Uusimaa Lindore (finlandisht: Itä-Uusimaa; suedisht: Östra Nyland) ishte një rajonFinlandë, deri kur u bashkua me rajonin Uusimaa më 1 janar, 2011.[1] Ky rajon kufizohej me Uusimaa, Päijänne Tavastia, dhe Kymenlaakso.

Uusimaa Lindore
Official seal of Uusimaa Lindore
Location of Uusimaa Lindore
Population
 • Total95.300

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Uusimaa Lindore.

Ka pasur 7 komunat në Uusimaa Lindore. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara. Emri i parë është emri i komunës në shumicë (ose vetëm) Gjuha e komunës. Emri zyrtar (ku ekziston një i tillë) në gjuhën tjetër kombëtar është dhënë në kllapa.

Nën-rajoni Porvoo:

Nën-rajoni Loviisa:

ReferimetRedakto

  1. ^ "Valtioneuvosto päätti Uudenmaan ja Itä-Uudenmaan maakuntien yhdistämisestä" (në finlandisht). Ministry of Finance. 22 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më dhjetor 30, 2010.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Eastern Uusimaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale