Në prag të lirisë
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Në prag të lirisë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Ibrahim Muço

Kristaq Mitro

Skenari Ibrahim Muço
Muzika e filmit Kujtim Laro
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Bujar Asqeriu
Kristaq Skrami
Agim Qirjaqi
Sulejman Pitarka
Aktorët tjerë
Elvira Diamanti
Sotiraq Bratko
Pjetër Gjoka
Edmond Tare

Filmi "Në prag të lirisë" prodhim i vitit 1981.

Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: I. Muço, K. Mitro, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Kujtim Laro.

Përmbajtja e filmitRedakto

Të mbështetur nga nazistët gjermanë tradhëtarët e kombit formojnë qeverinë kuislinge. Qemal Orbanaj një i ri demaskon manovrat e pseudodemokratëve si dhe të Emirës të cilën e ka dashur dikur. Me krijimin e Qeverisë së Përkohëshme tradhëtarët humbasin shpresat dhe arratisen. Ndërkohë fillon lufta për çlirimin e Tiranës.

Aktorët në roleRedakto

Antgoni Goxhi...Ermira Bujar Asqeriu ...Qemal Orhanaj Elvira Diamanti...Arta Pjetër Gjoka...Profesor i gjuhes Liza Laska...Efigjenia Arben Piro jako filozof Sulejman Pitarka...Hafizi Agim Qirjaqi...zoti Bardhi Ndrek Shkjezi..Hajdar Kasimati Sotiraq Bratko...kolonel Fihti Kristaq Skrami...Astriti Edmond Tare...avokat Ajet Velo Lutfi Hoxha...Veliu Bujar Kaceli...pronari i gazetes Bashkimi i Kombit Dhimiter Trajce...xha Aristidhi Gjergji Lala...kapiteni

(perpiloi skeadrin e roleve Eugen Lagji)

Lidhje të jashtmeRedakto