Kantoni Redon

kanton në Francë

Kantoni Redon (frëngjisht: Canton de Redon) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Redon. Ka sipërfaqe 165,08km2 dhe popullsi 18000 banorë.

Kantoni Redon
kanton
Redon quais Vilaine.jpg
Popullsia
 • Gjithsej18.000

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Bain-de-Bretagne në veri-lindje, kantoni Pipriac në veri, kantoni La Gacilly në veri-perëndim, kantoni Allaire në perëndim, kantoni Saint-Nicolas-de-Redon në jug, kantoni Guémené-Penfao në jug-lindje dhe kantoni Grand-Fougeray në lindje.

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Redon aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bains-sur-Oust Bein Baen-Ballon 3401 (2014) 44,63 76 ban./km² 35013 35600
La Chapelle-de-Brain La Chapèll-de-Braen Chapel-Braen 968 (2014) 17,65 55 ban./km² 35064 35660
Langon Langon Landegon 1466 (2014) 36,54 40 ban./km² 35145 35660
Redon Redon Redon 8921 (2014) 15,09 591 ban./km² 35236 35600
Renac Renac Ranneg 965 (2014) 25,89 37 ban./km² 35237 35660
Sainte-Marie Saentt-Mariy Lokmaria-Redon 2279 (2014) 25,28 90 ban./km² 35294 35600

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.339—    
187616.620+46.6%
196215.459−7.0%
196815.964+3.3%
197516.182+1.4%
198216.186+0.0%
199016.688+3.1%
199917.257+3.4%
200618.252+5.8%
201118.677+2.3%
201218.427−1.3%
201318.218−1.1%
201418.000−1.2%

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto