John Wayne (origjinal: Marion Michael Morrison) lindi më 26 maj 1907Winterset, Iowa, ShBA; vdiq më 11 qershor 1979Los Angeles. Ish aktor amerikan, që ka luajtur në filma Western dhe filma me temë të luftës.

John Wayne
John Wayne in Wake of the Red Witch trailer.jpg
U lind në26 maj 1907
Vdiq11 qershor 1979
TitulliJohn Wayne

FilmografiaRedakto

Filmografia e Xhon Veinit është e gjërë ajo filon me filmin Brown of Harvard të xhiruar më 1926 dhe vazhdonë me filma të shquar si Men Without Women, Arizona dhe deri në filmin e tij të fundit në vitin 1976, The Shootist. Gjatë jetës së tij Xhon Vajni ka luajtur në afro 150 filma artistik që kryesish kanë për temë jetën në kaundet e "Perendimit të Egër".

John Wayne luajti rreth 150 filma, gati në të gjithë luajti ai rolin kryesor. Në listën e mëposhtme e shini filmografinë, ndarë në dekada.

 
Shtëpia në të cilën u lind John Wayne në Winterset, Iowa më 1907

1920Redakto

1930Redakto

1940Redakto

1950Redakto

1960Redakto

1970Redakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.