Kampionati Botëror i Formula Një 1997

110px-F1 logo svg.png

Formula 11997
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Jacques Villeneuve
Ekipi kampion Williams
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 sezoni i vitit 1997 ishte kampionati i 48-të i organizuar nga FIA në garimet në Formula 1. Ky kampionat u mbajt nga 9 mars gjer më 26 tetor, 1997 me gjithësej 17 gara të zhvilluara.

Kampionati Botëror i Formula Një 1997 - komenteRedakto

Sezoni filloi në Australi, ku në pol pozitë paraqitet kanadezi Jacques Villeneuve për të cilin kjo ishte hera e katërt të fillonze garën në pozitën e parë, udhëheqëse. Villeneuve e lëshoi garën në kthesën e parë pas një ç'orinetimi me pilotin Johnny Herbert kështu që i la rastin pilotit të ekipit McLaren, David Coulthard që të fitoj garën e cila ishte fitorja e dytë në karrierën e tijë. Michael Schumacher u plasua si i dyti kurse Mika Häkkinen si i treti.

Brazil Villeneuve përsëri u radhit në pozitën udhëheqëse në fillimin e garës dhe përsëri u ngatërrua në kthesën e parë, por evitoi largimin nga gara. Ai vazhdoi garimin e tijë që në xhiron 49 për të marr përsëri pozitën udhëheqëse në garë nga Gerhard Berger. Austriani përfundoi si i dyti kurse Olivier Panis u radhit si i treti.

Për herë të tretë rradhazi Jacques Villeneuve u radhit në pozitën udhëheqëse të fillimit të garës në këtë sezon në Argjentinë. Përsëri në këtë garë kishte një ngatërrim, këtë herë ishte Michael Schumacher i cili kishte një aksident me pilotin Rubens Barrichello. Me largimint e Schumacherit Eddie Irvine fitoi rastin që të e shtytë Villeneuve-in për të marr pozitën udhëheqëse. Irvine kishte disa tentime për ta tejkaluar por në tëgjitha tentimet dështoi kështu arriti të plasohet si i dyti në fund të garës. Piloti Ralf Schumacher për të cilin ky ishte sezoni i parë i plotë u rradhit si i treti.

San Marino garën e fitoi Heinz-Harald Frentzen, kurse i dyti u radhit Michael Schumacher dhe i treti Villneuve.

Monaco gara u përcoll me mot me shi kështu iu dha rasti që Michael Schumacher të fitojë garën e parë në këtë sezon me ekipin e tijë të mëvonshëm të sukseseve Ferrari, kolegu i tij Rubens Barrichello u radhit i dyti kurse piloti i ekipit Stewart's, Irvine u radhit i treti.

Në garën e fundit të sezonit titulli i kampionit ishte një duel shumë i ashpër mes dy pilotëve udhëheqës Schumacher dhe Villneuve. Në garën e mbajtur për Evropën Schumacher u paraqit si pilot shum agresiv duke zhvilluar një garë me levizje shumë të rrezikshme gjë e cila ndikon që komisioni të e diskualifikojë me pikë nga i gjithë kampionati kur Villeneuve e mbajti vendin e tretë për tu shpallur kampion bote.

Përkundër rivalit të tij kryesor Michael Schumacher të skualifikuar nga rezultatet finale, të dyja makinat Williams ishin 1-2 në kampionat.

Pilotët dhe ekipetRedakto

Tabela e mëposhtme paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve pjesmarrës në kampionatin e vitit 1998 në Formula 1 të organizuar nga FIA.

Ekipi Shasia Motori Goma Nr. Piloti Test piloti
  Arrows A18 Yamaha OX11A 3.0 V10 B 1   Damon Hill   Jörg Müller
2   Pedro Diniz
  Williams FW19 Renault RS9 3.0 V10 G 3   Jacques Villeneuve   Jean-Christophe Boullion
  Juan Pablo Montoya
4   Heinz-Harald Frentzen
  Ferrari F310B Ferrari 046/2 3.0 V10 G 5   Michael Schumacher   Gianni Morbidelli
6   Eddie Irvine
  Benetton B197 Renault RS9 3.0 V10 G 7   Jean Alesi   Alexander Wurz
8   Gerhard Berger
  Alexander Wurz
  McLaren MP4/12 Mercedes FO110E 3.0 V10 G 9   Mika Häkkinen n/a
10   David Coulthard
  Jordan 197 Peugeot A14 3.0 V10 G 11   Ralf Schumacher n/a
12   Giancarlo Fisichella
  Prost JS45 Mugen-Honda MF-301HB 3.0 V10 B 14   Olivier Panis   Emmanuel Collard
  Jarno Trulli
15   Shinji Nakano
  Sauber C16 Petronas SPE-01 3.0 V10 G 16   Johnny Herbert   Norberto Fontana
17   Nicola Larini
  Gianni Morbidelli
  Norberto Fontana
  Tyrrell 025 Ford ED4 3.0 V8
Ford ED5 3.0 V8
G 18   Jos Verstappen n/a
19   Mika Salo
  Minardi M197 Hart 830 AV7 3.0 V8 B 20   Ukyo Katayama   Tarso Marques
21   Jarno Trulli
  Tarso Marques
  Stewart SF01 Ford VJ Zetec-R 3.0 V10 B 22   Rubens Barrichello n/a
23   Jan Magnussen
  Lola T97/30 Ford ECA Zetec-R 3.0 V8 B 24   Ricardo Rosset n/a
25   Vincenzo Sospiri

GaratRedakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Australia - 1997 9 mars Melbourne   David Coulthard McLaren-Mercedes
2   F1 Brazili - 1997 30 mars Interlagos   Jacques Villeneuve Williams-Renault
3   F1 Argjentina - 1997 13 prill Buenos Aires   Jacques Villeneuve Williams-Renault
4   F1 San Marino - 1997 27 prill Imola   Heinz-Harald Frentzen Williams-Renault
5   F1 Monako - 1997 11 maj Monaco   Michael Schumacher Ferrari
6   F1 Spanja - 1997 25 maj Catalunya   Jacques Villeneuve Williams-Renault
7   F1 Kanada - 1997 15 qershor Circuit Gilles Villeneuve   Michael Schumacher Ferrari
8   F1 Franca - 1997 29 qershor Magny-Cours   Michael Schumacher Ferrari
9   F1 Anglia - 1997 13 korrik Silverstone   Jacques Villeneuve Williams-Renault
10   F1 Gjermania - 1997 27 korrik Hockenheimring   Gerhard Berger Benetton-Renault
11   F1 Hungaria - 1997 10 gusht Hungaroring   Jacques Villeneuve Williams-Renault
12   F1 Belgjika - 1997 24 gusht Spa-Francorchamps   Michael Schumacher Ferrari
13   F1 Italia - 1997 7 shtator Monza   David Coulthard McLaren-Mercedes
14   F1 Austria - 1997 21 shtator A1-Ring   Jacques Villeneuve Williams-Renault
15   F1 Luksemburgu - 1997 28 shtator Nürburgring   Jacques Villeneuve Williams-Renault
16   F1 Japonia - 1997 12 tetor Suzuka   Michael Schumacher Ferrari
17   F1 Evropa - 1997 26 tetor Jerez   Mika Häkkinen McLaren-Mercedes

Statistikat e konstruktorëveRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Williams-Renault FW19 Renault G 123 8 15 11
2 Ferrari F310B Ferrari G 102 5 13 3
3 Benetton-Renault B197 Renault G 67 1 8 2
4 McLaren-Mercedes MP4-12 Mercedes G 63 3 7 1
5 Jordan-Peugeot 197 Peugeot G 33 3
6 Prost-Mugen-Honda JS45 Mugen-Honda B 21 2
7 Sauber-Petronas C16 Petronas G 16 1
8 Arrows-Yamaha A18 Yamaha B 9 1
9 Stewart-Ford SF01 Ford Zetec-R B 6 1
10 Tyrrell-Ford 025 Ford G 2
11 Minardi-Hart M197 Hart/Ford B
12 MasterCard Lola-Ford T97/30 Ford EC4 B

Rradhitja e pilotveRedakto

Pozita Piloti AUS   BRA   ARG   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   AUT   LUX   JPN   EUR   Pikë
1   Villeneuve Ret 1 1 Ret Ret 1 Ret 4 1 Ret 1 5 5 1 1 DSQ 3 81
DSQ   M.Schumacher 2 5 Ret 2 1 4 1 1 Ret 2 4 1 6 6 Ret 1 Ret 78
2   Frentzen 8 9 Ret 1 Ret 8 4 2 Ret Ret Ret 3 3 3 3 2 6 42
3   Coulthard 1 10 Ret Ret Ret 6 7 7 4 Ret Ret Ret 1 2 Ret 10 2 36
4   Alesi Ret 6 7 5 Ret 3 2 5 2 6 11 8 2 Ret 2 5 13 36
5   Berger 4 2 6 Ret 9 10 1 8 6 7 10 4 8 4 27
6   Häkkinen 3 4 5 6 Ret 7 Ret Ret Ret 3 Ret DSQ 9 Ret Ret 4 1 27
7   Irvine Ret 16 2 3 3 12 Ret 3 Ret Ret 9 10 8 Ret Ret 3 5 24
8   Fisichella Ret 8 Ret 4 6 9 3 9 7 11 Ret 2 4 4 Ret 7 11 20
9   Panis 5 3 Ret 8 4 2 11 6 Ret 7 16
10   Herbert Ret 7 4 Ret Ret 5 5 8 Ret Ret 3 4 Ret 8 7 6 8 15
11   R.Schumacher Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 6 5 5 5 Ret Ret 5 Ret 9 Ret 13
12   Hill DNS 17 Ret Ret Ret Ret 9 12 6 8 2 13 Ret 7 8 11 Ret 7
13   Barrichello Ret Ret Ret Ret 2 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 13 14 Ret Ret Ret 6
14   Wurz Ret Ret 3 4
15   Trulli 9 12 9 Ret Ret 15 Ret 10 8 4 7 15 10 Ret 3
16   Diniz 10 Ret Ret Ret Ret Ret 8 Ret Ret Ret Ret 7 Ret 13 5 12 Ret 2
17   Salo Ret 13 8 9 5 Ret Ret Ret Ret Ret 13 11 Ret Ret 10 Ret 12 2
18   Nakano 7 14 Ret Ret Ret Ret 6 Ret 11 7 6 Ret 11 Ret Ret Ret 10 2
19   Larini 6 11 Ret 7 Ret 1
20   Magnussen Ret Ret 10 Ret 7 13 Ret Ret Ret Ret Ret 12 Ret Ret Ret Ret 9 0
21   Verstappen Ret 15 Ret 10 8 11 Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret 12 Ret 13 16 0
22   Morbidelli 14 10 Ret 9 12 9 9 Ret 0
23   Fontana Ret 9 9 14 0
24   Katayama Ret 18 Ret 11 10 Ret Ret 11 Ret Ret 10 14 Ret 11 Ret Ret 17 0
25   Marques Ret 10 Ret 12 Ret 14 EXC Ret Ret 15 0
Pozita Piloti AUS   BRA   ARG   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR   DEU   HUN   BEL   ITA   AUT   LUX   JPN   EUR   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)
  • Michael Schumacher u diskualifikua nga kampionati shkak i pilotimi të rrezikshëm me pilotin Villeneuve gjat garës për çmimin e Evropës. Për këtë ai u largua nga rradhitja kampionale.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto