Kastriot Tusha

Kastriot Tusha (lindur më 14 prill 1964Elbasan) është tenor shqiptar.

Mësimet fillestare për kanto i mori në Shkollën e Mesme të Muzikës "Onufri" (Elbasan) nga viti 1978 deri në vitin 1982. Në vitet 1983-1984 kryen kursin 9-mujor të krjimtarisë popullore për kanto në Tiranë. Në vitin 1984 fillon studimet e larta në Institutin e Lartë të Arteve, Tiranë, dega kanto, nën drejtimin e tenorit të mirënjohur Gaqo Çako. Përveç detyrimeve shkollore, në këtë periudhë ka zhvilluar aktivitet koncertor me pianiste dhe orkestra. Mbrojtjen e diplomës e bëri me rolin e Pinkertonit nga Opera "Madam Buterfly" e Puçinit, me Orkestrën e Akademisë së Arteve.

Pas mbarimit të studimeve u emërua solist pranë Teatrit të Operas dhe Baletit, kohë në të cilën ka realizuar disa role kryesore. Nga viti 1999 e në vazhdim është pedagog i kantos në Akademinë e Arteve.

Kastriot Tusha ka treguar aftësitë e tij të këndimit brenda vendit dhe jashtë tij në shumë zhanre dhe turne, si në fushën e muzikës klasike, muzikës së lehtë dhe asaj të zgjedhur popullore si dhe ritmeve latino-amerikane. U paraqit në koncerte në Kosovë, Maqedoni, Gjermani, Itali, Zvicër, Turqi, Angli, Irlandë, Danimarkë, Norvegji, Suedi, ShBA, Kanada, etj. Këndoi ndër të tjera edhe nën shoqërimin e Orkestrës së Re të Filarmonisë. Koncertet e tij shumë të njohura janë: "Kastriot Tusha me Miqtë", "Latino American Classic", "Vikena Kamenica & Kastriot Tusha", "Tre Tenorët" etj.

Me rastin e premierës së operës të parë kosovare Dasma arbëreshe Kastriot Tusha interpretoi rolin e Arbrit.

Për dëgjuesin shqiptar u bë i njohur më shumë me zhanrin e këngës qytetare, që ai i këndon me tingullin e tenorit lirik.

Triviale Redakto

Kastriot Tusha këndoi himnin kombëtar të Gjermanisë me rastin e një ndeshjeje të boksit, për titullin e kampionit te Evropës, për te cilin ndeshej dhe shqiptari Luan Krasniqi. Kjo ndodhi pas kërkesës së vet boksierit.

Rolet operistke Redakto

 • 1989. TOB - Opera "Pagliacio" (në rolin e Beppes).
 • 1989. TOB - Opera komike "Paja" (në rolin e Kolës).
 • 1990. TOB - Opera "Peshkatarët e Perlave" (në rolin e Nadirit).
 • 1990. Katedrale Tiranë - Mozart "Requiem" për solist, kor dhe orkester (tenori). Trupa e TOB-së.
 • 1991. TOB - Opera "Traviata" (në rolin e Alfredos).
 • 1992. TOB - Opera "Mrika" (në rolin e Dodës).
 • 1992. TOB - Opera "Trovatore" (në rolin e Ruiz).
 • 1993. TOB - Skena nga Opera "Rigoleto" (në rolin e Dukës).
 • 2003. Teatri Kombëtar Prishtinë - Opera "Dasma Arbëreshe" (në rolin e Arbrit).

Veprat muzikore Redakto

Cd
 • Jeto jetën
 • Serenata
 • Dua më shumë Shqipërinë
Disa nga këngët e tij
 • Vitet ikën tutje
 • Shqipëri falemderit
 • Ti Shqipëri më jep nder
 • O Korça ime
 • Mos harrojmë Adem Jasharin
 • Lërmë të të puth
 • Drenusha ime
 • Emocione nga Turqia
 • Veç nje dite te jetoja prane teje
 • Je si yll e je si hene
 • Jo ... se nena dhe tata nuke don
 • Çapkënia
 • Për datëlindje
 • Falni Dashuri
 • Intimitet - orkestrale për kitarë
 • Ditë të bardha
 • Jepma mollën
 • Rinia nuk vjen më
 • Turkesha gazmore
 • Vajze xheloze
 • Zëri i jetës