Mombasa është qytet në bregdetin e Kenias. Është qyteti i dytë më i madh[1] pas Nairobit, me popullsi 1.2 milionë (2016).[2] Rajoni metropolitane është e dyta më e madhe dhe popullsia e saj është rreth dy milionë.[1] Administrativisht, Mombasa është zyrë qendrore e Qarkut Mombasa.

Mombasa
Qytet
Motoja Utangamano kwa Maendeleo
(Bashkimi për Zhvillim)
noform
Kolazh me pamje nga Mombasa
Stema_figura
Stema e Mombasës
Flag of Mombasa.png
Flamuri i Mombasës
Vendndodhja
Mombasa is located in Kenya
Mombasa
Mombasa

Koordinatat: 4°03′J 39°40′L / 4.050°J 39.667°L / -4.050; 39.667

Administrimi
Shteti Flamuri Kenia
Qarku Mombasa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 696 km2
Lartësia 50 m (m.n.d.)
Popullsia 1,200,000 banorë (2016)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EAT UTC+3
Prefiksi 20
Faqja Zyrtare www.mombasa.go.ke

GjeografiaRedakto

Si qytet bregdetar, Mombasa karakterizohet me topografi të rrafshët. Qyteti i Mombasës është i përqëndruar në ishullin Mombasa, por shtrihet në kontinent. Ishulli është i ndarë nga kontinent nga dy zhytje, Port Reitz në jug dhe Tudor Creek në veri.

KlimaRedakto

Mombasa ka klimë të lagësht dhe të thatë. Muajtë të cilët ka më shumë shi janë prilli dhe maji, përderisa rreshjet e shiut është minimale mes janarit dhe shkurtit.

Si një port detar, Mombasa është subjekt i pasojave të dëmshme të një klime të luhatshme. Në tetor 2006, Mombasa përjetoi një përmbytje të madhe që preku 60,000 persona.[3]

Erozioni bregdetar është bërë problem për infrastrukturën e Mombasës. Për shkak të rritjes së nivelit të detit, bregu i detit ka gërryer në 2.5-20 cm në vit. Kjo ka rritur numrin e përmbytjeve vjetore.[3]

TransportiRedakto

AeroportiRedakto

Aeroporti Ndërkombëtar Moi është aeroporti ndërkombëtar i Mombasës. Ndodhet rreth 425 kilometra, me aeroplan, në juglindje të Aeroporti Ndërkombëtar Jomo Kenyatta.

TreniRedakto

Mombasa ka stacion hekurudhor Korporata Hekurudhore të Kenias i cili transporton pasagjerë dhe mallra nëpërmjet hekurudhës Standard Gauge nga Nairobi në Mombasa. Shumë stacione ndodhen në Syokimau në Nairobi dhe Miritini në Mombasa. Kjo merr rreth katër orë.

BinjakëzimetRedakto

Shteti Qyteti Qarku/Distrikti/Provinca/Rajoni/Shteti Data
  SHBA Seattle Uashington 6 prill 1981[4]
  SHBA Long Beach Kalifornia 20 nëntor 2007
  SHBA Charlotte Amalie Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara Nuk dihet
  SHBA Honolulu Hawaii 2008
  Afrika e Jugut eThekwini KwaZulu-Natal 20 shkurt 2012
  Norvegjia Bergen Hordaland Nuk dihet
  Kina Lianyungang Jiangsu Nuk dihet
  Kina Fuzhou Fujian Nuk dihet

ReferimetRedakto

  1. ^ a b The World Factbook. Cia.gov. Retrieved on 17 August 2013.
  2. ^ Investors fault Mombasa’s new master plan; Business Daily; retrieved 19 gusht 2014.
  3. ^ a b Kebede, A. S., Nicholls, R. J., Hanson, S., & Mokrech, M. "Impacts of Climate Change and Sea-Level Rise: A Preliminary Case Study of Mombasa, Kenya". Journal of Coastal Research. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  4. ^ http://www.seattlemombasa.org/