Gazi Ahmed Muhatir Pasha (1 nëntor 1839 - 21 janar 1919) ishte gjeneral dhe vezir i madh në Perandorinë Osmane.

Ahmed Muhtar Pasha
Mukhtar Pasha.jpg
Veziri i Madh i Perandorisë Osmane
Në zyrë
22 korrik 1912 – 29 tetor 1912
Monark Mehmeti V
Pasardhësi Mehmed Said Pasha
Pasuar nga Kâmil Pasha
Guvernatori osman i Kretës
Në zyrë
1878–1878
Pasardhësi Konstantinos Adosidis
Pasuar nga Alexander Karatheodori Pasha
Në zyrë
1875–1876
Pasardhësi Redif Pasha
Pasuar nga Hasan Sami
Detaje personale
Lindi 1 nëntor 1839
Bursa, Vilajeti Hüdavendigâr, Perandoria Osmane
Vdiq 21 janar 1919
Stamboll, Perandoria Osmane
Fëmijë Mahmud Muhtar Pasha
Alma mater Kolegji Ushtarak Osmane
Military service
Nickname(s) Fitimtar
Allegiance Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Perandoria Osmane
Branch/service Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Ushtria Osmane
Years of service 1856–1885
Rank Marshalli i flotës
Commands Trupat e Ushtrisë së Dytë
Battles/wars Lufta e Krimesë
Kryengritja hercegovinase
Lufta Ruso-Turke (1877–78)
Awards Ribbon bar of the Ottoman Imtyaz medal.svg Order of the Medjidie lenta.png Order of the Osmanie lenta.png UK Order St-Michael St-George ribbon.svg

JetaRedakto

Ahmed Muhatir Pasha lindi në një familje turkeBursaPerandorinë Osmane.[1] Ai u shkollua në kolegjin e ushtrisë osmaneStamboll. Ai u bë profesor dhe pastaj u bë edhe guvernator i shkollës. Ai e morri titullin e Pashës dhe marshall dhe në vitin 1873, u bë komandant i Ushtrisë së Dytë dhe e mbajti këtë pozitë deri në vitin 1876.

VdekjaRedakto

Ahmed Muhatir Pasha vdiq më 21 janar 1919 në Stamboll në moshën 79 vjeçare. Pas shpalljes së Republikës së Turqisë, qeveria turke publikoi një pullë postare me imazhin e tij për të nderuar trashëgiminë e tij.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turqisht)
  2. ^ http://i.colnect.net/f/2577/061/Gazi-Ahmet-Muhtar-Pa%C5%9Fa-1839-1918-commander.jpg