Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Krytha e Ulqinit të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Kruta (shq. Krythë) vendbanim në komunën e Ulqinit.

Krutha
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Ulqin
Lartësia 188 m (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 205 banorë

GjeografiRedakto

DemografiaRedakto

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 179
1953 158
1961 167
1971 175
1981 268
1991 236
2003 205

Struktura nacionale :

shqiptarë 140; 68,29%
malazezë 57; 27,80%

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje e jashtmeRedakto