Mali i Brinjës

(Përcjellë nga Mali i Brisë)

Mal i Brinjës ose Mal i Brisë(Brinjasi)[1] (malazezisht: Бриска Гора/Briska Gora) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Mali i Brinjës
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna e Ulqinit
Lartësia 122 (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 58 banorë

GjeografiaRedakto

Mal i Brinjës ose Mal i Brisë (Brinjasi) shtrihet në verilindje të Ulqinit.

DemografiaRedakto

Struktura nacionale pop.

malazezë 23 39,65%
shqiptarë 20 34,48%
serbë 15 25,86%
Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 134
1953 141
1961 165
1971 121
1981 83
1991 61
2003 58

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje e jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Nail draga: Këkime Gjeografike 9. Prishtnë 1987