Stadiumi Fadil Vokrri

Stadium futbolli në kryeqytetin e Kosovës, Prishtina

Stadiumi Fadil Vokrri është një stadium multi-qëllimor në Prishtinë, Kosovë, dhe është një nga stadiumet më të mëdha në Kosovë, aktualisht përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit dhe është shtëpi e KF Prishtinës. Stadiumi pas renovimit ka një kapacitet prej 12,810 ulësesh. Ajo është gjithashtu një nga dy stadiumet e Kosovës që përdoren për ndeshjet ndërkombëtare të Përfaqësueses kosovare të futbollit.

Stadiumi Fadil Vokrri
Stadiumi-i-Prishtines-Fadil-Vokrri.jpg
Stadiumi Fadil Vokrri (2018)
Emri i plotëStadiumi Fadil Vokrri
VendndodhjaFlag of Kosovo.svg Rr. Fehmi Agani p.n., 10000 Prishtinë, Kosovë
Koordinatat42°39′47″N 21°09′25″E / 42.66297°N 21.15688°E / 42.66297; 21.15688Coordinates: 42°39′47″N 21°09′25″E / 42.66297°N 21.15688°E / 42.66297; 21.15688
PronariPrishtina
OperatoriKF Prishtina
Kapaciteti12.810
Madhësia e fushës105 x 68
SipërfaqjaBari
Ndërtimi
Ndërtuar1951-1953
Hapur17 maj 1953
Rinovuar2005 dhe 2016-2018
Çmimi i ndërtimit3.800.000 (renovimi 2016–2018)
Përdoruesit
KF Prishtina
Përfaqësuesja kosovare e futbollit

HistoriaRedakto

Stadiumi filloi ndërtimin në vitin 1951 dhe që nga viti 1953 është në shërbim të KF Prishtinës. Stadiumi në vitin 2018 u riemërtua nga Stadiumi i Qytetit në Stadiumin Fadil Vokrri pas vdekjes së legjendës së futbollit kosovar Fadil Vokrri.

KuriozitetetRedakto

Në dhjetor 2007 ishte hera e parë pas Luftës së Kosovës, që stadiumi ishte i mbushur për afro 30,000 njerëzve, për një koncert të reperit amerikan 50 Cent.

Ndeshjet internacionaleRedakto

Në 7 shtatorë 2002, u mbajt miqësorja e parë pas Luftës së Kosovës midis Kosovës dhe Shqipërisë.

# Data Kompedicioni Kundërshtari Rezultati Shikuesit
Ndeshjet nga viti 2002
1. 7 shtator 2002 Miqësore   Shqipëria 0–1 25,000
2. 17 shkurt 2010 2–3 10,000
3. 7 shtator 2014   Omani 1–0 10,700
4. 10 tetor 2015   Guinea Ekuatoriale 2–0 6,700
5. 13 nëntor 2015   Shqipëria 2–2 38,000
6. 10 shtator 2018 UEFA Liga e Kombeve   Ishujt Faroe 2–0 12,667
7. 11 tetor 2018   Malta 3–1 12,365
8. 20 nëntor 2018   Azerbajxhani 4–0 13,000
9. 21 mars 2019 Miqësore   Danimarka 2–2 13,000
10. 24 mars 2019 Kualifikuese për evropianin UEFA Euro 2020   Bullgaria 1–1 12,580
11. 7 shtator 2019   Republika Çeke 2–1 12,678
12. 10 tetor 2019 Miqësore   Gjibraltari 1–0 12,000
13. 14 tetor 2019 Kualifikuese për evropianin UEFA Euro 2020   Mali i Zi 2–0 12,494
14. 17 nëntor 2019   Anglia 0–4 12,326
15. 6 shtator 2020 UEFA Liga e Kombeve 2020–21   Greqia 1–2 0[1]
16. 11 tetor 2020   Sllovenia 0–1
17. 18 nëntor 2020   Moldavia 1–0

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ Ndeshjet u luajtën pa praninë e tifozëve për shkak të pandemisë COVID-19