Jason Segel Jordan (lindur më 18 janar 1980) është një aktor, komedian, skenarist, këngëtar-kompozitor, autor dhe producent amerikan. Ai njihet më së miri për rolin e tij si Marshall Eriksensitcomin e CBS-së How I Met Your Mother, si dhe për punën e tij me producentin Judd Apatow në serinë televizive Freaks and Geeks dhe Undeclared, dhe për komeditë e suksesshme në mënyrë kritike dhe tregtare që ai ka luajtur, shkruar dhe prodhuar.

Jason Segel

Segel ka luajtur në disa filma, përfshirë Knocked Up (2007), Forgetting Sarah Marshall (2008), I Love You, Man (2009), Despicable Me (2010), Bad Teacher (2011), Jeff, Who Lives at Home (2011 ), The Muppets (2011), The Engagement Five-Year (2012), This Is 40 (2012), Tape Sex (2014), The Discovery (2017) and The Friend (2019). Performanca e tij si autori i ndjerë David Foster Wallace në filmin e vitit 2015, The End of the Tour u prit me një vlerësim kritik, duke i fituar atij një nominim për Çmimin Independent Spirit për Udhëheqjen më të mirë. Në vitin 2012, Segel u emërua Hasty Pudding Man of the Year.

Jeta e hershme Redakto

Segel lindi më 18 janar 1980 në Los Angeles, nga Jillian (née Jordan; lindi 1952) dhe Alvin Segel, avokat.[1][2][3][4] Ai u rrit në lagjen e Palizadave të Paqësorit.[5] Ai ka një vëlla më të madh, Adamin,[6] dhe një motër më të vogël, Alison.[7]

Babai i Segel është hebre,[8][9] ndërsa nëna e tij është me origjinë angleze, skoceze, irlandeze dhe franceze.[10] Ai ka deklaruar se ishte rritur hebre,[11] si dhe "pak nga gjithçka".[12] Segel shkoi në shkollën hebraike dhe mbajti një ceremoni Bar Mitzvah, dhe gjithashtu ndoqi Shkollën Famullive të Shën Mateut, një shkollë private peshkopale.[13][14]

Pas shkollës fillore dhe shkollës së mesme, Segel mbaroi studimet e shkollës së mesme në shkollën Harvard-Westlake. Ai fitoi një konkurs në dunk në shkollën e mesme[15] dhe u quajt "Dr. Dunk".[16] Ishte një rezervë në qendrën e yjeve të ekipit, Jason Collins, i cili vazhdoi të luante në NBA.[17]

Karriera Redakto

 
Segel në premierën e World of Color në qershor 2010

Roli i parë i madh i Segel ishte si Stoner "fanatik" Nick Andopolis në serinë komedi-dramë të vitit 1999 nga NBC, Freaks dhe Geeks. Seria u kthye rreth një grupi studentësh të shkollave të mesme periferike të Detroit rreth vitit 1980. Segel personalisht kompozoi një këngë për personazhin e tij, Nick, për t’i kënduar personazhit kryesor femër, Lindsay (Linda Cardellini).[18]

Segel kishte role të përsëritura në CSI: Hetimi i Skenës së Krimeve si Neil Jansen dhe në Undeclared si Eric. Ai luajti Marshall Eriksen në sitcomin e CBS How I Met Your Mother; ai më parë kishte deklaruar se do të kalonte në projekte të tjera në vitin 2013 kur skadoi kontrata e tij,[19] por ishte i bindur me sukses që të përfundonte serinë pas sezonit të nëntë të saj më 2014.[20]

 
Segel me Rashida Jones dhe Paul Rudd në premierën I I Love You, Man, mars 2009

Jeta personale Redakto

Segel është një ministër i shuguruar me Kishën Universale të Jetës.[21] Ai kreu një ceremoni martese në The Tonight Show më 6 korrik 2010, për një çift që kërkoi shërbimet e tij duke vendosur fotografi të tij rreth qytetit të tij të lindjes dhe barit që vizitonte shpesh.[22]

Filmografia Redakto

 
Segel, Neil Patrick Harris dhe Joss Whedon në shtator 2011

Filma Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1998 Can't Hardly Wait mat
1998 Dead Man on Campus Kyle
1998 SLC Punk! mikrofon
2002 Slackers Sam Schechter
2003 11:14 Leon (Paramedik # 1)
2003 Certainly Not a Fairytale Luani
2004 LolliLove Jason
2005 The Good Humor Man Erë Bob
2006 Bye Bye Benjamin Theodore Everest
2006 Tenacious D in The Pick of Destiny Djali frat Skena të fshira
2007 Knocked Up Jason
2008 Forgetting Sarah Marshall Peter Bretter Po ashtu shkrimtar
2009 I Love You, Man Fifja e Sidneit
2010 Get Him to the Greek Shkrimtar dhe prodhues
2010 Despicable Me Victor "Vektori" Perkins (zëri)
2010 Gulliver's Travels Horatio
2011 Bad Teacher Russell Gettis
2011 Friends with Benefits Brice uncredited
2011 Jeff, Who Lives at Home Jeff Thompkins
2011 The Muppets Gary Gjithashtu shkrimtar dhe prodhues ekzekutiv
2012 The Five-Year Engagement Tom Solomoni Gjithashtu shkrimtar dhe prodhues ekzekutiv
2012 This Is 40 Jason
2013 This Is the End vetë uncredited
2014 Sex Tape Jay Hargrove Gjithashtu shkrimtar dhe prodhues ekzekutiv
2015 The End of the Tour David Foster Wallace
2017 The Discovery Do Port
2018 Come Sunday henri
2019 The Friend Dane Faucheux

Televizion Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1999-2000 Freaks dhe Geeks Nick Andopolis Roli kryesor, 18 episod
2001 North Hollywood Pilot i pangopur
2001-2002 Undeclared Eric 7 episode
2004 Harry Green and Eugene Eugene Green Pilot i pa kursyer[23]
2004-2005 CSI: Hetimi i Skenës së Krimit Neil Jansen 3 episode
2005 Alias Sam Hauser Episodi: "Rruga e rrugës"
2005-2014 How I Met Your Mother Marshall Eriksen Roli kryesor, 208 episode
2009 Family Guy Marshall Eriksen (zëri) Episodi: " Përparimi i Pjetrit "
2011 Saturday Night Live Vetë (mikpritës) Episodi: "Jason Segel / Firence dhe makina "
2020 Dispatches from Elsewhere Peter Gjithashtu krijues, shkrimtar, regjisor dhe prodhues ekzekutiv

Çmime dhe nominime Redakto

Viti Titulli Çmimi Rezultati
2000 Freaks dhe Geeks Young Artist Award for Best Performance in a TV Series: Young Ensemble Kandidat/e
2008 Forgetting Sarah Marshall MTV Movie Award for Best WTF Moment Kandidat/e
2008 Forgetting Sarah Marshall Teen Choice Award for Choice Movie: Breakout Male Kandidat/e
2011   Chicago Film Critics Association Awards Lifetime Achievement Award Fitues/e
2011 The Muppets Critics Choice Award for Best Song (ndarë me Amy Adams dhe Bret McKenzie) Fitues/e
2011 The Muppets Georgia Film Critics Association Award for Best Adapted Screenplay Kandidat/e
2015 The End of the Tour Seattle Film Festival Award for Best Actor Vendi i tretë
2015 The End of the Tour Indiana Film Journalist Association Award for Best Actor Vendi i dytë
2015 The End of the Tour Independent Spirit Award for Best Male Lead Kandidat/e
2015 The End of the Tour San Diego Film Critics Society Award for Best Actor Kandidat/e
2015 The End of the Tour Chicago Film Critics Association Award for Best Actor Kandidat/e

Referime Redakto

 1. ^ "Jason Segel". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 17 qershor 2014.
 2. ^ Mills, Nancy (8 korrik 2010). "'Despicable Me' star Jason Segel really gets into his roles". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2010. Marrë më 2 shtator 2010.
 3. ^ "Now Trending: Jason Segel reveals he made his mother cry with full-frontal nudity scene". The Globe and Mail (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2017.
 4. ^ "Jason Segel - Latest news, videos, and information". today.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 2 korrik 2014.
 5. ^ Iley, Chrissy (4 shkurt 2012). "So Jason Segel, are you a man or a Muppet". The Guardian (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2014. Marrë më 17 qershor 2014.
 6. ^ "Jason Segel Explains the Mysteries of Guydom" (në anglisht). Fresh Air. 16 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2014. Marrë më 17 qershor 2014.
 7. ^ Abele, Robert (13 prill 2008). "This breakup really broke up Jason Segel". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 17 prill 2020.
 8. ^ Tobin, Andrew (30 korrik 2015). "Actor Jason Segel opens up about childhood as Jewish outsider". Jewish Telegraphic Agency (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 5 korrik 2018.
 9. ^ "Jason Segel: The Best Man For The Job". NPR (në anglisht). 23 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 5 korrik 2018.
 10. ^ "Turning nasty was no stretch for Sarah Marshall's Jason Segel". The Sydney Morning Herald (në anglisht). 2 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2010. Marrë më 2 shtator 2010.
 11. ^ Bloom, Nate (31 mars 2009). "Interfaith Celebrities: Jason Segel on the Benefits of Not Fitting In" (në anglisht). InterfaithFamily.com. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2012. Marrë më 10 gusht 2012.
 12. ^ Pfefferman, Naomi (24 prill 2012). "Jason Segel on the universe—and 'The Five Year Engagement'". The Jewish Journal of Greater Los Angeles (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 10 gusht 2012.
 13. ^ Pfefferman, Naomi (15 mars 2012). "Segel's starry-eyed man-child amuses and moves us". The Jewish Journal of Greater Los Angeles (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 10 gusht 2012.
 14. ^ Elkin, Michael (19 mars 2009). "Who Loves Ya, Man?" (në anglisht). Jewish Exponent. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2009. Marrë më 19 mars 2009.
 15. ^ "Jason Collins on Jason Segel's Secret Dunking Past" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2017. Marrë më 24 mars 2018.
 16. ^ Miller, Julie. "Jason Segel's High-School Nickname Was "Dr. Dunk"" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. Marrë më 24 mars 2018.
 17. ^ Sondheimer, Eric (30 tetor 1996). "Fastbreak to Silver Screen". Los Angeles Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 29 prill 2013.
 18. ^ "gbdesigns.com". "The William S. Paley Television Festival: A Dedication to 'Freaks and Geeks'" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2007. Marrë më 12 janar 2007.
 19. ^ "Jason Segel to quit 'How I Met Your Mother'". timeslive.co.za (në anglisht). 1 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2013. Marrë më 17 prill 2013.
 20. ^ Finke, Nikki (21 dhjetor 2012). "EXCLUSIVE: 'How I Met Your Mother' To Return For Season 9; Cast Deals Closed Today After Jason Segel Turnaround; Show Was Given Up For Dead Until 11th Hour". Deadline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2013. Marrë më 17 prill 2013.
 21. ^ "Ordained Minister Jason Segel Marries Couple on 'Tonight Show' (VIDEO)" (në anglisht). Aoltv.com. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2013. Marrë më 10 gusht 2012.
 22. ^ Karpel, Ari (10 dhjetor 2010). "Kevin Smith, Kathy Griffin and Jason Segel Officiate at Weddings". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2017. Marrë më 9 shkurt 2017.
 23. ^ "dangerousuniverse.com". "2004–2005 Television Pilots (Incomplete at Best)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2011. Marrë më 12 janar 2007.

Lidhje të jashtme Redakto