Tabanoci eshte nje fshat i vogel ne verilindje te Maqedonise aty gjendet Kalimi kufitar ndermjet Maqedonis dhe Serbis.Banoret e ktij fshati jane kryesisht te popullates Maqedonase.Neper ket fshat kalon Hekurudha dhe Autostrada e serbis A1(E-75) ku mbaron aty dhe fillon Autostrada e Maqedonis M1(E-75)neper Ket fshat kalon edhe lumi i Bajkes nga fshati Miratoc pastaj e merr emrin Lumi i Tabanocit ky lum rrjedh pergjat Hekurudhes dhe Autostrades deri ne KumanovTabanoci shtrihet ne Veri prej Kumanoves ne Perendim Kufizohet me Fshatin Llojan Qe gjendet ne Perendim afer 4kilometra. Ne Veri perendim me fshatin Miratoc Qe gjindet afer 3 kilometra dhe matan kufirit ne Serbi .pastj ne lindje afer 2kilometra me Fshatin Sopot

Tabanoci
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Kumanovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 394 m m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC 1
Verore UTC 2
Kodi Postal 1308
Prefiksi 031
Targa KU
Popullsia 910 banorë (2002)
stacioni Hekurudhor Tabanoc
Kufiri Tabanoc