Maresme

Maresme është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 414081 banorë (2007), dhe një sipërfaqe prej 396.9 km2.

Maresme
Location of Maresme
Popullsia
 • Gjithsej414.081
Emri i banorëvemaresmenc (m.)
maresmenca (f.)

Komunat

Redakto
 
Komuna Popullsia
(2014)[1]
Sipërfaqja
km2[1]
Alella 9,651 9.6
Arenys de Mar 15,307 6.8
Arenys de Munt 8,654 21.3
Argentona 11,963 25.4
Cabrera de Mar 4,525 9.0
Cabrils 7,197 7.0
Caldes d'Estrac 2,738 0.9
Calella 18,307 8.0
Canet de Mar 14,123 5.6
Dosrius 5,137 40.7
Malgrat de Mar 18,417 8.8
El Masnou 22,742 3.4
Mataró 124,280 22.5
Montgat 11,315 2.9
Òrrius 690 5.7
Palafolls 9,065 16.6
Pineda de Mar 25,948 10.7
Premià de Dalt 10,311 6.6
Premià de Mar 28,163 2.1
Sant Andreu de Llavaneres 10,590 11.8
Sant Cebrià de Vallalta 3,328 15.7
Sant Iscle de Vallalta 1,304 17.8
Sant Pol de Mar 4,997 7.5
Sant Vicenç de Montalt 6,007 8.0
Santa Susanna 3,293 12.6
Teià 6,141 6.6
Tiana 8,314 8.0
Tordera 16,345 84.1
Vilassar de Dalt 8,882 8.9
Vilassar de Mar 20,185 4.0
• Gjithsej: 30 437,919 398.6

Referime

Redakto
  1. ^ a b "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto
  •   Commons: Maresme – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale