SuperSport është pjesë e Platformës dixhitale Tokësore & Satelitore DigitAlb. Deri në mars 2013, ka një total prej 15 kanale televizive (5 kanale ne formatin standard definition, 6 Kanale High Definition qe transmetojne në Shqipëri, 3 kanale Standard Definition që transmetohen vetëm në Kosovë dhe 3 kanale HD që transmetohen vetëm në Kosovë). Prej 2018-ës SuperSport transmeton në 7 kanale vetëm në kualitetin HD bashkangjitur këtu dhe dy kanalet e gjigandit europian Eurosport HD & Eurosport 2 HD. Kanalet transmetojnë një gamë të sporteve të ndryshme të tilla si UEFA Nations League, Primera Division, Serie A, Ligue 1, Bundesliga gjermane, Eredivise, UEFA Euro, European Qualifiers, UEFA Champions League, FIFA World Cup, UEFA Europa League, Boks, NBA, Moto GP, Wimbledon, ATP World Tour 250, ATP World Tour 1000, IAAF Diamond League etj.

SuperSport
Lloji Partnership
Industria Telecommunication
Themeluesi Dritan Hoxha
Selia Tirana, Albania
Zona e mbështetjes Shqiperi, Kosove
Pronar(ë) DigitAlb
Adresa e internetit www.supersport.al

Shumica e eventeve sportive transmetohen në formatin Full HD. Gjithashtu transmetimet 3D janë në dispozicion; kryesisht për ndeshjet e futbollit të veçanta. Finalja e Euro 2012 u transmetua ne formatin 3D në SuperSport HD.

SuperSport është në dispozicion në Eutelsat 16A (16.0E), së bashku me kanalet e tjera të DigitAlb.

KanaletRedakto

 • SuperSport 1 HD - Transmeton ndeshje LIVE dhe programin e Sport News me informacionet dhe të rejat më të fundit nga bota e sportit.
 • SuperSport 2 HD - Transmeton ndeshje LIVE dhe ritransmetim të ndeshjeve të kaluara.
 • SuperSport 3 HD - Transmeton ndeshje LIVE kryesisht ato të Kategorisë Superiore, Diamond League dhe ritransmetim të ndeshjeve të kaluara.
 • SuperSport 4 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 5 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 6 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 7 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • Eurosport HD - Transmeton gjithë gamën e eventeve sportive të ofruar nga Eurosport.
 • Eurosport 2 HD - Transmeton sfidat e Bundesligës Gjermane LIVE dhe programet e larmishme të Eurosport.
 • SuperSport Kosova 1 - Transmeton Premier League vetëm në Kosovë permes IPKO
 • SuperSport Kosova 2 - Transmeton Premier League vetem ne Kosove permes IPKO
 • SuperSport Kosova 3 - Transmeton Premier League vetem ne Kosove permes IPKO
 • SuperSport Kosova 1 HD - Transmeton Premier League vetem ne Kosove permes IPKO
 • SuperSport Kosova 2 HD - Transmeton Premier League vetem ne Kosove permes IPKO
 • SuperSport Kosova 3 HD - Transmeton Premier League vetem ne Kosove permes IPKO

ProgrametRedakto

Programe origjinale të prodhuara në studiot e SuperSport.

Emri Kanali Formati Moderatorë Origjina Orari i transmetimit
Gol pas Goli SuperSport 3 Talk show Vilma Masha Shqipëri Para dhe pas sfidave të Kategorisë Superiore.
Bar Sport Skedina SuperSport 2 Sport show Ilda Bejleri(më parë) / Bora Zemani / Gea Braha Shqipëri Çdo të shtunë dhe të diel ora 12:00
Zona Gol SuperSport 2 Talk show Egi Duro(më parë) Ilda Bejleri dhe Alban Xhihani Shqipëri Çdo të shtunë dhe të diel ora 20:00 dhe pas ndeshjeve.
Fans Zone SuperSport 2 Talk show Bora Zemani Shqipëri Nuk transmetohet më.
Kuq e Zi SuperSport 2 Sport show Alban Xhihani Shqipëri Para dhe pas sfidave të Kombëtares Shqiptare.
Eurogol SuperSport 2 Sport show Sidorela Gjoni / Leila Kraja Shqipëri Çdo të hënë ora 17:00
Allez Show (Euro 2016) SuperSport 2 Talk show Alban Xhihani Shqipëri Çdo mbrëmje gjatë Euro 2016.
Ruski Bar (World Cup 2018) SuperSport 2 Talk show Ilda Bejleri Shqipëri Çdo mbrëmje ora 22:00 gjatë Russia 2018
Sambar (Copa America 2019) SuperSport 2 Talk show Kastriot Çaushi / Leila Kraja Shqipëri Çdo mbrëmje gjatë Copa America Conmebol 2019.

Eventet sportive që transmetonRedakto

Futboll

 • UEFA Europa League 2018/21 (Shqipëri + Kosovë)
 • UEFA Nations League 2018/20 (Shqipëri + Kosovë)
 • UEFA Euro 2020 (Shqipëri + Kosovë)
 • European Qualifiers 2020 (Shqipëri + Kosovë)
 • European Qualifiers 2022 (Shqipëri + Kosovë)
 • La Liga 2018/19 (Vetëm në Shqipëri)
 • Ligue 1 2018/21 (Shqipëri + Kosovë)
 • Premier League 2016/19 , dy sfida në javë (Shqipëri + Kosovë)
 • Serie A 2018/21 (Shqipëri + Kosovë)
 • Bundesliga 2018/21 nëpërmjet kanalit Eurosport 2 HD (Shqipëri + Kosovë)
 • Eredivise 2018/21 (Shqipëri + Kosovë)
 • Kategoria Superiore 2018/2022 (Shqipëri + Kosovë)
 • Kupa e Shqipërisë 2018/2022 (Shqipëri + Kosovë)
 • Superkupa e Shqipërisë 2018/2022 (Shqipëri + Kosovë)
 • IPKO Superliga e Kosovës (Shqipëri + Kosovë)
 • Kupa e Kosovës 2018/19 (Shqipëri + Kosovë)
 • Coppa Italia 2018/19 (Shqipëri + Kosovë)
 • DFB-Pokal 2018/19 (Shqipëri + Kosovë)
 • FA Cup (Kupa e Anglisë) 2018/21 (Shqipëri + Kosovë)
 • Copa America Conmebol Brasil 2019 (Shqipëri + Kosovë)
 • Copa Del Rey 2018/19 ( Sfida Finale + Supercopa)
 • Ndeshjet miqësore të Përqafësueses Gjermane.
 • Ndeshjet miqësore të Përfaqësueses Spanjolle.
 • Ndeshjet miqësore të Përfaqësueses Braziliane.
 • International Champions Cup (Korrik – Gusht 2018)

Evente të tjeraRedakto

Tenis

 • Wimbledon (në Eurosport HD).
 • Roland Garros (në Eurosport HD).
 • ATP World Tour 1000 2017/2019
 • ATP World Tour 500 2017/19
 • ATP World Tour 250 2017/20

BasketbollRedakto

 • FIBA Kampionati Evropian I Basketbollit (Gusht – Shtator 2018)
 • FIBA Kualifikueset Ndërkombëtare për Botëror dhe Evropian (2017 – 2021)
 • FIBA Kampionati Botëror I Basketbollit 2019

VolejbollRedakto

 • FIVB Kampionati Botëror i Volejbollit për Meshkuj (2018).
 • FIVB Kampionati Botëror i Volejbollit për Femra (2018).
 • FIVB Kampionati Botëror Meshkuj/Femra (2019).
 • FIVB Beach Voleyball (2018 - 2019).

AtletikëRedakto

 • IAAF Diamond League

BoksRedakto

 • UFC (2017/2019)
 • HBO Boxing (ndeshjet më të mira të boksit të gjithë Federatave, përfshirë boksierët Shqiptarë)
 • Boksimi KUQeZi

ReferimeRedakto

 1. https://www.supersport.al/
 2. https://www.supersport.al/kalendari/
 3. https://www.supersport.al/eventet-sportive/

Shiko edheRedakto

Top Media

Dritan Hoxha

Top Channel

DigitAlb

Alban Jaho

Genc Gjineci