Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Mos blini mallra ruse! të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Mos bleni mallra ruse! ose Bojkoto mallrat ruse! është një kampanjë paqësore për të bojkotuar tregtinë ruse në Ukrainë. Protesta filloi më 14 gusht 2013 si kundërveprim i embargos tregtare të Rusisë kundër Ukrainës. Ajo u organizua nga Vidsich në media sociale.[1] Kampanja u zgjerua në mas të distributorëve të fletëpalosjeve, posterave, dhe afisheve në mbi 45 qytete. Duke u venitur nga fillimi i demonstratave Euromaidane në nëntor të vitit 2013, ajo u përtri më 2 mars 2014, gjatë krizës së Krimesë dhe intervenimit të ushtrisë ruse në Ukrainë.

Bojkoto kinemanë ruse

ShkaqetRedakto

 
Aktivistët duke u bërë thirrje bojkotin më 22 gusht 2013 në përgjigje të bllokadës së Rusisë ndaj mallrave të Ukrainës.

Sipas aktivistëve, kampanja filloi si përgjigje ndaj serive të luftës eknomike të lansuar nga Rusia kundër Ukrainës, duke përfshirë “Luftën e Mishit”, “Luftën e Djathit” dhe “Luftën e Çokollatave”.[1] Më 14 gusht 2013, Shërbimi Federal Doganor i Rusisë listoi gjithë eksportuesit ukrainas si kompani “në rrezik”, duke rezultuar në një bllokadë të produkteve ukraniase të importuara në Rusi.[2] Një rezervë e zhvilluar në doganë duke përfshirë qindra kamionë dhe karroca të hekurudhës me mallra të Ukrainës.[3]

BojkotetRedakto

 
Turmë në supermarket në Kyiv më 15 mars 2014
 
Aktivistët shfaqin një flamur, duke kërkuar një bojkot të benzinës ruse më 29 maj 2014
 
Afishet e kampnanjes bojkotuese thoshin "ПТН X̆ЛО" (shkrutim i "Putin khuilo!") në Brovary. 22 qershor 2014

Në UkrainëRedakto

Më 22 gusht 2013, aktivistët mbajtën një protestë afër Administratës Presidenciale të Ukrainës.[4][5][6] Kampanja vazhdoi me një masë distributorësh të fletëpalosjeve, posterave dhe afisheve në më shumë se 45 qytete të Ukrainës.[7][8] Karikaturat e Rusisë Kukullat Matrioshka u përdorën në kampanjë.[9] Kjo kampanjë filloi të anulohej me fillimin e Euromaidanit.

Më 2 mars 2014, aktivistët përdoren rrjetet sociale për të lajmëruar ripërtrirjen e bojkotit të çfarëdo produkti ose shërbimi nga i cili përfitojnë kompanitë ruse. Qëllimi ishte të ndalohej depërtimi i parasë ukrainase në Rusi ku mund të përdorej për financimin e ushtrisë ruse.[10] Bojkoti u lansua si përgjigje ndaj krizës së Krimesë dhe intervenimit ushtarak rus në Ukrainë.[11][12]

Në mars të vitit 2014, aktivistët organizuan turma nëpër supermarkete për t’i nxitur konsumatorët që të mos blejnë produkte ruse[13][14][15] dhe të bojkotonin stacionet e gazeve ruse, bankat dhe koncertet[16]. Në prill të vitit 2014, disa filma teatror filluan shmangien e filmave rus si Kyiv, Lviv, dhe Odesa.[17]

Në verë të vitit 2014, aktivistët në Kiev filloi organizimin e turmave[18] dhe aksione[19] në restorante dhe lokale ruse.

Në fund të gushtit 2014 aktivistët filluan një kampanjë “Bojkoto filmat rusë” kundër filmave dhe serialeve ruse në mediat ukrainase.[20][21]

Në prill të vitit 2014, disa prodhues rusë ndryshuan barkodet nga ata rusë në ukrainas. Me titullin Bojkoto pushtuesit, një aplikacion android u zhvillua për të identifikuar produktet nga Rusia, përfshirë edhe ato që maskonin origjinën e tyre.[9][10][22]

Përhapja ndërkombëtareRedakto

Në fillim të marsit 2014, bojkoti u përhap në vende të tjera, veçanërisht në Bjellorusi[23] , Letoni, Lituani[24] , Estoni, Poloni, Moldavi, Gjeorgji[25] , SHBA[26][27] dhe Çeki[28].

RezultatetRedakto

Shitjet e mallrave ruse në Ukrainë ranë për 35-50% në pranverë të vitit 2014.[29][30] Në maj të vitit 2014, supermarketet ukrainase filluan të braktisnin prokurimin e mallrave ruse. Dorëzimi i mallrave nga Rusia ra me një të tretën.[31]

Në prill të vitit 2014 u raportua se prodhuesit nga Federata Ruse po ndërrojnë barkodet ruse në barkode të shteteve të tjera.[32] Për më tepër, janë zbuluar fakte të maskimit ilegal të produkeve ruse në disa supermarkete ukrainase.[33][34][35]

Nga janari në maj 2014, sipas vlerësimeve Standard & Poor’s, bankat me kapital rus në Ukrainë humbën më shumë se 50% të depozitave.[36]

Sipas testit krahasues të serive televizive ruse vlerësimet në Ukranië për vitin 2013 (mostër nga GfK) dhe për vitin 2014 (mostër nga Nielsen), ranë për një të tretën.[37]

Deri në mes të majit 2014 njihet se supermarketet ukrainase filluan masivisht të shmangnin blerjen e mallrave ruse.[38]

Opinioni publikRedakto

Sipas hulumtimeve të internetit “Taylor Nelson Sofres” (TNS) në Ukrainë, në mars-prill 2014 – 52% e ukrainasve janë shprehur pozitiv ndaj bojkotit të produkteve ruse. Sipas sondazhit, 39% e ukrainasve janë të përfshirë në bojkot.[39] Sondazhet e më pastajme të korrikut-gushtit 2014 tregojnë se bojkoti u rrit nga 52% në 57%. Numri i njerëzve të cilët po merrnin pjesë në bojkot lëvizi nga 40% në 46%.[40] Sipas të dhënave të raportuara nga TSN, në shtator të vitit 2014, 50% e ukrainasve iu bashkuan bojkotit të produkteve ruse.[41]

ReferimetRedakto

 1. ^ a b У соцмережах українців закликають бойкотувати російські товари (Boycott of Russian goods) Ukrainian Week, 15 August 2013
 2. ^ [ http://bigstory.ap.org/article/russia-accused-trade-war-against-ukraine Russia accused of trade war against Ukraine, Maria Danilova, Associated Press, 15 August 2013]
 3. ^ http://gromtv.net/22768-voina-rossiya-voina Arkivuar 21 gusht 2013 tek Wayback Machine Росія оголосила Україні торговельну війну (Russian declares economic war against Ukraine) Hromadske.TV, 15 August 2013
 4. ^ [http://www.radiosvoboda.org/content/article/25083290.html Януковича закликали не вважати Росію дружньою державою (Yanukovych)Radio Liberty, 22 August 2013
 5. ^ "Активісти оголосили бойкот товарам з РФ (video)" [Activists announce boycott of goods from Russian Federation]. 5 Kanal (në ukrainisht). 22 gusht 2013.
 6. ^ "На Банковій "відкривали очі на «братство" Росії (video)". Ukrayinska Pravda (në ukrainisht). 22 gusht 2013. Parametri i panjohur |tran-title= është injoruar (Ndihmë!)
 7. ^ Украинцев призывают отказаться от российских товаров (Ukrainians urged to boycott Russian goods), Podrobnosti. Inter, 12 September 2013
 8. ^ "В Україні триває вулична агітація проти російських валянок і матрьошок (video)" [Campaign against Russian goods in Ukraine] (në ukrainisht). maidanua.org. 26 shtator 2013.
 9. ^ a b Back, Alexandra (26 korrik 2014). "Ukraine in campaign to boycott Russian goods, restaurants, sex". The Sydney Morning Herald. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Бойкот окупантів": Як українці ігнорують російські товари (Boycott of occupiers: How Ukrainians are snubbing Russian goods) Lilia Hryshko, Deutsche Welle 4 April 2014
 11. ^ Бойкотуємо товари і бізнес окупантів! Не купуємо нічого російського! Stampa:Ref-uk. Дамо відсіч зазіханням Росії на Україну. 02.03.2014
 12. ^ Українці захищаються від росіян бойкотом їх товарівYouTube  Stampa:Ref-uk. ТСН. 1+1. 6.03.2014
 13. ^ Флешмоби "Російське вбиває" набирають обертів (video) Flash mob, Vidsich,24 March 2014
 14. ^ Сьогодні у Чернівцях російські товари "вбивали" активістів – флешмоб у "Сільпо" та на заправці "Лукойл" (photo) (Flash mob)
 15. ^ "script-title=uk:У Сумах також оголосили бойкот російським товарам (Boycott of Russian goods announced in Sumy)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 5 maj 2015. Mungon vija ndarëse te: |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Українці оголосили російським артистам бойкот (Ukrainians announce boycott of Russian artists)
 17. ^ Некоторые кинотеатры Киева, Львова и Одессы объявили бойкот российской кинопродукции Stampa:Ref-ru. ЦензорНЕТ. 11.04.2014
 18. ^ «Российское убивает»: в Киеве в российских кафе и ресторанах люди падают «замертво». ФОТОрепортаж Stampa:Ref-ru. ЦензорНЕТ. 25.07.2014
 19. ^ У Києві пікетували «російські» ресторани Stampa:Ref-uk. Radio Liberty. 24.06.2014
 20. ^ «Не пустимо в хату російську вату» — театралізована акція під Держкіно Stampa:Ref-uk. Radio Liberty. 04.09.2014
 21. ^ У Києві відбулася акція протесту проти російського кіно Stampa:Ref-uk. УНН. 04.09.2014
 22. ^ "Ukraine-Russie : le boycott 2.0". L'informaticien (në frëngjisht). 3 prill 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 gusht 2018. Marrë më 5 maj 2015.
 23. ^ Оппозиция в Беларуси призывает бойкотировать российские товары
  1. RIDREJTO Stampa:Ru. naviny.by. 03.03.2014
 24. ^ В Европе российские продукты маркируют колорадским жуком (ФОТО)
  1. RIDREJTO Stampa:Ru. Review News. 06.01.2015
 25. ^ As leaders dither, citizens impose own sanctions on Russia
 26. ^ No Russian vodka Stampa:Uk icon. INTV. 19.03.2014
 27. ^ Do not Buy Russian Gas, Boykott LukOil (video). Terrible Information. 16.03.2014
 28. ^ Поляки, литовці та чехи починають бойкот російських товарів Stampa:Uk icon. Zik.ua. 05.03.2014
 29. ^ Російські виробники маскують штрих-коди на своїх товарах, щоб надурити українців (Russian goods)
 30. ^ "У середньому, продаж товарів з РФ впав на 35-50% (Import of goods from Russian Federation falls by 35-50%)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 maj 2014. Marrë më 5 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Бойкот российских товаров дал результат: поставки РФ упали на треть (Boycott of Russian goods has had an effect: Imports from Russia fall by a third), facenews.ua, 14 May 2014
 32. ^ Російська окупація українських товарів: як кокошник відрізнити від дівочого вінка (відео) Stampa:Ref-uk. Fakty. ICTV. 09.04.2014
 33. ^ В тернопільському «Новусі» дурять людей — російські товари маскують (фото) Stampa:Ref-uk. Doba. 09.04.2014
 34. ^ Хто допомагає росіянам залазити в українські кишені? Stampa:Ref-uk. «Hroshi» (1+1). Season 2014. Serie 15. 05.05.2014.
 35. ^ Економічний бойкот змушує калушан переглядати свої смаки Stampa:Ref-uk. Vikna. 19.05.2014
 36. ^ Російські банки втратили більше 50% вкладів в Україні (Russian banks lose over 50% of deposits in Ukraine) Ukrayinska Pravda, 14 July 2014
 37. ^ Російські серіали: економічна зброя уповільненої дії Arkivuar 16 maj 2015 tek Wayback Machine Stampa:Ref-uk. Forbes. 13.05.2014
 38. ^ Бойкот российских товаров дал результат: поставки РФ упали на треть Stampa:Ref-ru. facenews. 14.05.2014
 39. ^ Понад третина українців бойкотують російські товари Stampa:Ref-uk. Ukrayinska Pravda. 15.05.2014
 40. ^ Опитування: серед українців зростає підтримка АТО і бойкоту російських товарів Stampa:Ref-uk. Ukrayinska Pravda. 18.08.2014
 41. ^ Вже пів року українці бойкотують російські товари Stampa:Ref-uk. TSN. 1+1. 20.09.2014

Lidhjet e jashtmeRedakto

BurimetRedakto