Uusimaa Lindore (finlandisht: Itä-Uusimaa; suedisht: Östra Nyland) ishte një rajonFinlandë, deri kur u bashkua me rajonin Uusimaa më 1 janar, 2011.[1] Ky rajon kufizohej me Uusimaa, Päijänne Tavastia, dhe Kymenlaakso.

Uusimaa Lindore
Itä-Uudenmaan maakunta
Östra Nylands landskap
Location of Uusimaa Lindore
Popullsia
 • Gjithsej95.300
Faqja zyrtareita-uusimaa.fi

Komunat Redakto


Ka pasur 7 komunat në Uusimaa Lindore. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara. Emri i parë është emri i komunës në shumicë (ose vetëm) Gjuha e komunës. Emri zyrtar (ku ekziston një i tillë) në gjuhën tjetër kombëtar është dhënë në kllapa.

Referime Redakto

  1. ^ "Valtioneuvosto päätti Uudenmaan ja Itä-Uudenmaan maakuntien yhdistämisestä" (në finlandisht). Ministry of Finance. 22 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më 30 dhjetor 2010.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Eastern Uusimaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale