Nice

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë
(Përcjellë nga Nica)

Nice (fran. Nice [ˈnis], ocit. Niça/Nissa) është një qytetFrancën Jugore, gjendet jo larg nga kufiri i Italisë mes Cannes dhe Monakos te Côte d'AzurDetin Mesdhe.

Nice
Qytet
noform
Stema_figura

HistoriaRedakto

Vendbanimet e para të njohura në zonën e Nicës datojnë rreth 400.000 vjet;[1] websajti arkeologjik Terra Amata tregon, përdorimet më të hershme të zjarrit dhe ndërtimin e shtëpive dhe gjetjet stralli janë rreth 230,000 vjet të vjetra [2] Nice (Nikea) ndoshta u themelua rreth 350 pes nga Grekët e Massilias (Marseille), dhe i dhanë emrin e Νικαία ("Nikaia") në nder të një fitoreje mbi Ligurians fqinj (Nike është perëndeshë Greke e fitores). Qyteti shpejt u bë një nga portet tregtare më të ngarkuar në bregdetin Ligurian; por ajo kishte një rival të rëndësishëm në qytetin Romak të Cemenelum, i cili vazhdoi të ekzistojë si një qytet i veçantë deri në kohën e pushtimeve Lombard. Rrënojat e Cemenelum janë në Cimiez, i cili tani është një qarkut në Nicë.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

ArsimRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Le Nouveau venu" (në frëngjisht). Musée de Paléontologie Humaine de Terra Amata. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009.
  2. ^ A. G. Wintle; M. J: Aitken (korrik 1997). "Thermoluminescence dating of burnt flint: application to a Lower Paleolithic site, Terra Amata". Archaeometry. 19 (2): 111–130. doi:10.1111/j.1475-4754.1977.tb00189.x. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 3 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Nice – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale