Segarra është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 18497 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 721.2 km2.

Segarra
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Cervera
Komuna më e madhe Cervera
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 721.2 km2
Popullsia 18497 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Biosca, Cervera, Estaràs, Granyanella, Granyena de Segarra, Guissona, Ivorra, Massoteres, Montoliu de Segarra, Montornès de Segarra, Les Oluges, Els Plans de Sió, Ribera d'Ondara, Sanaüja, Sant Guim de Freixenet, Sant Guim de la Plana, Sant Ramon, Talavera, Tarroja de Segarra, Torà, Torrefeta i Florejacs

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Segarra – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale