Slimnik, (maqedonisht: Сливник/Slivnik) ёshtё fshat nё komunën e Velesit, Maqedoni.

Slimnik
Сливник
Fshat
Vendndodhja
Slimnik is located in Maqedonia e Veriut
Slimnik
Slimnik
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Vardar
Komuna Veles
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Malёsia e Velesit
Lartësia 391 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 43′ 6″ Veri

21° 40′ 12″ Lindje

Popullsia 444 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 444 banorë nga të cilët 443 ishin Shqiptarë dhe 1 tjetër.[1]BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto