Kantoni Bain-de-Bretagne

kanton në Francë


Kantoni Bain-de-Bretagne (frëngjisht: Canton de Bain-de-Bretagne) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bain-de-Bretagne. Ka sipërfaqe 268,21km2 dhe popullsi 21709 banorë.

Kantoni Bain-de-Bretagne
Canton de Bain-de-Bretagne
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Bain-de-Bretagne

Bain-de-Bretagne.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Redon
Kryeqëndra Bain-de-Bretagne
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°51′50″V 1°39′59″P / 47.8639°V 1.6665°P / 47.8639; -1.6665 (Kantoni Bain-de-Bretagne)Koordinatat: 47°51′50″V 1°39′59″P / 47.8639°V 1.6665°P / 47.8639; -1.6665 (Kantoni Bain-de-Bretagne)
Lartësia 3 - 116 m (n.n.d)
Sipërfaqja 268,21 km2
Popullsia 21.709 banorë (2014)
Dendësia 81
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0299
Kodi statistikor INSEE 3503
Vendndodhja
Kantoni Bain-de-Bretagne – harta_foto

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Le Sel-de-Bretagne në veri-lindje, kantoni Guichen në veri-perëndim, kantoni Pipriac në perëndim, kantoni Redon në jug-perëndim, kantoni Grand-Fougeray në jug, kantoni Châteaubriant dhe kantoni Rougé në jug-lindje dhe kantoni Retiers në lindje.

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Bain-de-Bretagne aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bain-de-Bretagne Boéin Baen-Veur 7428 (2014) 64,77 115 ban./km² 35012 35470
Crevin Créven Kreven 2647 (2014) 8,31 319 ban./km² 35090 35320
Ercé-en-Lamée Erczaé Herzieg-Mez 1511 (2014) 39,21 39 ban./km² 35106 35620
Messac Meczac Mezeg 3074 (2014) 41,64 74 ban./km² 35176 35480
La Noë-Blanche La Nóe-Blaunch Ar Wazh-Wenn 970 (2014) 23,18 42 ban./km² 35202 35470
Pancé Panczaé Pantieg 1148 (2014) 19,33 59 ban./km² 35212 35320
Pléchâtel Ploechastèu Plegastell 2693 (2014) 36,32 74 ban./km² 35221 35470
Poligné Polinyae Polinieg 1161 (2014) 9,24 126 ban./km² 35237 35660
Teillay Teilhàe Tilheg 1077 (2014) 26,21 41 ban./km² 35332 35620

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179313.933—    
187616.820+20.7%
196212.798−23.9%
196813.028+1.8%
197513.367+2.6%
198214.265+6.7%
199014.819+3.9%
199915.922+7.4%
200619.593+23.1%
200820.579[1]+5.0%
201021.124+2.6%
201121.338+1.0%
201321.486+0.7%
201421.709+1.0%


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtmeRedakto