Queen ishin një grup muzikor nga Anglia. Grupi u themelua në Londër në vitin 1970. Ata fillimisht përbëheshin nga Freddie Mercury (vokal, piano), Brian May (kitarë, vokal), John Deacon (kitarë bas), dhe Roger Taylor (bateri, vokal). Veprat e hershme të Queenu ndikuan nga progressive rock, hard rock dhe heavy metal, por grupi guxoi në vepra më shumë konvencionale dhe radio-miqësor duke inkorporuar stile të tjera, të tilla si arenë rock dhe pop rock, në muzikën e tyre. Para se ti bashkohej grupit Queen, Brian May dhe Roger Taylor kishin luajtur së bashku në një band quajtur Smile me basistin Tim Staffell. Freddie Mercury (atëherë i njohur me emrin e tij të lindjes të Farrokh "Freddie" Bulsara) ishte një tifoz i Smile dhe i inkurajoi ata që të eksperimentojnë regjistrimit me teknikat më të përpunuar pas largimit të Staffell në 1970.

Queen
Background information
OrigjinaAnglia Londra, Anglia
ZhanretHard rock
Vitet aktik1970 -
LabeliParlophone, Hollywood
Antar/ëtBrian May
Roger Taylor
Anëtarët e kaluarFreddie Mercury (i vdekur)
John Deacon
Websitequeenonline.com
Queen (1984)
Queen + Paul Rodgers (2005)

Diskografia Redakto

Antarët e bandës Redakto

Antarët e sotshëm
Ish-anëtarët
 • Freddie Mercury – vokalisti kryesor, piano, kitar (1970–1991; përshkak vdekjes së tij)
 • John Deacon – kitare bas, piano (1971–1997; i tërhequr)
Queen Afatgjata+ vokalistët
Vokalistët të tjerë të ftuar
Anëtarët e turneve
 • Morgan Fisher – tastjere, piano (1982)
 • Fred Mandel – tastjere, piano (1982)
 • Spike Edney – tastjere, piano, guitar, vokali i dytë(1984–present)
 • Jamie Moses – guitar, vokali i dytë (2005–2009)
 • Danny Miranda – bass guitar, vokali i dytë (2005–2009)
 • Rufus Tiger Taylor – vokali i dytë, bateri (2011–present)
 • Neil Fairclough – guitar, vokali i dytë (2011–present)
Early members[2][3][4]
 • Mike Grose – bass (1970)
 • Barry Mitchell – bass (1970–1971)
 • Doug Ewood Bogie – bass (1971)
Afati kohor


Referime Redakto

 1. ^ Angermiller, Michele Amabile (27 gusht 2014). "Watch Lady Gaga Join Adam Lambert Onstage in Homage to the Queen "Mothership"". The Hollywood Reporter. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mr.Scully. "Queen on tour". Queenconcerts.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ queen, official, Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon (27 qershor 1970). "Queen Live – 1970". Queenonline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 4. ^ queen, official, Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon. "Queen – FAQs (11 January 2011)". Queenonline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)