Vitamina B2 ose ndryshe me emrin kimik riboflavin, është një vitaminë e nevojshme për trupin e njeriut.

Nevoja trupore ditoreRedakto

Kjo vitaminë është e nevojshme që në trupin e njeriut të bëjë shpërbërjen e yndyrave dhe të proteinave. Nevoja mesatare ditore për meshkuj është deri në 1,5mg, për femra ,2mg dhe për shtatzëne 1,5mg.

Mungesa e vitaminës B2 mund të paraqitet tek individët që nuk ushqehen me mish, vezë apo produkte të qumështit. Si mungesë e saj janë buzë të këndi i gojës i gjerë, lëkura e thatë dhe e ndjeshme, kruaja dhe djega e syve, ndjeshmëria e madhe ndaj dritës etj.

Teprica të vitaminës B2 në trupin e njeriut nuk janë të njohura.

Burimet e vitaminës B2Redakto

Riboflavina gjendet natyrshëm në [1] :

  1. Djath dhie (1.38 mg / 100 g);
  2. Bajame (1.1 mg / 100 g);
  3. Mish i kuq (0,86 mg / 100 g);
  4. Shurup panje (0.8 mg / 100 g);
  5. Peshk vajor (skumbri) (0,58 mg / 100 g);
  6. Vezë të ziera (0,51 mg / 100 g).

dhe gjithashtu asparag, kokoshka, banane, hurma, bamje, qumësht, kos dhe mashurka, secila prej tyre përmban të paktën 0,1 mg vitaminë B për 85-300g. Burime të tjera janë perimet me gjethe jeshile, mëlçia, veshkat, bishtajoret, domatet, maja, kërpudhat.[2].

Shko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Top 10 Foods Highest in Vitamin B2 (Riboflavin)". Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2017. Marrë më 29 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Higdon, Jane; Victoria J. Drake (2007). "Riboflavin". Micronutrient Information Center. Linus Pauling Institute at Oregon State University. Retrieved December 3, 2009.