Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Faqja kryesore/Arkivi 1. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Faqja kryesore: logo apo figurë?Redakto

O plako ajo figura e wikipedias te faqja e pare sikur sme duket gje, eshte pak sa e madhe dhe ka backgroundin e bardhe cka sshkon fare me background e tabeles per mendimin tim. Si thoni? Përdoruesi:Joni

Edhe mua s'me duket mire se eshte perdorur si logo nje here. Dori | Diskutim 2005 Mars 20 17:10 (UTC)
Po mire pra si ta keni qefin, hiqeni dhe lejeni thate. Uni | Diskutim 2005 Mars 20
Vendosa logon e Wikimedias. Une s'marr vesh nga HTML-i dhe s'di si ta rregulloj ngjyren e sfondit. Dori | Diskutim 2005 Mars 20 21:12 (UTC)
O uno pa stres mo plak, do gjejme kombinimin me te mire. Per mendimin tim nuk kemi pse te veme as wikipedia as wikimedia ne faqen e pare. Faqja e pare duhet te jete faqja e pare e nje enciklopedie dhe te tregoje shkurt se ceshte wikipedia per mendimin tim. Shpjegimet per wikipedia/wikimedia behen ne faqe te tjera besoj. Gjithashtu jam dakort qe eshte pak si e thate po do mendoja qe ta thyejme kete thatesire mos te veme nje logo po te veme nje featured article (qe sdi ta bej) dhe ky artikull te shoqerohet me nje foto. Per mua ideja e te pasurit logo ne faqe te pare seshte e mire.
Tek Wikipedia ne anglisht, atehere kur s'kishte akoma shume artikuj, ishte shprehje qe gjithmone duhet lene dicka pa u bere ne menyre qe te nxiten redaktuesit e rinj per te bashkepunuar ne projektin. Meqense Wikipedia ne shqip eshte akoma e vogel, mendoj se eshte mire qe te mos merakosemi si shume per gjerat e vogla. Dori | Diskutim 2005 Mars 21 01:12 (UTC)
Perderisa nuk kemi vendosur nese do jete logo apo jo, bera nje prove dhe hapa nje faqe te re me titullin "figura e dites". Figuren e dites mund ta integrojme ne faqen kryesore lart majtas, pa qene nevoja te ndryshojme faqen kryesore. Na mjafton pastaj vetem te bejme ndryshimin e thjeshte tek figura e dites, e cila do te shfaqet dhe ne faqen kryesore. Si mendoni? A mund ta beje njeri lidhjen tek faqja kryesore? Uni | Diskutim 2005 Prill 3 13:20 (UTC)
Mua me pelqen figura e dites me shume. Do zgjedhim po ate figure nga commons, apo cfare t'i teket atij qe e ndryshon? Dori | Diskutim 2005 Prill 3 15:18 (UTC)
Edhe une per figuren e dites, po mendoja njehere per njehere ta kemi nga commons pastaj kur te kemi me shume figura shqiptare e bejme vete stampen. Joni 2005 Prill 3 20:20 (UTC)
Mire eshte figura e dites, por ekziston dhe nje forme tjeter e prezantimit te saj me ane te artikullit te dites, i cili pervec figures ben dhe nje shpjegim te vogel te saj. Edhe dicka tjeter, Figura e ditës ne faqen kryesore me duket pak e madhe, dhe ndryshimi i madhesise se saj ne formen ekzistuese pak i veshtire. Permasa e figures tek Wikipedia:Artikulli i ditës (96px deri 128px) mund te ndryshohet pa problem here pas here, nderkohe qe permasat e tabeles qendrojne konstante. Uni 2005 Prill 9 08:35(UTC)
Edhe une jam i keti mendimi --Hipi Zhdripi 2005 Prill 9 08:47 (UTC)

Emertimi i artikujveRedakto

O doro ketu eshte bere nje perzierje e emrave te artikujve, ca te shquar "Shqiperia", ca te pashquar "Vere" . Besoj eshte me mire ta vendosim ne cilen trajte do jete titulli . Xhamlliku

Hi Xhamlliku, kjo eshte e vertete per trajten e shquar/te pashqur, pashe qe Dori tek Kuvendi mendonte se ishte me mire trajta e shquar dhe une kete mendoj, ama gjithmone do ishte mire te behej dhe nje faqe percjellese nga e pashquara. Përdoruesi:Joni
Po ashtu mendoj. Thjesht duhet te zjedhim njeren, dhe trajta e shquar sikur tingellon me mire per tituj. Dori | Diskutim 2005 Mars 20 02:33 (UTC)

Perdorimi i germave te alfabetitRedakto

O milet duhet qe artikujt t'i shkruajme ashtu sic duhet me ë-ra. Xhamlliku

Ke te drejte, por me shume rendesi ka qe te shkruhen artikujt se pastaj edhe rregullohen ato. Gjeja me e bezdisshme eshte krijimi i faqeve percjellese se ka shume kombinime. Por pu s'u vune faqet percjellese ka mundesi qe te krijohen disa kopje te artikujve. Dori | Diskutim 2005 Mars 20 02:33 (UTC)
Ke te drejte, une kam bere njehere gabim sepse e kam riemeruar ne vend qe ta "zhvendosja".

xhami

Wikipedia shqiptareRedakto

Me duket se ky projekt nuk eshte projekte shqiptare (edhe pse per te punojne shqiptaret) por ne gjuhen shqipe. Ndofta po ja teproje po kjo eshte e verteta.

E vertete eshte qe se kemi shpikur ne po kshu quhet "projekti indian" apo "projekti shqiptar".Joni
Shume mire qe bjen njoni ne bunare po done edhe ti me ra?

--Dan 2005 Mars 20 22:28 (UTC)

??Joni
Ke te drejte, nuk eshte projekt shqiptar, por projekt qe zhvillohet me nga shqiptaret dhe per shqiptaret meqense eshte ne shqip. Projekti i Wikipedias eshte nderkombtar dhe ndergjuhesor. Ky ne shqip eshte pjese i projektit me te madh i cili i perket tere botes. Dori | Diskutim 2005 Mars 21 01:12 (UTC)
Wikinjerez, përgëzime për faqen kryesore. Duket me e bukur. Më dukej se ajo e para ishte message overload, e ne duhet të synojmë ka e më e thjeshta për ti tërhequr njerzit ketu (ndoshta edhe ndonje fotografi e vockel), gjithmonë duke ofruar vegeza per ata qe kerkojne me shume. Lori, me vjen mire qe ja rikthyer. I shpjegova edhe Jonit se kam punuar nje banner ne Flash, nese e kerkon dikush nje gje te tille per tu lidhur ketu. Jon & Wikinjerez tjere, Wikipedia duhet te jete shqiptare. Artikulli mbi Fotografine ishte shume i mire, ama nuk e permendte aspak Kel Marubin psh. Vogelsira si keto do ta bejne Wikipedian SQ enciklopedi shqipare ne vend se enciklopedi ne shqip.
Arianiti 2005 Mars 21 05:38 (UTC)
Arianit jam hsume dakort me punen e marubit ama une skam shume info te shkruajtura per te dhe dijet e mija mbi Marubet kufizohen ne dije te pergjithshme prandaj bera vetem perkthimin!Joni
Sa me shume shqiptare te vijne aq me mire. P.S. une jam Dori :) Dori | Diskutim 2005 Mars 21 05:48 (UTC)

Wikipedia ne gjuhet tjeraRedakto

Propozoje qe informimi i lexusve mbi Wikipedia ne gjuhet tjera te ri-rradhitet simbas rendesise se gjuhes per lexuesin shqipfoles ose simbas numrit te artikujve.

Shfletimi i fletave nga lexuesitRedakto

Per arsye se shumica e lexuesve shqiptare ne nje menyre e kane te kufizuar shpejtesin e shletimit te fletave kisha propuzuar qe se paku fleta e pare te jete e vogel ( me pake bajt d.m.th sa me pake foto e grafikone).

PushimeRedakto

Une qe neser deri te premten nuk do kem akses interneti po do mundohem te perkthej artikuj dhe ti ulopadoj kur te kthehem. Deri athere pune te mbare! Joni

Back!!! Joni

PyetjeRedakto

Me duket se ne shqip eshte Agrikultura dhe jo Agrokultura. Eshte ne faqen kryesore dhe nuk me duket e vendit ta redaktoj pa marre ndonje mendim tjeter. Per me teper kam frike se zhduket i gjithe artikulli lidhur me te. nervi_modest 2005 Mars 25 18:34 (UTC)

Ne fjalorin e gjuhes shqipe 1980 po shkruah Agronomi,-a f.Shkence qe studion igjet e puimit te tokes dhe te prodhimit bujqesore; bazat shkencore te prodhimit bujqesor.

perdoruesi Hipi Zhdrii

Lej punte e Fletes se pare per Dorin e korigjoje permbajtjet ku bohesh nervoze shume per shkronjat "e" me dy pika ose qysh ke qefe ti "ë".

perdoruesi Hipi Zhdripi

Mire, atehere ta ndryshoje njeri ne agronomi.Kete komentin e dyte nuk e mora vesh.?? nervi_modest 2005 Mars 26 00:20 (UTC)
Me nje diskutim Dori e ka thene mendimin per kete se edhe ne gjuhen angleze ... mos ta zgjase mos humbe kohe per Faqen e Pare se e permisone dikush qe nuk eshte aktiv ose ndonje kalimtare. Ti nuk je tani kalimtare.

perdoruesi Hipi Zhdripi

Tani per tani faqja kryesore eshte e lire dhe mund ta redaktoje kush te deshiroje (me vone mund te mbrohet nese ka vandalizma). Dori | Diskutim 2005 Mars 27 19:59 (UTC)
Ne nje pjese te flete po me duket ka vandalizma (nese ka nevoje).

Perdoruesi Hipi Zhdripi

Po u bllokua, vetem administruesit mund ta redaktojne, prandaj them eshte me mire te mos bllokohet tani per tani. Dori | Diskutim 2005 Prill 3 15:41 (UTC)

Dorzimi dhe terheqja e figuraveRedakto

Si behen upload figurat?

Majtas tek "Jepni Skedar" Duhet te jesh logged in qe ta besh ket gje kam pershtypjen Joni!
vazhdimi i diskutimit per kete teme gjendet ketu - --Hipi Zhdripi 2005 Prill 5 04:19 (UTC)

Pastrimi i fletesRedakto

Me duket se eshte koha te behet pastimi i kesaj flete. Eshte mire te lihen vetem diskutimet informative per lexuesit kalimtare. perdoruesi Hipi Zhripi

Artikull i riRedakto

Si bohen kta artikujt e rinj mer jahu se te ajo englezja thote fillo artikulling kurse ketu thote vetem jep skedar.

???--172.182.53.92 2005 Prill 1 19:42 (UTC)
Per te krijuar nje artikull te ri fusni adresen http://sq.wikipedia.org/EMRI I ARTIKULLIT Joni 2005 Prill 2 01:03 (UTC)
Ose po pertove, shtype titullin tek kutiza majtas dhe shtyp Shko. Po s'pati artikull filloje duke ndjekur lidhjen "filloni një artikull me këtë titull" (por bej dhe nje kerkim per te qene me i sigurt qe s'eshte krijuar akoma). Dori | Diskutim 2005 Prill 2 04:38 (UTC)

Wikimania 2015 scholarshipsRedakto

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskutimet) 24 Shkurt 2015 20:06 (CET)

Dear Wikimedians, Wikimedia Polska Association has made a decision to fund two more scholarships for this year’s Wikimania, to be hosted in Mexico City 15-19 July 2015. The procedure is identical to the one described here, so if you have not applied, but meet the criteria and would like to attend WIkimedia’s biggest international event, please submit your application until April 23, midnight. Kind regards, Wpedzich (diskutimet) 19 prill 2015 09:36 (CEST)Reply[përgjigju]

Wikipedia në facebokRedakto

Aprovim nga adminRedakto

Kam vënë re se kur e shikon faqen kryesore si jo i regjistruar, pra si vizitor normal, në seksionin e lajmeve del një version i vitit 2013. Pra seksioni i lajmeve nëse nuk je "i futur" me një llogari, nuk është i aktualizuar. Besoj se duhet ndonjë aprovim nga admini, meqë unë si kontrollor nuk paskam autorizim për ta aprovuar.-- Mr. Pseudo diskuto 15 mars 2015 22:57 (CET)Reply[përgjigju]

Wikimania 2016 scholarshipsRedakto

Dear Wikimedians,

As every year, Wikimedia Polska Association is accepting scholarship requests for this year’s Wikimania, to be held at the Italian town of Esino Lario, June 22-28. The scholarship encompasses travel expenses, accomodation, insurance and the possible conference fee. Please submit your requests by email to wikimania@wikimedia.pl from March 14, 00:00:01 (CET) by March 27, 23:59:59 (CET). Up to two international scholarships will be funded. The scholarship request, submitted in English or Polish, ought to contain:

  • short description of your activity within the Wikimedia movement, your real name, your global username or local usernames, Wikimedia activity outside project editing (including local chapter activity), prior input into the Wikimedia conferences, especially international ones;
  • information about your desired participation in the conference: planned or submitted lectures or other activities during Wikimania or its associated events;
  • information about your forecast activity in pre- and post-conference activities, with the justification for participating in these non-core conference activities;
  • declaration of your command of English sufficient to actively participate in the conference;
  • information about the international airport closest to your place of residence;
  • declaration of being 18 years or older; in case of younger applicants, 16-18, a scan of a parent’s or legal guardian’s consent to the participation in the conference;
  • the information on citizenship(s) held;
  • agreement to provide and process your personal data (name, address, bank account details, passport number) if the scholarship is granted. Please, do not provide these personal details in the application itself, apart from your real name.

On the behalf of the Scholarship Commitee, Wpedzich (diskutimet) 13 mars 2016 20:48 (CET)Reply[përgjigju]

FixRedakto

Fix:

<div style="clear:both;" />
-->
<div style="clear:both;"></div>
@Xaosflux, Thanks.--Liridon (diskutimet) 27 tetor 2016 11:07 (CEST)Reply[përgjigju]

Wikimania 2017 scholarship programmeRedakto

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskutimet) 21 mars 2017 18:22 (CET)Reply[përgjigju]

Kërkesë redaktimi më 18 prill 2020Redakto

Përshëndetje, Do të doja të më jepej mundësia për të redaktuar këtë faqe. Ndërkohe po korrigjoj disa gabime drejtshkrimi etj. që vërejta:

Ju nuk keni leje për redakto këtë faqe, për këtë arsye: Duhet: Ju nuk keni leje për të redaktuar këtë faqe, për këtë arsye:


Kjo faqe është gjysëm (duhet: gjysmë) e mbrojtur dhe mund të redaktohet vetëm nga përdoruesit e regjistruar. Pse kjo faqe është e mbrojtur? Ndërkohë që pjesa më e madhe e artikujve mund të redaktohen nga kushdo, ndonjëherë gjysëm-mbrojtja (duhet: gjysmë-mbrojtja është e nevojshme për të parandaluar vandalizmin (duhet: vandalizimin) e faqeve popullore. Arsyeja për mbrojtjen e kësaj faqeje mund të gjendet tek regjistri i mbrojtjes. Nëse në regjistër nuk ka të dhëna për këtë, atëherë faqja mund të jetë zhvendosur pasi është mbrojtur. Çfarë mund të bëj unë? Në se keni një llogari përdoruesit (duhet: përdoruesi), si fillim hyni. Nëse nuk keni një llogari, ju mund ta krijoni; pas 4 ditësh dhe 10 redaktimeve, ju do të keni mundësi të redaktoni faqet gjysëm (duhet: gjysmë) të mbrojtura. Empathictrust (diskutimet) 18 prill 2020 18:51 (CEST)Reply[përgjigju]

@Empathictrust, përshëndetje! :)
Të falënderoj që merr mundimin për të rregulluar gabime të tilla drejtshkrimore. Gabimi që ti përmend në fakt është diku tjetër dhe jo te faqja kryesore në vetvete. Nëse s'gabohem nga përshkrimi yt, duhet të bëhet fjalë për mesazhin që i del kujtdo në lidhje me faqet e gjysmëmbrojturat. Mesazhet e sistemit mund të redaktohen vetëm nga administratorët. Do ta shoh e do të mundohem ta korigjoj personalisht. - Klein Muçi (diskutimet) 18 prill 2020 19:00 (CEST)Reply[përgjigju]
Shume faleminderit Klein! – Empathictrust (diskutimet) 18 prill 2020 19:11 (CEST)Reply[përgjigju]
@Empathictrust, siç dyshoja, bëhet fjalë për atë mesazh. Mesazhi ka probleme të përgjithshme se lajmëron për gjysmëmbrojtje kur në fakt faqja gëzon mbrojtje të plotë. Do të rishihen në një të ardhme të afërt mesazhe të tilla në seri, sepse jane disa që vuajnë nga probleme të ngjashme. Ndërkohë, nëse dëshiron të ndihmosh për kontrollimin e rregullimin e gabimeve të tjera të ngjashme, mund të shikosh listën e faqeve me ndryshime në pritje. Këtu mjaftojnë privilegjet e kontrolluesit, jo ato të administratorit, për të punuar, privilegje që ti i gëzon tashmë. Është punë me përgjegjësi por meqë shprehe vullnetin e mirë për të ndihmuar dhe këtu, s'besoj se do të ketë probleme. - Klein Muçi (diskutimet) 18 prill 2020 19:20 (CEST)Reply[përgjigju]

I'd like to help outRedakto

But I don't speak Albanian. What should I do? IllogicMink (diskutimet) 16 Maj 2015 12:58 (CEST)

Redaktoret kontrolluesitRedakto

Ku jane redaktoret / kontrolluesit. po bej editime ne disa artikuj dhe me vite nuk jane kontrolluar.

Pusi i Zi apo Syri Kaltër, Theth, ShkodërRedakto

Thethi është një krahinë piktureske, në veri të Shqipërisë, zona e Shalës, distrikti Shkodër…, ku kësaj zone i ndodhet edhe i quajturi "Syri i Kaltër"...

Emërtimi "Syri i Kaltër" nuk ka shumë kuptim në të vënën dhe për nga karakteristikat e veta. Sidoqoftë mania e disave për vendosje emërash 'madhështor', mbetet diçka qesharake…

Pra, emëri i vërtetë i të quajturit Syri i Kaltër është diçka jo e traditës dhe, sipas vëndalinjëve, kjo mbledhje uji quhet "Pusi i Zi"...

Pusi i Zi është një pellg lumor në Lumin e Zi, i ndodhur në Kaprre të poshtme të zonës së Thethit, por që mbushet me uji nga prurjet e lumit të Kaprres së Sipërme. Uji kalon përmes një ngushtice gurësh, për t'u derdhur me forcë, në formë katarakti të vogël, nga një lartësi prej 3 metrash. Thellësia e ujit brënda kësaj grope, varjon nga 25 cm deri në 3 m, ku më e thella arrinë në 5 m. Sipërfaqja e uji afërsisht është në rreth 100 m².

Gjatë verës shtrati i Lumit të Zi shterron, pasi përbëhet nga zall guri. Uji nuk arrinë as në afërsi të Ndërlysajt…

Sidoqoftë në vënde-vënde, krijohen pellgje ujërash të kthjelltë, ku lahen njerëzia. Uji mbetet sidomos në të grryerat e shkambijëve të mëdhenjë, nën hije, duke ruajtur freskinë e tij.

als55 / 4 Gusht 2022 Adrian LUKA (diskutimet) 7 gusht 2022 13:57 (CEST)Reply[përgjigju]

Kërkesë redaktimi më 29 tetor 2022Redakto

Do të doja të mundja të redaktoja në Faqen kryesore edhe ndoshta mund të bëja diçka që ta përditësoja atë me ndërfaqen e përdoruesit (UI) të re të Wikipedias, siç kanë bërë në Wikipedia Greqisht ose Wikipedia Frëngjisht.--Shkodranci (diskutimet) 29 tetor 2022 17:39 (CEST)Reply[përgjigju]

Përse u bë ky ndryshim? Unë mendoj se versioni tjetër, d.m.th. ai në modelin e Wikipedias Angleze dhe Italiane, ishte më i navigueshëm. Everm4e (diskutimet) 7 nëntor 2022 05:42 (CET)Reply[përgjigju]
Everm4e, @Shkodranci, përshëndetje!   Ndryshimi nuk u krye nga "ne", domethënë nga administratorët e Wikipedia-s shqip. Është pjesë e përditësimeve që ka disa vite që diskutohet për UI-n botëror të Wikipedia-s, pra është në nivel botëror. Ndryshime të tilla kryhen gradualisht, në fillim vetëm në disa projekte të vogla, pastaj te të gjitha projektet e vogla (ku bën pjesë dhe Wikipedia shqip) dhe më pas te Wikipedia-t e mëdha (ku bëjnë pjesë ato që janë përmendur më sipër).
Diskutimi për ndryshime të tilla vazhdon dhe po të doni dhe ju mund të merrni pjesë në to. Për t'u përfshirë, për të lexuar më shumë informacion pse erdhi ky ndryshim, çfarë synohet dhe madje për të kuptuar dhe si mund të ktheni pamjen e vjetër nëse dëshironi, mund të lexoni këtu: mw:Reading/Web/Desktop Improvements
(Për lehtësi po ju them se pamja e vjetër mund të kthehet për ju individualisht duke zgjedhur Vector Legacy te parapëlqimet për skins. Por do të ishte me mend të lexonit faqen më sipër para se të veproni.) — Klein Muçi (diskutimet) 8 nëntor 2022 13:09 (CET)Reply[përgjigju]
Return to "Faqja kryesore/Arkivi 1" page.