Çdo javë shfaqen/tregohen 5 FRAZA të reja. Java e tanishme: 48

JavaRedakto

Stadiumi Camp Nou
 • San Marino është republika më e vjetër në botë, shteti mori pavarësinë me 3 shtator 301.
 • Elefantët janë gjitarët e vetëm që nuk mund të kërcejnë.
 • Një nga hënat e Saturnit, Titani, ka një liqen me emrin Ohrid Lactus.
 • CD-të muzikore janë krijuar me kapacitet 74 minuta pasi kaq zgjat edhe Simfonia e Nëntë e Ludvig van Bethoven.
 • Stadiumi Camp Nou në Barcelonë është stadiumi më i madh në Evropë me kapacitet 98 787 vende.

Java 37Redakto

Java 38Redakto

LosAngeles06.jpg
 • OjmjakoniRusi është vendi më i ftohtë në botë.
 • Në shtetin federal amerikan Kalifornia jetojnë mbi 663 000 milionerë.
 • Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
 • Prof. Dr. Ferid Murati është qytetar nderi i qytetit e Tetovës.
 • Kur thyhet një qelq disa copëza shpërndahen me shpejtësi rreth 4 828 km/h.

Java 39Redakto

Akkharakromkhmaer.png
 • Grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken.
 • Makina e shkrimit është shpikur nga hungarezi Qwert Yuiop, i cili e la “nënshkrimin” e tij në tastierë.
 • Alfabeti më i gjatë është ai i gjuhës kamboxhiane me gjithsejtë 72 shkronja.
 • Raffaeli, piktor dhe mjeshtër ndërtimi të Rilindjes, lindi dhe vdiq në të njëjtën ditë: 6 prill.


Java 40Redakto

Beethoven.jpg
 • Gjuha e një kameleoni është dy herë më e gjatë, sesa trupi i tij.
 • Monumenti i Skënderbeut, i ngritur më 1968, u vendos me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar.
 • Ludwig van Beethoven para se të kompozonte fuste kokën në ujë.
 • Ne Turqi ka mbi 1 milion njerëz me emrin Mehmet.
 • Në vitin 1432, zona e Tiranës kishte 60 qendra të banuara me rreth 1 000 shtëpi dhe 7 300 banorë.


Java 41Redakto

Albania petrela castle.jpg
 • Për arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, në SHBA në shume hotele në katin e 13-të nuk ka dhoma.
 • Kalaja e Petrelës ndodhet 12 km nga Tirana dhe daton në shekullin IV para Krishtit. Formën e saj aktuale e mori në shekullin e XIII nën sundimin e Topiajve dhe më vonë kaloi pronë e familjes së Kastriotëve.
 • Njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.

Java 42Redakto

Treg në Prishtinë
 • Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
 • Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe. Pesha e saj është 51,80 kg.
 • Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako". Madhësia e fushës është 241,5 × 35.42 km².
 • Për të prodhuar 1 kg mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
 • Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

Java 43Redakto

Dead sea sunset.jpg
 • Fenikasit kanë qënë të parët që kanë shpikur alfabetin.
 • detin e vdekur për shkak të përqindjes të lartë të kripës nuk ka qënie të gjalla.
 • Kamzhiku është shpikja e parë e njeriut që levizë më shpejtësi më të madhe se ajo e njeriut.
 • 20% e energjisë së trupit përdoret nga truri.
 • Mosha më e madhe e regjistruar ndonjëherë e një kali është 50 vjeçe.

Java 44Redakto

shikoni javen 43

Java 45Redakto

shikoni javen 43

Java 46Redakto

shikoni javen 43

Java 47Redakto

DuskyDolphin.jpg
 • Delfinët flenë me një sy të hapur. (Në figurë)
 • Çdo herë qe teshtijme, zemra ndalon së punuari për një sekondë.
 • Shkencëtarët britanikë kanë llogaritur se macet që mbahen në shtëpi për një vit asgjësojnë 50 milionë minj dhe 20 milion zogj të vegjël.
 • Thëllënza është në gjendje që të jetojë pa ushqim për 30 ditë .
 • Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash që peshonte 207,3 kg.


Java 48Redakto

 • Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohë fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
 • Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
 • Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25-vjeçe.
 • Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj

Java 49Redakto

[[Skeda:|150px|right|link=]]

 • Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
 • Peshkaqenët nuk sëmuren.

Java 50Redakto

Amblyopsidae, një nga llojet e peshqve të verbër


Java 51Redakto

[[Skeda:|150px|right|link=]]

Java 52Redakto

[[Skeda:|150px|right|link=]]

PropozimeRedakto

 • Nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer.
 • Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.
 • Zemra e karkalecit ndodhet në kokë.
 • Një lopë gjatë jetës së saj mund të japë 200.000 gota qumësht.
 • Milingonat nuk flenë asnjëherë gjumë.
 • Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
 • Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
 • Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
 • Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
 • Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
 • Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz. Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.
 • Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.
 • Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
 • Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
 • Në përëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
 • Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeë.
 • Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.
 • Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
 • Formuesi i ëmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte një fabrikator dinamiti.
 • Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë. Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
 • Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
 • Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
 • Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
 • Peshkaqenët nuk sëmuren.
 • Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
 • Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
 • Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
 • Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.