110px-F1 logo svg.png

Formula 11973
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 15
Piloti kampion Flag of Brazil.svg Emerson Fittipaldi
Ekipi kampion Flag of the United Kingdom.svg McLaren-Ford
Koment: Vetëm 7 nga tetë garat e para dhe 6 rezultatet më të mira nga shtatë garat janë llogaritur për këtë Kampionat.
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1974 ishte kampionati i 25të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 13 janar dhe mbaroi më 6 tetor pas 15 garave të zhvilluara.

PërmbledhjeRedakto

Emerson Fittipaldi dhe Clay Regazzoni luftuan gjer në garën e fundit për të fituar titullin e kampionit, por Regazzoni kishte probleme në garën e fundit duke u radhitur vetëm si i 11-ti dhe duke humbur titullin e kampionit. Fittipaldi, Ronnie Peterson dhe Carlos Reutemann secili fituan nga tri gara, Jody Scheckter dhe Niki Lauda nga dy, Regazzoni dhe Denny Hulme i cili u largua nga garimi në fund të sezonit, fituan nga një. Graham Hill themeloi ekipin e ri të quajtur Lolas.

StatistikatRedakto

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Argjentina - 1974 13 janar Oscar Gálvez   Denny Hulme McLaren-Ford
2   F1 Brazili - 1974 27 janar Interlagos   Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
3   F1 Afrika Jugore - 1974 30 mars Kyalami   Carlos Reutemann Brabham-Ford
4   F1 Spanja - 1974 28 prill Jarama   Niki Lauda Ferrari
5   F1 Belgjika - 1974 12 maj Nivelles-Baulers   Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
6   F1 Monako - 1974 26 maj Monaco   Ronnie Peterson Lotus-Ford
7   F1 Suedia - 1974 9 qershor Scandinavian Raceway   Jody Scheckter Tyrrell-Ford
8   F1 Holanda - 1974 23 qershor Zandvoort   Niki Lauda Ferrari
9   F1 Franca - 1974 7 korrik Dijon-Prenois   Ronnie Peterson Lotus-Ford
10   F1 Britania - 1974 20 korrik Brands Hatch   Jody Scheckter Tyrrell-Ford
11   F1 Gjermania - 1974 4 gusht Nürburgring   Clay Regazzoni Ferrari
12   F1 Austria - 1974 18 gusht Österreichring   Carlos Reutemann Brabham-Ford
13   F1 Italia - 1974 8 shtator Monza   Ronnie Peterson Lotus-Ford
14   F1 Kanadaj - 1974 22 shtator Mosport Park   Emerson Fittipaldi McLaren-Ford
15   F1 ShBA - 1974 6 tetor Watkins Glen   Carlos Reutemann Brabham-Ford

Konstruktorët fituesRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1   McLaren-Ford M23 Ford Cosworth DFV 73 (75) 4 10 2
2   Ferrari 312B3 Ferrari 001/11 65 3 12 10
3   Tyrrell-Ford 005
006
007
Ford Cosworth DFV 52 2 7 1
4   Lotus-Ford 72E
76
Ford Cosworth DFV 42 3 6 1
5   Brabham-Ford BT42
BT44
Ford Cosworth DFV 35 3 5 1
6   Hesketh-Ford 308 Ford Cosworth DFV 15 3
7   BRM P160E
P201
BRM P142 10 1
8   Shadow-Ford DN1
DN3
Ford Cosworth DFV 7 1
9   March-Ford 741 Ford Cosworth DFV 6
10   Iso Marlboro-Ford FW
IR
Ford Cosworth DFV 4
11   Surtees-Ford TS16 Ford Cosworth DFV 3
12   Lola-Ford T370 Ford Cosworth DFV 1
13   Token-Ford RJ02 Ford Cosworth DFV
14   Trojan-Ford T103 Ford Cosworth DFV
15   Penske-Ford PC1 Ford Cosworth DFV
16   Parnelli-Ford VPJ4 Ford Cosworth DFV
17   Lyncar-Ford 006 Ford Cosworth DFV
18   Ensign-Ford N173
N174
Ford Cosworth DFV
19   Amon-Ford AF1 Ford Cosworth DFV
20   Maki-Ford F101 Ford Cosworth DFV

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti ARG
 
BRA
 
RSA
 
ESP
 
BEL
 
MON
 
SWE
 
NED
 
FRA
 
GBR
 
GER
 
AUT
 
ITA
 
CAN
 
USA
 
Pikë
1   Emerson Fittipaldi 10 1 7 3 1 5 4 3 Ret 2 Ret Ret 2 1 4 55
2   Clay Regazzoni 3 2 Ret 2 4 4 Ret 2 3 4 1 5 Ret 2 11 52
3   Jody Scheckter Ret 13 8 5 3 2 1 5 4 1 2 Ret 3 Ret Ret 45
4   Niki Lauda 2 Ret 16 1 2 Ret Ret 1 2 5 Ret Ret Ret Ret Ret 38
5   Ronnie Peterson 13 6 Ret Ret Ret 1 Ret 8 1 10 4 Ret 1 3 Ret 35
6   Carlos Reutemann 7 7 1 Ret Ret Ret Ret 12 Ret 6 3 1 Ret 9 1 32
7   Denny Hulme 1 12 9 6 6 Ret Ret Ret 6 7 Ret 2 6 6 Ret 20
8   James Hunt Ret 9 Ret 10 Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 4 3 15
9   Patrick Depailler 6 8 4 8 Ret 9 2 6 8 Ret Ret Ret 11 5 6 14
10   Jacky Ickx Ret 3 Ret Ret Ret Ret Ret 11 5 3 5 Ret Ret 13 Ret 12
11   Mike Hailwood 4 5 3 9 7 Ret Ret 4 7 Ret 15 12
12   Carlos Pace Ret 4 11 13 Ret Ret Ret DNQ 9 12 Ret 5 8 2 11
13   Jean-Pierre Beltoise 5 10 2 Ret 5 Ret Ret Ret 10 12 Ret Ret Ret NC DNQ 10
14   Jean-Pierre Jarier Ret Ret Ret 13 3 5 Ret 12 Ret 8 8 Ret Ret 10 6
15   John Watson 12 Ret Ret 11 11 6 11 7 16 11 Ret 4 7 Ret 5 6
16   Hans Joachim Stuck Ret Ret 5 4 Ret Ret Ret DNQ Ret 7 11 Ret Ret DNQ 5
17   Arturo Merzario Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret 4 Ret Ret 4
18   Graham Hill Ret 11 12 Ret 8 7 6 Ret 13 13 9 12 8 14 8 1
19   Tom Pryce Ret Ret Ret 8 6 Ret 10 Ret NC 1
20   Vittorio Brambilla 10 9 Ret 10 10 11 Ret 13 6 Ret DNQ Ret 1
21   Guy Edwards 11 Ret DNQ 12 8 7 Ret 15 DNQ 0
22   David Hobbs 7 9 0
23   Jochen Mass Ret 17 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 14 Ret 16 7 0
24   Brian Redman 7 18 Ret 0
25   Mario Andretti 7 DSQ 0
26   Howden Ganley 8 Ret DNQ DNQ 0
27   Tom Belsø Ret DNQ 8 DNQ 0
28   Rikky von Opel Ret Ret DNQ 9 9 DNQ 0
29   Henri Pescarolo 9 14 18 12 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret 0
30   Chris Amon Ret DNQ DNQ NC 9 0
31   Dieter Quester 9 0
32   Tim Schenken 14 10 Ret DNQ Ret DNQ 10 Ret DSQ 0
33   Helmuth Koinigg DNQ 10 Ret 0
34   Rolf Stommelen Ret Ret 11 12 0
35   Derek Bell DNQ 11 DNQ DNQ DNQ 0
36   Mark Donohue 12 Ret 0
37   Ian Scheckter 13 DNQ 0
38   François Migault Ret 16 15 Ret 16 Ret Ret 14 NC DNQ Ret 0
39   Ian Ashley 14 NC DNQ DNQ 0
40   Gijs van Lennep 14 DNQ 0
41   Eddie Keizan 14 0
42   Richard Robarts Ret 15 17 DNQ 0
43   Vern Schuppan 15 Ret Ret DSQ DNQ DNQ Ret 0
44   Jacques Laffite Ret NC Ret 15 Ret 0
45   Teddy Pilette 17 0
46   Dave Charlton 19 0
  Peter Revson Ret Ret 0
  Leo Kinnunen DNQ Ret DNQ DNQ DNQ DNQ 0
  Mike Wilds DNQ DNQ DNQ DNQ NC 0
  Gérard Larrousse Ret DNQ 0
  Paddy Driver Ret 0
  Reine Wisell Ret 0
  Bertil Roos Ret 0
  Peter Gethin Ret 0
  Eppie Wietzes Ret 0
  José Dolhem DNQ DNQ WD 0
  Jean-Pierre Jabouille DNQ DNQ 0
  John Nicholson DNQ 0
  Lella Lombardi DNQ 0
  Larry Perkins DNQ 0
  Carlo Facetti DNQ 0
  David Purley DNQ 0
Pozita Piloti ARG
 
BRA
 
RSA
 
ESP
 
BEL
 
MON
 
SWE
 
NED
 
FRA
 
GBR
 
GER
 
AUT
 
ITA
 
CAN
 
USA
 
Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

ReferimetRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto