Patrick Cutrone (lindur më 3 janar 1998) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për klubin anglez Wolverhampton Wanderers dhe kombëtaren italiane.

Patrick Cutrone
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPatrick Cutrone
Datëlindja (1998-01-03) 3 janar 1998 (25 vjeç)[1]
VendlindjaComo, Itali
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fiorentina
Numri63
Karriera me të rinjtë
2007–2017Milan
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2017–2019Milan63(13)
2019–Wolverhampton Wanderers12(2)
2020–Fiorentina (huazim)4(0)
Karriera ndërkombëtare
2013Italia U1510(3)
2013–2014Italia U168(5)
2013–2015Italia U1718(11)
2016Italia U183(2)
2016–2017Italia U1918(6)
2017–Italia U2115(5)
2018–Italia1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 21 janar 2020
‡ National team caps and goals correct as of 19 nëntor 2018

Karriera me klube Redakto

Milan Redakto

Cutrone ka lindur në Como dhe filloi të luajë futboll që në moshë të vogël.[3] Në vitin 2005, 7-vjeçari Cutrone filloi karrierën e tij në rini me ekipin vendas GS Parediense. Në verën e vitit 2007, ai u provua te Interi, Monza, dhe Milani. Më 29 qershor 2007, ai u bë zyrtarisht pjesë e akademisë së Milanit, ku qëndroi në dhjetë vitet e ardhshme, duke luajtur me ekipe të moshave të ndryshme deri te ekipi Primavera (nën-19).[4][5][3]

Në janar 2017, Cutrone u ngjit në ekipin e parë të Milanit.[6] Më 21 maj 2017, ai bëri debutimin e tij si profesionist në një fitore 3–0 në shtëpi ndaj BolonjësSerie A, duke zëvëndësuar spanjollin Gerard Deulofeu në minutën e 85të. Ai gjithashtu mori edhe një karton të verdhë për një ndërhyrje me rrëshqitje.[7] Kjo fitore konfirmoi rikthimin e Milanit në kompedicionet evropiane pas tre vitesh.[8]

Në verën e vitit 2017, kryesia e re kineze e Milanit shpenzoi rreth 200 milion , duke blerë gjithsej 11 lojtarë, dy prej të cilëve ishin sulmuesit André Silva dhe Nikola Kalinić. Për shkak të kësaj, me qëllim edhe për të rritur minutazhin e tij, Cutrone mori disa oferta nga disa klube më të vogla të Serie A por refuzoi, duke zgjedhur të qëndroj.[9]

Wolverhampton Wanderers Redakto

Më 30 korrik 2019, Cutrone u transferua te Wolverhampton Wanderers në një marrëveshje katër-vjeçare.[10]

Huazimi te Fiorentina Redakto

Më 10 janar 2020, Cutrone u rikthye në Itali duke u huazuar te Fiorentina për 18 muaj.[11]

Jeta personale Redakto

Më 14 mars 2020, Cutrone rezultoi pozitiv për virusin COVID-19.[12] Më 5 prill, Fiorentina njoftoi se Cutrone dhe dy lojtarët e tjerë të prekur nga virusi ishin shëruar plotësisht.[13]

Statistikat e karrierës Redakto

Klube Redakto

Redaktuar më 16 shkurt 2019[14]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Milan 2016–17 Serie A 1 0 0 0 0 0 1 0
2017–18 28 10 5 2 13[a] 6 46 18
2018–19 22 3 2 2 5[a] 0 30 9
Gjithsej karriera 51 13 7 4 18 10 1 0 77 27
 1. ^ a b Të gjithë ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës

Kombëtarja Redakto

Redaktuar më 23 mars 2018[15]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Italia
2018 1 0
Gjithej 1 0

Referime Redakto

 1. ^ https://www.instagram.com/p/BFmEH68Ciud/?taken-by=patrickcutrone63
 2. ^ "Player - Patrick Cutrone". legaseriea.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 22 maj 2017.
 3. ^ a b Ciro Troise (16 maj 2015). "Patrick Cutrone, il bomber rossonero a cui s'aggrappa l'Under 17" [Patrick Cutrone, bomberi kuqezi të cilit Italia nën-17 i është ngjitur]. gianlucadimarzio.com (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2018. Marrë më 22 maj 2017.
 4. ^ ""Kalabrian e pagova 1200 euro, si zbulova Xhixhon dhe Kutronen"". Sport Ekspres. 25 janar 2018. Marrë më 18 shkurt 2019.
 5. ^ "Milan Family: Cutrone, I Primi Passi" [Familja e Milanit: Cutrone, hapat e parë] (në italisht). A.C. Milan. 20 qershor 2018. Marrë më 20 qershor 2018.
 6. ^ Pietro Mazzara (17 janar 2017). "Cutrone promosso in prima squadra: a lui l'armadietto di Luiz Adriano" [Cutrone ngjitet në ekipin e parë: ai merr dollapin e Luiz Adrianos]. Milan News (në italisht). Marrë më 22 maj 2017.
 7. ^ "Juventusi për rekord, 6 herë radhazi kampion i Seria A, Milani i kinezëve merr fitoren e parë (Video)". BalkanWeb.com. 21 maj 2017. Marrë më 18 shkurt 2019.
 8. ^ "Juventus fiton titullin kampion, Milan rikthehet në Europë pas 3 vitesh". Gazeta Panorama. 21 maj 2017. Marrë më 18 shkurt 2019.
 9. ^ "Cutrone, parla il papà: La notte che ha segnato nel derby non ho dormito. Gattuso? Caratterialmente è simile a Patrick" [Cutrone, flet babai: Në mbrëmjen ku shënoi gol në derbi nuk ka fjetur gjum. Gattuso? Nga temperamenti i ngjashëm me Patrikun]. gianlucadimarzio.com (në italisht). 3 janar 2018. Marrë më 18 shkurt 2019.
 10. ^ "Cutrone braktis Milan-in, nënshkruan me ekipin anglez". Top-Channel.tv. 1 gusht 2019. Marrë më 22 janar 2020.
 11. ^ "Cutrone rikthehet në Itali". Gazeta Blic. 10 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 22 janar 2020.
 12. ^ "Doli pozitiv me Koronavirus, flet Kutrone: Jam mirë, ju sugjeroj të…". Panorama Sport. 14 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 13. ^ "Rezultuan pozitivë me Koronavirus, Fiorentina del me njoftim të rëndësishëm për 3 futbollistët". Panorama Sport. 5 prill 2020. Marrë më 5 prill 2020.
 14. ^ "Patrick Cutrone" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 27 korrik 2017.
 15. ^ "Cutrone, Patrick" (në italisht). FIGC. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2017. Marrë më 23 mars 2018.

Lidhje të jashtme Redakto