40°38′N 20°5′E / 40.633°N 20.083°E / 40.633; 20.083

Qarku i Beratit
Flamuri i Qarku i Beratit
Stema Qarku i Beratit
Qarku i Beratit në Shqipëri
Qarku i Beratit në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaBerat
BashkitëBashkia Berat
Bashkia Kuçovë
Bashkia Poliçan
Bashkia Skrapar
Bashkia Ura Vajgurore
Qeveria
 • PrefektValbona Zylyftari
 • Kryetar i Këshillit të QarkutDonald Molishti
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.798 km2 (694 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej122.003
 • Dendësia68/km2 (180/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-01
Kodi NUTSAL031
Faqja zyrtareqarkuberat.gov.al

Qarku i Beratit është një nga 12 qarqet në Shqipëri me një sipërfaqje prej 1,798 km². ISO 3166-2-Code është AL-01. Qarku i Beratit i përfshin rrethin e Beratit, rrethin e Kuçovës dhe rrethin e Skraparit.

image_map e Qarkut të Beratit

Qendra e Qarkut të Beratit ndodhet në qytetin e Beratit. Qarku i Beratit është i vetmi qark që nuk ka dalje në det dhe nuk kufizohet as me ndonjë shtet tjetër. Qarku i Beratit kufizohet në veri me Qarkun e Elbasanit, në perëndim me Qarkun e Fierit, në Jug me Qarkun e Gjirokastrës dhe në Lindje me Qarkun e Korçës. Qytetet e këtij qarku janë Berati, Kuçova, Çorovoda, Poliçani dhe Ura Vajgurore. Qarku i Beratit ka një popullsi prej 131,942[1] (2) (2017) banorë.

Galeria

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Burimet

Redakto

2. Burimi INSTAT 2015: http://www.instat.gov.al/media/322938/pop_1_janar_2016.pdf

https://web.archive.org/web/20160304053030/http://www.instat.gov.al/media/195814/3__durres.pdf#tab2

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Arkivuar 24 korrik 2011 tek Wayback Machine Popullsi e Qarkut