Dhimitër Orgocka (Korçë, 24 tetor 1936 - 1 janar 2021) ka qenë një aktor i mirënjohur i kinemasë dhe teatrit shqiptar.[1] Qe gjithashtu regjisor me karrierë të pasur në teatrin "A.Z. Çajupi" në Korçë, ka vënë në skenë 104 premiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit etj. Si aktor ai numëron 82 role të interpretuara në skenat e teatrove shqiptare, për kontributin e dhënë iu dha titulli "Mjeshtër i Madh".

Filmografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Ndahet nga jeta Dhimitër Orgocka". tvklan.al. 1 janar 2021. Marrë më 2 janar 2021.