Rajnland-Pfalci shqiptimi [ˈʁaɪ̯nlant ˈp͡falt͡s]), është shtet në perëndim të Gjermanisë. Ajo mbulon 19,846 km2 dhe ka rreth 4.05 milion banorë. Është e nënta më e madhe dhe e gjashta më e populluar nga gjashtëmbëdhjetë shtetet. Majnci është kryeqyteti dhe qyteti më i madh. Kufizohet nga Nordrajn-Vestfalen, Sarlanda, Baden-Vyrtemberg dhe Hesia dhe ndan kufitë ndërkombëtarisht me Francën, Luksemburgun dhe Belgjikën.

Rajnland-Pfalci
Shtet
Stema_figura
Stema
Flag of Rhineland-Palatinate.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Guvernorati Malu Dreyer
Kryeqyteti Majnci
Partia SPD / FDP / Të Gjelbërtit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.854,21 km2
Popullsia 4.093.903 banorë (31 dhjetor 2019)
Dendësia 206 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 30 gusht 1946
Faqja Zyrtare www.rlp.de

Rajnland-Pfalci u krijua në vitin 1946 pas Luftës së Dytë Botërore, nga pjesë të ish shteteve të Prusisë (pjesë e krahinës së saj në Rajnland), Hesia dhe Bavaria (ish-kreis ose distrikti i Pfalcit periferik), nga administrata ushtarake franceze në Gjermaninë e okupuar nga aleatët. Rajnland-Pfalci u bë pjesë e Republikës Federale të Gjermanisë në vitin 1949 dhe ndau kufirin e vetëm të vendit me Protektoratin Saar derisa ky i fundit u kthye në kontrollin gjerman më 1957. Trashëgimia natyrore dhe kulturore e Rajnland-Pfalcit përfshin rajonin e gjerë të vreshtarisëPalatinate, peisazhe piktoreske, dhe shumë kështjella dhe pallate.[1]

PolitikaRedakto

 Artikulli kryesor: Politika e Rajnland-Pfalcit.

AdministrataRedakto

Rajnland-Pfalci është i ndarë në 24 rrethe (Landkreise), 12 qytete të pavarura (Kreisfreie Städte).

RretheRedakto

Qytete të pavaruraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Rheinland-Pfalz, Staatskanzlei. "Rhineland-Palatinate - in the middle of Europe". rlp.de (në anglisht). Marrë më 2017-07-24.