Julio Salinas

futbollist spanjoll

Julio Salinas (lindur më 11 Shtator 1962) është një ish-futbollist spanjoll.

Julio Salinas
Të dhënat personale
Emri i plotëJulio Salinas
Data e lindjes (1962-09-11) 11 Shtator, 1962 (58 vjeç)
Vendi i lindjesBilbao, Spanja
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982-1986Athletic Bilbao
1986-1988Atlético Madrid
1988-1994Barcelona
1994-1995Deportivo La Coruña
1995-1996Sporting Gijón
1997-1998Yokohama Marinos
1998-2000Deportivo Alavés
Ekipi kombëtar
1986–1996Flag of Spain.svg Spanja56(22)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin spanjoll ka luajtur 56 ndeshje.

StatistikatRedakto

  Spanja
Vite Ndeshje Gola
1986 10 5
1987 2 0
1988 8 1
1989 4 1
1990 5 1
1991 0 0
1992 1 0
1993 8 7
1994 12 7
1995 4 0
1996 2 0
Gjithsej 56 22

Lidhje të jashtmeRedakto