Śląsk Wrocław është një klub futbollit nga Wrocław, Polonia.

Śląsk Wrocław
Emri i plotëWrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław Spółka Akcyjna
Pseudonimi(et)WKS, Wojskowi
Themeluar1947
StadiumiStadion Miejski,
Wrocław, Polonia
Kapaciteti42.771
Presidenti Krzysztof Hołub
Trajneri Jan Urban
LigaEkstraklasa
2023/242.
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Triumfe dhe Arritje

Redakto
 
Mariusz Pawełek - Kapiteni

Paraqitjet në Kupat e Europës

Redakto

Redaktuar më 28 gusht 2015

 
Arena: Stadion Miejski
 
Arena: Stadion Miejski
Sezoni Kompeticioni Turi Klubi Brenda Jashtë
1975–76 UEFA Cup 1R   GAIS 4–2 1–2 5–4
2R   Royal Antwerp 1–1 2–1 3–2
3R   Liverpool 1–2 0–3 1–5
1976–77 European Cup Winners' Cup 1R   Floriana 2–0 4–1 6–1
2R   Bohemians 3–0 1–0 4–0
QF   Napoli 0–0 0–2 0–2
1977–78 European Cup 1R   Levski-Spartak 2–2 0–3 2–5
1978–79 UEFA Cup 1R   Pezoporikos 5–1 2–2 7–3
2R   ÍBV Vestmannaeyjar 2–1 2–0 4–1
3R   Borussia Mönchengladbach 2–4 1–1 3–5
1980–81 UEFA Cup 1R   Dundee United 0–0 2–7 2–7
1982–83 UEFA Cup 1R   Dynamo Moscow 2–2 1–0 3–2
2R   Servette 0–2 1–5 1–7
1987–88 European Cup Winners' Cup 1R   Real Sociedad 0–2 0–0 0–2
2011–12 UEFA Europa League 2Q   Dundee United 1–0 2–3 3–3
3Q   Lokomotiv Sofia 0–0 0–0 0–0
PO   Rapid Bucureşti 1–3 1–1 2–4
2012–13 UEFA Champions League 2Q   Budućnost Podgorica 0–1 2–0 2–1
3Q   Helsingborg 0–3 1–3 1–6
2012–13 UEFA Europa League PO   Hannover 96 3–5 1–5 4–10
2013–14 UEFA Europa League 2Q   Rudar Pljevlja 4–0 2–2 6–2
3Q   Club Brugge 1–0 3–3 4–3
PO   Sevilla 0–5 1–4 1–9
2015–16 UEFA Europa League 1Q   NK Celje 3–1 1–0 4–1
2Q   IFK Göteborg 0–0 0–2 0–2

Shqiptarët

Redakto
 
Sebino Plaku

Shiko dhe këtë

Redakto

Referime

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto