftë, Presidenti Chester A. Arthur emëroi Rathbone si konsull amerikan në Provincën e Hanoverit në vitin 1882. Familja u zhvendos në Gjermani, ku shëndeti mendor i Rathbone vazhdoi të bie.[21]

Më 23 dhjetor 1883, Rathbone sulmoi fëmijët e tij në një çmenduri të përshtatshme. Rathbone qëlloi për vdekje dhe goditi me thikë gruan e tij, e cila po përpiqej të mbronte fëmijët. Rathbone më pas goditi veten me thikë pesë herë në gjoks, në një përpjekje të vetëvrasjes.[22] Ai u akuzua për vrasje por u shpall i çmendur nga mjekët pasi fajësoi vrasjen për një ndërhyrës. Ai u dënua dhe u dërguan në një strehim në Hildesheim, Gjermani. Fëmijët e çiftit u dërguan për të jetuar me xhaxhain e tyre, William Harris, në Shtetet e Bashkuara.[11]

VdekjaRedakto

Rathbone vdiq më 14 gusht 1911 dhe u varros pranë gruas së tij në Varrezat e qytetit Engesohde, Hanover.[11]

ReferimetRedakto

 1. ^ Essex Institute Historical Collections. Essex Institute Press. 1891. fq. 165. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Seward, Frances Adeline (1963). Johnson, Patricia Carley (red.). Sensitivity and Civil War, the Selected Diaries and Papers, 1858–1866, of Frances Adeline (Fanny) Seward. 2. University of Rochester. fq. 719. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ham, Mrs. Thomas H. (1904). A Genealogy Of the Descendants Of Nicholas Harris, M.D.,. C.I.F. Ham. fq. 18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Pappas, Theodore (21 gusht 1994). "Henry And Clara's Cruel Fate". chicagotribune.com. fq. 1. Marrë më 3 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Pappas, Theodore (21 gusht 1994). "Henry And Clara's Cruel Fate". chicagotribune.com. fq. 1. Marrë më 1 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Wright, John D. (2012). The Routledge Encyclopedia of Civil War Era Biographies. Routledge. fq. 491. ISBN 1-136-33150-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Ruane, Michael E. (5 prill 2009). "A Tragedy's Second Act". The Washington Post. Marrë më 19 tetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Steers, Edward (2005). Blood on the Moon: The Assassination of Abraham Lincoln. University Press of Kentucky. fq. 104–105. ISBN 0-813-19151-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ What Booth Said After He Killed Lincoln
 10. ^ Lachman, Charles (2008). The Last Lincolns: The Rise & Fall of a Great American Family. Sterling Publishing Company. fq. 288. ISBN 1-402-75890-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c d Hatch, Frederick (2011). Protecting President Lincoln: The Security Effort, the Thwarted Plots, and the Disaster at Ford's Theatre. McFarland. fq. 161. ISBN 0-786-46362-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jones, Mark; Johnstone, Peter (2011). History of Criminal Justice. Elsevier. fq. 274–275. ISBN 1-437-73497-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kauffman, Michael W. (2007). American Brutus: John Wilkes Booth and the Lincoln Conspiracies. Random House LLC. fq. 231. ISBN 0-307-43061-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Reck, Waldo Emerson (1987). A. Lincoln, His Last 24 Hours. McFarland. fq. 126. ISBN 0-899-50216-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Bain, Robert T. (2005). Lincoln's Last Battleground: A Tragic Night Recalled. AuthorHouse. fq. 19. ISBN 1-467-02991-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kauffman (2007) p.37
 17. ^ Richard A. R. Fraser, MD (shkurt–mars 1995). "How Did Lincoln Die?". American Heritage. 46 (1). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Conspirator: The Plot to Kill Lincoln" Arkivuar 27 shkurt 2020 tek Wayback Machine, National Geographic Channel. Marrur më 18 mars 2012
 19. ^ Talcott, Sebastian V. (2001). Genealogical Notes of New York and New England Families. Heritage Books. fq. 637. ISBN 0-788-41956-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Jampoler, Andrew C. A. (2008). The Last Lincoln Conspirator: John Surratt's Flight from the Gallows. Naval Institute Press. fq. 182. ISBN 1-591-14407-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Steers, Edward (2010). The Lincoln Assassination Encyclopedia. HarperCollins. fq. 158. ISBN 0-061-98705-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Swanson, James L. (2009). Manhunt: The 12-Day Chase to Catch Lincoln's Killer. HarperCollins. fq. 372. ISBN 0-061-80397-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)