Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1987Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946–1992).svg
1987

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1987
Lista e viteve në Shqipëri

UdhëheqësRedakto

NgjarjeRedakto

  • Gusht - Greqia përfundon gjendjen e luftës me Shqipërinë që ka ekzistuar që nga Lufta e Dytë Botërore.
  • Nëntor - Shqipëria dhe Greqia nënshkruajnë një sërë marrëveshjesh afatgjata.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

ReferimeRedakto