Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Faqja kryesore/Arkivi 4. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Rinovimi i Faqes Kryesore Redakto

Kisha një sugjerim sa i përket faqes kryesore në lidhje me rubrikën e informatikës. Rubrika “Informatika” nuk e ka vendin ndër 9 rubrika fillestare. Në vend të saj do duhej të ishte “Teknologjia e Informacionit” ([[1]])e cila brenda vetës përfshinë edhe informatikën dhe jo vetëm atë. Kjo domosdoshmërisht rrjedh nga definicionet e tyre. Pastaj, brenda kësaj rubrike mund të bëhet degëzimi nëpër rubrika tjera. E njëjta gjë do të duhej të bëhej edhe për faqen “Wikipedia: Projekti Fjalori/Informatikë” , ku termat janë të shkapërderdhur nëpër shumë rubrika dhe nuk është lehtë të zbulohen. Të gjithë këta terma, për momentin e tanishëm kur numri i tyre nuk është i madh, duhet të grumbullohen nën një rubrikë (Teknologjia e Informacionit), kurse më vonë kur numri i tyre shumëfishohet mund të ndahen nëpër informatikë, elektronikë, telekomunikacion, internet, mediume e tjera. (Kapiti, 27.11.2006)

 • Kërkuat një faqe të re kryesore? Tani ajo është pothuajse gati. Ja ku e keni tani. Uni 29 Korrik 2006 09:00 (UTC)
 • Shikoni njëhere faqen e portalit të kryefaqes, diskutoni atje dhe votoni për zëvendësmin apo jo, të faqes ekzistuese (që të çudit...) me faqen e portalit. Faqja është gati e përfunduar, duhen futur vetëm artikuj të rinj në fushat (kutizat) përkatëse. Jeni te lutur të votoni për atë që është më e mirë, më praktike, dhe më e përafërt me gjithë faqet e tjera kryesore nga Wikipediat më të njohura. Uni 29 Korrik 2006 09:00 (UTC)

Diskutoni mbi një temë të re Redakto

Sigurisht qe duket me e paster se e vjetra. por ne ekranin e kompjuterit tim rubrikat e ndryshme, Pasqyra etj nuk jane te vena ne krah te njera tjetres si tek faqja angleze, por ne radhe. 3 rubrikat e fundit jane te vendosura djathtas. a nuk ka ndonje menyre qe ato te vendosen ne krah te njera tjetres? ne qofte se jo atehere te zgjerohet vendi per cdo rubrike.129.240.157.88 10 Gusht 2006 19:24 (UTC)

Diskutoni mbi një temë të re Redakto

...

Unë mendoj se duhet me mbajt pamjen që e kam ndryshu pasi që ti ke ba atë propozimin. Unë nuk e kam ditë për propozimin tuaj, se nuk e kisha prek faqen e parë, por masi tasht e kom prek, pamje ime më duket më e bukur.

Ky propozimi i Uni sipas mendimit tim do të friksoj personat që nuk kanë shumë njohuri për Wikipedia, kurse ai i imi përmban më pak kutija, dhe ka më shumë ngjyra.

Zgjidhja mund të jetë që ne të krijojm dy faqe të para. Faqja e parë të jetë e thjesht, dhe aty diku të vendosim një link që të qon tek faqja tjetër e parë. A po kuptoni? --I DREJTI 10 Gusht 2006 19:48 (UTC)

Faqja e portalit aktualisht funksionon vetëm me shfletuesin (browser) Mozilla Firefox, ndërsa shfletuesit e tjerë nuk e bëjnë akoma paraqitjen ashtu siç duhet. Nuk e di se cfare browseri perdorni ju "I DREJTI". Pervec kesaj me duhet ta ve ne dukje, se ndryshimet qe ju i keni bere faqes kryesore nuk jane thelbesore. Me ndryshimin e disa ngjyrave nuk mund nenvleresosh punen e te tjereve apo te mbivleresosh punen tende. Shqiptari 22 Gusht 2006 10:00 (UTC)

Hahahahah. O i drejë mos thujë se nuk të kam paralajmëru. Tani ma banë një të mirë dhe mundohu me pa gjendjen edhe nga pozitat e të tjerëve.--Hipi Zhdripi 11 Gusht 2006 00:38 (UTC)

  • Asesi nuk eshte mire te behen dy faqe por 1 e mire, zgjithje duhet bere te perbashket por jo prova te behen ne faqen e pare por ne nje vend tjeter gjersa te merret vendimi perfundimtare sepse keshtu po behet lemsh. (Puntori 11 Gusht 2006 11:39 (UTC))
   • Me vend e ka, 100% i pajtimit.--Hipi Zhdripi 11 Gusht 2006 12:53 (UTC)

Shiko: Wikipedia:Faqja Kryesore
Ngjyrat e Enciklopedisë jam i mendimit me qenë të hapta ndërsa ngjrat që i ka bërë i drejti duhet mbajtur tek projekti Libri pasi që ato (po më doket mu) e reflektojnë disi koret e librave dhe biblotekat e libraritë (njo në qender të Prishtinës e ka hala podi asi me drasa qe kur të ecë nihet zhurma kra-kra) klasike.--Hipi Zhdripi 11 Gusht 2006 13:07 (UTC)


Tung qitasht faqja e parë po duket si Wikipedia e qergashve. Mos tju jet hatri veq shumë ngjyra janë ba, dhe disa prej tyneve shumë të dhezta. --I DREJTI 11 Gusht 2006 14:01 (UTC) Më falni si nuk po e respektoj standardin


hahaha. E ktheva në këtë pozit pas që pas ndryshimeve tua edhe Puntori ka ndryshu dishka se me korrektësi ka qenë dashtu të jetë nga ty kur ke filluar të bëshë pa menduar se do të ju pëlqen të tjerëve apo jo. Si do që të jetë përnima po doket si e qërgasëve, thuj që e ka bo Faton Lukë Bunari hihihihihi.--Hipi Zhdripi 11 Gusht 2006 14:29 (UTC)


Meqe nuk jam administrues kam te drejt te flas keshtu. Une mendoj se Faqja e pare tani per tani meqe eshte teme diskutimi duhet mbyllur me te drejt editimi nga Antaret ose perdoruesit por vetem nga administruesit per ta lete te qete gjersa te merret ndonje vendim sepse ndryshimi i shpeshte i ben vizituesit te mendojne se nuk jan ne wikipedia por kan hyr gabim.

Sa i perket ngjyrve mendoj se LLojllojshmeria e ngjyrave ne faqen kryesore nuk duhet te jet prezente por me pak ngjyra ose maksimum 2 sepse eshe faqe kryesore dhe Enciklopedi dhe jo faqe e nje lemie. ´(Puntori 11 Gusht 2006 14:43 (UTC))


hej na nuk mujna me kan ma te meqem se ata ne wikipediat tjera. Duhet me pas shumë ngjyra por jo si për shembull ngjyra e sarit që ti prish syt. Nese perdorim pak ngjyra ather faqja bahet boring dhe ne nje far menyre i tut ata qe dojn me u ba anetar. --I DREJTI 11 Gusht 2006 15:51 (UTC)


Si administratorë: Si do që të jetë nuk duhet me harru që ka anëtarë që në moment nuk janë prezent e nëse bëjmë ne ndryshime themelore të pa menduara mirë ka me pasë problem ma vonë. Vetem po ju themë se nja jo pamje si ka qenë (para intervenimit të drejtit) ka kushtu shumë kohë dhe kompromise.

Po thom a po dini, vetëm po thomë, deri sa jemi pakë vetë mund ta përballojmë që secili nga ne të jepë pakes por jo edhe të dominoj. Deri qitashti ka qenë kështu e "bone" edhe pse nuk jena marrë veshë qashtu, po në faktë qashtu ka ndodhë në praktikë. (nirst em dulen, se po duna me menu si mes me pas mendim timin personal).

Si Hipi Zhdripi, siç po shihet asgjë nuk po duket: Ndryshimet duhet bërë ngadale dhe jo mrena natës, arsyea nashta është pa lidhje po ka dishka aty. Edhe pse nuk kanë shkru shumë (edhe tute njerzit me i shkru mendimet e veta) ka që e kanë vizitu dhe në fund të fundit Coca-Cola e tona firmat nuk lujin shumë me ngjrya e forma të shkronjave, edhe nëse i ndryshojin e bojin kadale ose duhet gati se prej fillimit me kriju "Marken". Tashti nëse mendoni me kriju prej fillimit (pregatitni propozimet dhe pritni reagimet) duhet me marrë paasysh se po shkatron dishka edhe nëse duket e vogël për ata që e kanë kriju është e madhe. Njëherit ky është edhe princip i projektit.--Hipi Zhdripi 12 Gusht 2006 02:04 (UTC)

Upsss!!! Çdo krahasim me Wikipedian anglisht është i kotë sepse është si të krahasoshë Wikipedian shqip para një viti me Wikipedian shqip pas 100 viteve e qe besa për nga numri lirisht munesh me ja fut infinit. hahahah. Çka dashta me thanë ëshë mirë me mujt me mbajt hapin po, po, po ma mirë kur të bëjmë krahasime ti bëjmë krahasime që na ndihëmojnë, e na duhet me u bazu në mundësit tona dhe atë që dimë mbi mentalitetin tonë. Vetem në televizionet gjermane sa herë është folë, aty baco i kanë shti huntë edhe shtëpit botuese, gazeta e qe besa edhe shteti. Mos e harro edhe reklamen e atij maqedonit "EXPEDIA.DE".

Diskutoni mbi një temë të re Redakto

...

hej a aka mundsi nje pytje
Jo Dori | Diskuto 13 Gusht 2006 02:01 (UTC)

Nga Bruna Redakto

O njerez mos u merrni me gjera te vogla qe skane shume rendesi por merruni me plotesimin e informacioneve qe mungojne ne te.qe shume pak informacion gjen ne kete faqe.kjo eshte puna jone dhe te kapemi pas nje dege te vogel dhe te harrojme te tjerat.

Bruna mirë se erdhe tek Wikipedia. Ki parasysh që këtu janë të gjithë vullnetarë dhe merren me ato artikuj që dëshirojnë të merren. Je e mirëpritur të bësh të njëjtën gjë dhe të merresh me artikuj që ti mendon duhen plotësuar. Dori | Diskuto 12 Nëntor 2006 14:51 (UTC)

Artikuj në lidhje me shqiptarët Redakto

Në këtë tabel janë përsëritur lidhjet. Si do që të jetë aty duhet të jenë lidhjet për fletat e lajmeve dhe artikujve të rinjë nga lëmij të ndryshme (sa nuk është edhe me rëndësi po duhet me konë)--Hipi Zhdripi 13 Gusht 2006 01:28 (UTC) Upsss!!! Jo që po them une por ata e ka mendu dikush tjeter dhe ne tjerët e kemi pa të arsyshme. Shka dashta me thonë nuk ka qenë ide e imja--Hipi Zhdripi 13 Gusht 2006 01:30 (UTC)

Pamja kryesore KOKA:Si mendoni për ndërrim? Redakto

Për momentin ka 97.133 artikuj.
E largova e lirë sepse kjo një herë është e paraqitur tek logoja, kurse e rrita vlerën statistikore të artikujve sepse tani kemi një numër të mirë (jo shum të mirë) të artikujve dhe mendoj që është mirë tu bie në sy vizituesve dhe ndoshta bëhet shkak për të ndihmuar më shumë.(Puntori 17 Nëntor 2006 11:11 (UTC))

Hipi Zhdripi Redakto

Greetings. I am from the English wikipedia. I have come to understanding that Hipi Zhdripi, here known as "User:Dan", a very abusive and trolling editor that has been repeatedly indef blocked (and then unbanned and then banned again and so on) on the English wikipedia. I became shocked when I noticed that he's a leading administrator of the Albanian wikipedia. I alert the Albanian wiki-community about this User - and may he realize his mistakes. Tung! --EnglishWikipedia 16 Nëntor 2006 23:21 (UTC)

Hipi is a user and one of the administrators on sq wik. he is now for more then 1 month inactive, but he is here one of the users whith most edits on sq:wiki. on sq:wiki he is absolutley not a vandal. we are glad to have him here. thank you for alerting us, but we now how to deal whith vandals. And on this wiki Hipi is not one of them. tung --bet_0 16 Nëntor 2006 23:34 (UTC)
Ti i nderuar përdorues EnglishWikipedia nuk je nga wikipedia angleze dhe me ben te ndjehem keq ky shenimi yt duke me len gjithnje e meshum te me rritet urrejtja per gjera te kota dhe ndjellkeqe si ki veprimi yt ndjellakeq e "hedh gur e dor fsheh". Pa maturia jote per te reaguar e ben reagimin te zbehur dhe pa efekt sepse une jam i mendimit qe ti je nje shqipetare qe vetem ke dicka kunder Perdoruesit Dan dhe me politik te bute tenton te ndjellesh konflikt per te cilin mendoj se nuk kemi nevoje.

I'll try to cover this hole with writing in English. Shortly I'll say: I don't believe that you are from English Wikipedia, so I believe you are an Albanian (I hate to talk with Albanians in other language but in Albanian). Otherwise if you are from English Wikipedia cover your self with telling us your ID in en.wikipedia.org (Puntori 17 Nëntor 2006 08:59 (UTC))

Well, some of the various disruptions/vandalisms that Hipi (here known as Dan) is his... well, "rampage" across Kosovo-, Serb-, Bosnia- and America-related pages (around 50 of them), in which he blanked each and every single article, replacing them with a single sentence "Sorrie, moved to Moskwa together with Miloseviq"; aside from that he has conducted what some (Serbs, Montenegrins, Macedonians, Greeks, Russians - all Albanian neighbors mostly over here) apparently call "Greater Albanian nationalistic irridentism" - which includes statements how Kosovo will be united with Albania, eastern Montenegro and western Macedonia annexed to this new ethnic Albanian state, as well as Sanjak (separated between Serbia and Montenegro), he also repeatedly noted how the annexation of Serbia's "Sanjak of Nish" will also be done, but together in cooperation with Bulgaria. Right now I cannot remember the other things that he done, save for threatening to kill several user's parents and that he's enlist the NATO to bomb their homes (I am not positive about the rest, but he was very frequently accused for making racist comments about Romas, Serbs and Americans & Europeans). The most frequent sentence he uses is "Bye, bye golden age of Serbia; Willkommen Golden Age of Illyria!!!" (noting the end of the Serbian state and the construction of a Grand Albania). --EnglishWikipedia 16 Dhjetor 2006 20:46 (UTC)
We were discussing about the Arbitration over Hipi Zhdripi, regarding whether he should be banned, and someone made a comment about him being a leading administrator on sq.wiki (which came like a shock to us all), so I came here (consider me an "ambassador" of the Arbitration in a way) to alert the Albanian community. The Arbitration resulted (thanks to my lobbying how permanently banning him should not be good, as he would only keep returning and be furious), but the proposal of banning him from all Kosovo-related subjects and limiting him to only his one account (to stop him from further creating armies of sockpuppets with the help of User:Dardanv); hopefully, this is the best solution - but I yet again warn the Albanian Wiki-community about the presence of this User. If he has not conducted anything such, then I would suggest just keeping Your senses sharped - but then .... obviously he is only opposed to the English Wikipedia. Some Serbian Wikipedians have noted that he can't stand Serbs, so he's being productive only in the Albanian Wikipedia (where he can keep dominance). --EnglishWikipedia 16 Dhjetor 2006 20:55 (UTC)

My comment copied from my User talk in en.wikipedia.

Let's concentreate to your reaction over the user known as Hipi Zhdripi.
As I see User Dan aka Hipi Zhdripi is not active those two months and I can't say any bad word about him in Albanian wikipedia, my words in his work are just positive. No more comments about this isue.
User Dan in other en, sr. mk. bg. ... wikipedias? I don't administrate in those wikipedias so why are in those wikipedias administrators? Let they (you) do their (your) job if they (you) are competent to.
You sad: Some Serbian Wikipedians have noted that he can't stand Serbs, don't wory about because some Serbians often come in Albanian Wikipedia and delete our articles, so we are nations of war mostly we don't like each other (I don't even like or hate Serbians).
So, thank you for your warning for the second time about our co-administrator (one of the best in sq.Wikipedia) Dan aka hipi Zhdripi.

(Puntori 10 Shkurt 2007 15:18 (UTC))

Vallai as me njerin nuk jam te njejtin mendim, dani ka qene nje nga puntoret me te mire, amo edhe nga me te keqet, une nuk po e perkrahi kete EW por keq nuk e ka, dani shume u halit ne disa puna, bllokimi i danit ne en.wiki eshte drejte, pasi qe hini ne konfliktet palidhje, dani nuk e pas per keqe, amo ato nuk e dojshin pikepamjen kosovare, por ata te serbeve, dani e ka pas nganjehere problemin qe pa diskutim i ka ndryshua artikujt katastrofal, e kjo nuk u deshirua askund (sq & en), ju ndoshta kini pas vec mire me te, amo une jam kete pune neutral, d.m.th. asnje nuk e perkraj ne kete pune. --Ko.S.y diskuto°) 10 Shkurt 2007 17:18 (UTC)
SQ.Une nuk kam pa asgje te keqe ne sq.Wikipedia per ate the po flas, dmth skemi arsye t'ia hjekim askesin e adminit gjersa eshte keshtu produktiv dhe pa probleme e as t'i bejme bllok, e nese wikipediat tjera kan problem atehere ato le te merren me ate. Kete e kisha qellimin. Pun e thjesht, mendoj eshte per ne.
En:I haven't seen nothig bad from him in sq.wikipedia, so we don't have reason to take his access of (in sq.wikipedia) untill he is productiv and works positively here. If other wikipedias have problem with him thy shoud deal with him and protect their work. So this was my point of view. I think this is a simple thing for us. (Puntori 10 Shkurt 2007 22:53 (UTC))
Une me qellim e shkrujta shqip e ti edhe po e perkthen, me kuptove pak si keq, po ndasht, me ia hek dani privilegjin administratues ne sq.wiki nuk ka kuptim, pershkak se edhe ai ka be shume per Wikipedia shqip sikur na tjerte, une vec dashta me thone se jam mendoj neutral ne kete pune. Edhe se nuk eshte duke shkrua dan, besoj qe eshte duke i lexua. --Ko.S.y diskuto°) 10 Shkurt 2007 23:05 (UTC)
Sa me eprket mua, per ate dhe iu pergjigja reaguesit: skemi pse te flasim mbi Përdoruesi:Dan sepse skemi asgje me te per ate dhe nese ndokus (ndonje wikipedia ka 'konflikt' le te merren vesh mes vete.

P.S. Nuk kam komente me shum mbi kete pune. (Puntori 11 Shkurt 2007 11:17 (UTC))

A mund te me ndihmoje ndokush? Redakto

Une jam nje i apasionuar pas perkthimit, nga anglishtja nje shqip. Kam perkthyer nja dy artikuj te Wikit ne gjuhen angleze, dhe dua qe t'i shti ne Wikin Shqip. Si mund ta bej kete?

Thjesht fillo një artikull dhe shkruaj përkthimin. Më parë vendos titullin e artikullit tek kutia kërkimit majtas dhe shiko se mos ekziston. Nëse jo filloje. Dori | Diskuto 31 Dhjetor 2006 22:01 (UTC)

Layout i ri per HEADER-in e Wikipediës Redakto

Po bej nje layout te ri per header-in e sq.Wiki (ketu). Mblodha Header-in e parë - dhe - Vini Re!. Plus i ndërrova disa gjëra në Layout. --Eagleal Diskuto 14 Maj 2007 12:21 (UTC)

Shmb. Main header of sq.Wiki

 

NGA Eagleal. Ju lutem të komentoni, votoni, diskutoni kete. Faleminderit. Eagleal Diskuto 14 Maj 2007 12:31 (UTC)
Mund te rinfreskohet periodikisht, keshtu qe, visitoni faqen e projektit GO►. Faleminderit Eagleal Diskuto 15 Maj 2007 13:19 (UTC)

Data dhe Shko Redakto

Datën nuk po mund ta gjejë, dhe fusha para pullës Shko duhet të qrohet për çka është fjala, po mendojë për kërkim apo për krijim të artikullit. Përndryshe O.K--Hipi Zhdripi 25 Maj 2007 02:22 (UTC)

"Për momentin ka 15.177 artikuj. Shto një:"--Hipi Zhdripi 25 Maj 2007 02:24 (UTC)

E gjeta është diku poshtë, data. Për mendimin tim duhet të jetë në një pozitë më të dukshme sepse ky është projekt që mirëmbahet për çdo ditë!!!--Hipi Zhdripi 25 Maj 2007 02:26 (UTC)

Header i Faqes Kr. hapësirë nga stmp:aktuale Redakto

Nuk e di të tjerve po mua më duket më linear, i pastruar dhe i bukur kur "Header është i ndarë nga stampa:Aktuale". Lexuesit mund të konfortohen dhe të përqëndrohen më mirë në kategorit e faqes. Thashë ky është vetëm mendimi im. EaglealDiskuto► 1 Qershor 2007 12:57 (UTC)

Wikipedia Gegnisht! Redakto

Ka nisur punimet per nje Wikipedia ne gegerishte! Test-wikipedia gjendet ne kete link Test-Wikipedia Gegnisht. Ndihma juaj eshte e mireseardhur. Wikipedia Gegnisht nuk ka qellime tjera vec kultivimit dhe ruajtjes se dialektit gege si pjese e gjuhes shqipe.--70.240.185.199 19 Gusht 2007 01:07 (UTC)


VOTONI

http://meta.wikimedia.org/wiki/Requests_for_new_languages/Wikipedia_Gheg

Ta shpëtojmë Wikipedian Shqipe (me V apo W?) Redakto

http://www.shekulli.com.al/news/44/ARTICLE/14310/2007-08-12.html

Pa koment! (No coment!)

Leke Mjeku 19 Gusht 2007 19:33 (UTC)

Kush punon gabon, kush nuk punon edhe ai jeton por jo si njeri por si kafshe. Para 2 viteve te gjitha institucionet kane marre letra nga perdoruesit e projektit. Disa nga ta kan qeshe me Hipi Zhdripin, por sot Wikipedia ne gjuhen shqipe ze me shume hapsire ne internet se secili institucuion i larte shtetrore shqipare (Shqiperi e Kosove). Keto institucione e kan per detyre ta zhvillojne kulturen, kjo behet vetem kur ato ta kuptojne gjuhen e popullit e jo me pallavra te nje gjuhe speciale te cilen e kupton vetem nje nenpuns i tyre. Priresit e ketyre institucioneve duhet te leshohen ne toke se nuk jon Zot. Nuk eshte marre te i propozohet apo te i jepet si detyre studentit mbrojtja nga dominimi i mendimit te nivelit te ulet ne popull. Shkolla shqipe eshte e obliguar ta mbroje popullin shqiptar nga padituria. Nese drejtoret e tyre nuk e organizojne kete, ka shpirta qe me aq sa munden e dine e bejne kete.--Hipi Zhdripi 20 Gusht 2007 04:28 (UTC)

Upsss!!! Edhe kjo eshte karakteristike shqiptare. Pra, jemi ne rruge te drejt. I vetmi qe na ka dhene zemer ishte Vasil S. Tole. Si do qe te jete ne histori keta drejtore do te Zhdripin edhe pse e kane pas shancen qe te Hipin si udheheqes te popullit.

Mua më vjen keq që shkruesi ka rënë në pozit aq të ulët profesionale duke ngatërruar atikullin e tij. Në fillim shkruan se Wikipedia është e hapur pastaj harron dhe kritikon artikujt, më mir kishte qenë që ai të ket korigjuar ndonjë artikull që do t'i ndihmonte ndokujt korigjuar drejtë se sa të humbaste kohë të shkruante "përrallën e tijë".
Njerëz të këtillë si shkruesi ka shumë si në jetën e përditshme ashtu edhe ndër institucione, të tillë janë ata: Flasin e nuk bëjnë asgjë pozitive.
Ne edhe nëse e paraqesim artikullin me 10 % gabime drejtshkrimore jemi të parët dhe më të mirë se këta person profesionist sepse ne po nxjerrim informacionin dhe ndokujt do t'i ndihmojë dhe lehtësojë punen.
Shkrimin e këtij gazetari aspak nuk e marr si demoralizues, por vetëm si njësi matëse se ku është kultura jonë dhe sa duhet punuar VULLNERATISHT për të ndihmuar të tjerët dhe për t'u MBYLLUR GOJN TË PA VULLNETËVE.
Respekt, (Puntori 20 Gusht 2007 12:10 (UTC))
Në këtë mënyre te ne shpërblehet mundi. --Λeternus 20 Gusht 2007 12:36 (UTC)
Shkrimi paraqet gjendjen reale. Nuk mendoje se neve na qorton, por perkundrazi redaktuesi i shkrimit eshte i befasuar me guximin e popullit qe me aq sa ka mundesi te mundohet te nxjerre nga gjumi "PARIN" e istitucioneve tona. Shkesa lexuesin e informon qe ne fillim per qellimet dhe arritjet e projektit dhe perfundohet me ftesen drejtuar "PARISE". Kjo duhet marre si kritik pozitive e cila na ndihmone.--Hipi Zhdripi 20 Gusht 2007 13:02 (UTC)
Nuk dyhet parë ky shkrim, por ky, pasi "autori" i mësipërm s'është më shumë se një kopjac. Dori | Diskuto 20 Gusht 2007 15:05 (UTC)

Nuk eshte per t u brengose sa here pall Gomari. Zoti ja fal Gomarit, sepse Gomari nuk eshte i vetedijshem cka flete. Si do qe te jete artikulli ne Shekulli nuk mund te krahasohet me kete te forumit, perkundrazi ai artikull eshte gazetareske. Une mendoje se duhet dalluar kritiken nga te palluara e Gomarve.--Hipi Zhdripi 20 Gusht 2007 23:47 (UTC)

Per Puntorin, keshtu e ka gazetaria. I mbledh informatat, mendimet dhe i paraqet ne leter. Ne artikullin e shekullit kjo mund te verehet se dikush ka bere hulumtime para se te shkruaj artikullin. Tani sa ja ka arrit te i lidhe ato informata ajo eshte pune tjeter. Ndoshta po te kishte marre me teper kohe per perpunimin e informatave do te nxirrte nje kritik edhe me reale ne ate shkrim. Shkrimi i ka te gjitha elementet qe i nevojiten per krijimin e pamjes se gjendjes dhe per lexuesin e atij shkrimi i paraqet te gjitha qellimet, te arriturat, dobesite dhe nevojat e projektit. Ai qe ne fillim e informon lexuesin si funksionon enciklopedia e lire, dhe per nivelin e saj nuk na qorton neve por "PARIN" e kultures shqiptare. Mungesat qe ai i permend, kur te dihet si funksion Wikipedia nuk jane doesi e jona, por e "PARIS". Ai i ka terhequr vrejtjen "PARIS" qe lojen qe ata duhet ta gjykojne dhe ta drejtojne eshte duke u zhvilluar ndersa ata jane duke pire kafe. Fundi i fundit ne jemi shumica large vendlindjes jemi duke u mundu qe ato pak fjale shqipe qe i kemi ruajtur se paku te i konzervojme, ndersa "PARIA" po pine kafe ne vend qe te na krijoje lidhje me atedheun. Ne asnjeher nuk e kemi mbajtur veten per shkencore, e te dijshem por vetem kemi paraqitur guximin qe te perhapim gjuhen shqipe ne internet dhe te krijojme ura ndermjet veti pa patur nevoje per nje anglishte. Secili nga ne ketu ne projektin ne gjuhen shqipe e zoterojme nga nje gjuhe te huaj dhe nuk kemi nevoje per Wikin ne gjuhen shqipe, por populli ne vendindje ka nevoje. Zoti nuk i ka pajisur te gjithe shqiptaret me nje gjuhe te dyte. Mekati bie mbi supet e udheheqeve te institucioneve, jo mbi supet tona. Secili nga ne e kemi nga nje lemi profesioniste, por ne jemi duke u munduar te kompezojme mungesn e interesimit te Mekatareve. Natyrisht qe gjate kesaj edhe behen gabime.--Hipi Zhdripi 21 Gusht 2007 00:11 (UTC)


Upss!!! Me doket kur ja kan nise me dale librat shqip Koncia ka thone: Shkruni, shkruni se vjen dita qe seleksionohen. Pa pas shkrime ska kualitet, deri para se me dal ne faqe te dheut SQ.Wikipedia ne gogol nuk ke mujt te lexosh dica ne gjuhen shqipe p.sh. per Limonin. Kjo eshte fuqia jone. Nje rresht, po nje ure shqip qe nuk ka ekzistuar ne internet deri ne ate kohe. Gjuha shqipe ekziston sot ne internet, ekziston si gjuhe e plote dhe jo vetem si gjuhe e forumeve ku zhvillohen biseda kafeneshe dhe flitet per politike edhe histori. Sot kemi edhe gjeografi (anropologji- hahahahahah) ne gjuhen shqipe ne internet. E varfun por EKZISTON.

Ai Gjoni sa feta í ka shkru ne gjuhen shqipe, sot shqiptart trumetojne gjuha shqipe u shkru qe nga koha e tij. hahahahha. Askuj nuk po i bije ndermend te flase se a ka bere ai gabime ne drejtshkrim. Me siguri edhe Gjonin e kane perkeshe si neve njata Gomar e Magar qe e perdorin Wikipedina ne gjuhen angeze (Biblen ne gjuhen latine) gjate puneve te tyre--Hipi Zhdripi 21 Gusht 2007 00:51 (UTC)


Mirdita tanve!
Tash qe gjeta pak koh nuk mund t rrisha pa ju pergjigj bashkvikipedianeve per dritshkurtsin e tyne. Ndersa po kerkosha ne Gugel per ndonji dokumentar mbi Shqipnine, per nji shoqe prej Tiranet, hasa ne shkrimin e gazetes "Shekulli". Me than te drejten u ndjeva keq e m erdhi marre nga njena an, po nga ana tjeter thash te pakten asht njeni qe mendoka si un per gjendjen katastrofale te Vikipedias shqipe, nuk kekam i vetmi qe po i qortoka ktu perdoruesit e "administruesit" per paaftsin, gjuhen dhe cilsin mjerane te artikujve ne Vikipedia. Per kyt gja mendova ta sjell lidhsin (link-un) ktu qe te tjert te mendohen e ta shoshitin punen e bame deri tash ne Vikipedia e te marrin masa per (para)ndalimin e damtimit te matejshem te saj. Por u gabova, se shkrimet e masiperme deshmojn te kunderten. Per çudi shkruesit e masiperm mundohen tua hedhin fajin te tjerve (larg qoft! jo vedit), te vetknaqen me "punen" e tyne ne Vikipedia dhe shperfillin botimin ne "Shekulli" si "përrallë", "pallje" etj.

Jam shum i knaqun qe ma ne fund dikush mori guximin qytetar e mundimin te shkrujn te verteten mbi Vikipedian ne gjuhen shqipe. Per kte e falenderoj dhe i jam shum mirnjohs "Xha Xhai"t (e cila mund t jete nofka e z. Vehbiu, nse jo, ai ka merit qe e botoi ne gazeten "Shekulli") si edhe z.Ardian Vehbiut per shkrimin e tij ne gazeten "Shekulli".
Asht e trishtushme e per te ardh keq qe <<administratoret>> e <<burokrati>> ktu nuk reagojne pozitivisht apo fundja te heshtin dhe te jen te matun dhe realiste, por perkundrazi sjellin ktu mendimet e tyne përbuzëse, nënçmuese dhe shpërfillse, nisin te perdorin ktu fjale dhe epitete fyese kunder z.Vehbiu, detyra e te cilit asht vetem te vezhgoje dhe pershkruaje ne menyre te paanshme (asnjanese) realitetin e Vikipedias shqiptare, pamvarsisht i pelqen apo jo dikujt.

Jam i zhgenjym e m vjen keq se kisha mendim tjeter per "Dani"-n apo "Hipi Zhdripi"-n, megjithe kufinin e ditunive te vrejtuna te ai mendosha te pakten asht i çiltërt dhe zemërhapun e kjo ka randsi, por me shkrimet e fundit e ka tregu vedin perfundimisht se n çfar nivelit asht erudicioni i tij ne pergjithsi. Ktu "Hipi Zhdripi" perdor ne fillim mendimin e tij se njeriu qe nuk punon jetoka si kafshe!? Si mor zotni po bjen aq posht sa ta qush tjetrin kafshe? Vetem se ai ndoshta nuk ka mundsi, asht i paafte trupnisht e menderisht per pune! Marre! Un e kuptoj se ti e ke fjalen diku tjeter por ti ktu po ban pergjithsime. Masandej fillon e krekosesh (krenohesh) se Vikipedia shqipe "ze me shume hapsire ne internet se secili institucuion i larte shtetrore shqipare (Shqiperi e Kosove)". Ajo ndoshta xen vend ma shum por me çfar cilsiet, besushmeniet? Nis e kapesh me institucionet sikur ata jan fajtor per gjendjen e turpshme e te mjerueshme te Vikipedias, jo vet perdoruesit e administruesit per nivelin e tyne arsimor e mendor. N.q.s ti nuk e din shkolla ne Shqipni asht e detyrueshme 10 vjet! Ça ke qe kapesh tash me shkollen e shkrete? Ajo mundohet te përçojn ditunin tek fmijt e brezin e ri, ti brumosin, formojn ata, se ça bajn ata me te (ditunin e fitume) e si e vejn ne jet asht pun tjeter, dhe shkolla nuk mban ma pergjegjsi.
"Hipi Zhdripi" asht i vetmi ktu qe me "punen" e tij e ka redaktuar vetem kete teme 18 here. Respekt! Por te pakten mos i fyj te tjert se nuk ia kane ngen apo nuk perulen te te kunderpergjigjen. Zoti Vehbiu asht gjuhtar e doktor shkencash. Shkrun marrzina ne vend qe te mendohesh (reflektosh) ma par. "Zoti ja fal Gomarit, sepse Gomari nuk eshte i vetedijshem cka flete." Lene qe fyn personin e njeriut ne pergjithsi, por ma e keqja përdhos (blasfemon) Zotin. Un nuk e disha se gomari nga ana jote flitka, kushedi ndoshta ndonji mrekulli. Apo e ke fjalen ktu per shkruesin z. Vehbiu dr. shkencash?
Prap keqkuptohesh, kur pohon se shkrimi nuk qorton Vikipedian, por <<"PARIN" e kultures shqiptare>>. Ti e ditke se "PARIA" po pika kafe e nuk i bika nder mend per gjuhen dhe kulturen shqiptare. Por kyt nuk e mendon ti, se atje (Shqipni) njerzit luftojn te mbijetojn, s´kane drita, buke e uj. Pa drita e lek s´ka internet!
Ktu te jap te drejt kur thu se "po te kishte marre me teper kohe per perpunimin e informatave do te nxirrte nje kritik edhe me reale ne ate shkrim". Lavdi Zotit thuj qe nuk ka germu ma thell se do te kishte nxjerr ma shum "gur te çmum" nga "thesari" i Vikipedias shqipe. Mir qe ne fund e pranon se behen edhe GABIME.
"Sot kemi edhe gjeografi (anropologji- hahahahahah) ne gjuhen shqipe ne internet. E varfun por EKZISTON". Pikrisht per kyt antropologjin dhe gjuhen e perdorun ne te na u hoq edhe vrejtja. Kush nuk e kupton ktu se ça don me than vullnetari shkon e e lexon diku tjeter se ça asht antropologjia.
Sa per Gjonin, lene ti ate ne paqe se nuk i afrohesh aspak. Meshari i tij asht i njoftun deri tash, si ma i vjetri i shkrum ne gjuhen shqipe, dhe ajo gjuh qe ka shkru ai ka ken gjuha e shqipes se asaj kohe, jo e se sotmes, po s´e dite. Gjonin s´e ka përqesh askush, me siguri, e mos u fut tash ne tema tjera (Biblen latine), por permaju shkrimit te z. Vehbiu se per kyt ke shkru tan kto rreshta. Prandaj ki kujdes me perdorimin e gjuhes se ajo asht shpate me dy teha. Shko te shkrimi i tij e thuj mendimin tand te gazeta "Shekulli", po pate guximin. Lidhsin e ke siper.

Ndersa "Puntori"t na i ardhka keq se dikush po pasqyroka te verteten e Vikipedias. Edhe ne ata pak rreshta qe shkrun kopjon fjalt e te "I huaji" e ne fund ".Mustafi"t tek faqja e shkrimit te "Shekulli". Nuk asht faji i z. Vehbiu qe ti (e te tjert) nuk kupton, asht fuqia e jote e te kuptumit qe te len ty ne balt. Ai s´ka harru aspak kur shkrun se asht e hapun e e lir per kedo, por nuk duhet te ngatrrohet liria me rremujen (kaosin), parapelqesat vetjake, dhe papergjegjsin. Ktu sak asht e hapun per kedo, por per njerz te afte e te meçëm, jo per tuafe. "Ne qofte se", le ta marrim ashtu si thu ti, "nëse e paraqesim artikullin me 10 % gabime drejtshkrimore" shtoji edhe 17.128 artikujt e Vikipedias e shiko se sa GABIME jane ne te. Ti mendon se jane vetem 10% gabime ne 1 artikull, un tham ndoshta jane edhe ma se 50% ne ndonji artikull. Per mendimin tem ai s´ka hup aspak koh, por ka ndihmu shum me shkrimin e tij ata qe e pelqejn te verteten. "Njerëz të këtillë si shkruesi", "Flasin e nuk bëjnë asgjë pozitive", prap nuk e kupton se detyra dhe PUNA (profesioni) e tij asht te paraqesin te verteten, paçka na pelqen apo jo ne ajo.
Patjeter, e drejte se shkrimi i tij asht "njësi matëse se ku është kultura jonë dhe sa duhet punuar" ktu ne Vikipedia. M kujtohet nji diskutim i joni ku ti thoshe se ka perdorues qe kan shkru mija artikuj e editime, (nuk tu pergjigja se nuk ja vlente, por shtova nji thanie te Jozef Adisonit: "Dituria është ajo që, pranë virtytit, me të vërtetë e ngre një njeri mbi tjetrin.") per cilt artikuj e ke fjalen ti, per artikuj pa asnji rresht apo me nji rresht? A po e sheh tash se ne çfar gjendjet e cilsiet jan tash ata. Per artikujt ktu un kam nji thanie te Heraklitit: "Një është për mua dhjetëmijë, nëse është më i miri".

"Aetrnus"i asht i zhgenjym, dhe habitet se si po i shperblehet atij mundi (askush nuk te ka shterngu te shkrush ty ktu). Sikur nuk i pata than njiher per cilsine e nivelin e artikujve ktu ne Vikipedia! A te kujtohet pergjigja qe me shkruve Petrit? Qe frytet, qortime ne gazete.

Sa per kureshtje thash te kerkoj ne Gugel se kush asht z. Ardian Vehbiu dhashe emnin e tij dhe qe perfundimet:

http://www.arbitalia.it/cultura/interventi/2007/devole_gjuha_shqipe.htm

http://www.albanovaonline.com/modules/news/article.php?storyid=392

http://www.botashqiptare.net/bota113/113vehbiu.htm

http://members.aol.com/Plaku/index.html

http://www.albanianorthodox.com/albaniantribune/

http://www.ceeol.com/aspx/issuedetails.aspx?issueid=d8da2700-3e53-4e36-8fab-d8a0abffc271&articleId=c90bc243-834f-47d1-8929-0962031816d6

http://kolektiviza.wordpress.com/2007/06/13/percudnimi-i-dijes-ardian-vehbiu/ etj. etj.

Mu per vedi nuk me ineteresojn bindjet, mendimet, botekuptimet e z. Vehbiu por ne kyt shkrim (mbi Vikipedian) e verteta qe ai paraqet.

Un per vedi i pranoj dhe jam i vetdijshem per gabimet qe kam ba ne perpjekjen teme te shkrimit te artikujve te mi, dhe mundohem her mas heret ti ndreq ato.

Nuk po zgjatem ma teper se dalin shume probleme te tjera. Shpresoj qe ju tash te mos me kunderveheni (megjithse nuk u druhem, edhe ne qofte se krejt perdoruesat e Vikipedias jan kunder mejet), por te mendoheni me matuni rreth ketyne gjanave, e ju drejtohem ma teper administratorve, qe te vendosin masa dhe kritere mbi pranimin e nje artikulli (besueshmeria, burimi, cilsia, gjuha, dhe sasia), te punoni per pasunimin ne cilsi, besueshmeni, asnjanesi; mbrojtjen dhe mirvajtjen e Vikipedias ne gjuhen shqipe, sepse per kyt e keni marre e pranu edhe titullin e administruesit. Zoti ju ndihmoft!

Me falni per shkodrançen teme! Shndet nga Leke Mjeku 22 Gusht 2007 12:39 (UTC)!

Zoti Leke Mjeku do te ishte per ju me mire qe te lexoni shkimet e mia pake me me koncentrim sepse keni ngaterruar dicka. Do te ju kisha thene edhe cka por pasi qe ju e thuani mendimin e juaj me therra, atehere nuk e kam nderment edhe te them se ku e keni ngaterruar.

Une nuk mund te ju kuptoje juve perderi sa e merrni nje ftese per bojkotim te Wikipedias si kritik. Per mendimin tim kritika eshte paraqitur ne shkresen (1) Shekulli, shkresa (2) e paraqitur tek xha xhai e sidomos komentet jane ftese per bojkotim, te pallura Gomari. Ju nuk e diket qe ka Gomar qe flasin?. Bojkotimi i Wikipedias dhe jo vetem i saj por i gjitha projekeve te lira qe dashte e pa dashte do te futen ne hapsirat shqiptare se paku tek te rinjet eshte vetevrasje. Vetvrasje te tilla populli shqiptar ne historin e vete ka pasur me shumice. Perhapja e projekteve te tilla nuk eshte ide e imja dhe asnjerit nga ne. Keto jane rryma te forta dhe elementet tipike te shoqerive "PARIT" e te cilave pine kafe gjate ketyre rrymimeve kane per tu zhdukur. Wikipedia ze vend me te gjere se secili ..., ku eshte kjo "PARI" qe e lejone Hipi Zhdripin e tjetrin te hudhe "ligshtina" si te doje ai? Apo ndoshta kjo "PARI" mendone qe me kamxhike te ndaloje rrymin si ne kohen komuniste. Kete nuk mund ta beje sepse keto rrymime gjenden ne duar te ati qe ka kamxhike edhe me te madhe.

Ju thuani qe shkolla shqipe nuk eshte pergjegjese. Une theme se vetem ajo eshte pergjegjese, shka po mendoni Hipi Zhdripi eshte pergjegjes? Shoqeria shqiptare engjujt e vete i ka tek Akademit e Shkencave dhe Wikipedia eshte pjese e shoqeris e cila nuk mbrohet nga engjujt. Ku jane engjujt? Me fjale te tjera po kete pytje e ka shtruar edhe shkresa ne Shekull por shkresa tjeter eshte palle gomari. Nuk kam asgje kunder realitetit por kunder nencmmit dhe bojkotimit te projektit jo pse jame pjese e tij por se veprimet e tilla jane mos rrespektim i realitetit. Kjo eshte pa pergjegjesi me e madhe se e secilit do artikull tonin te "ligshte" dhe jo kritik. Shkresa e xha-xhait e nencmon dhe ne te njejten kohe e shehe si rrezike per shoqerin shqiptare, ne vende qe te ftoje shoqerin ne krye me institucionet qe te pranojne realitetin dhe te krijojne urat shqipe ne Wikipedia. Kjo per mua nuk eshte asgje e re. Kame pare "PARI" qe e ka nencmuar fuqine e mases (popullit), fuqi e cila ne munges te orientimit e ka perbi "PARIN".

Po ka ligshtina sa te duash ne sq.Wikipedia, por si thashe ato EKZISTOJNE dhe shihen detyre e shoqerise eshte qe te i korigjoje. Dhe ne fund deri para SQ.WIKIPEDIAS as lightina nuk ka pas ne gjuhen shqipe (ne internet), sepse trimat qe nuk kane guxim te gabojne kane shfrytezuar Wikipediane ne gjuhen angleze sikur koleget e Gjonit.--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 19:34 (UTC)

 • Tjeta Dan apo Hipi-Zhdripi!
Te tham te drejten, un per vedi i lexoj me shum vemendje e perqendrim ("koncentrim", si thu ti "shkimet" tuja) jo vetem shkrimet tuja, por edhe ato te te tjerve, se nuk du t´i bi ne qaf askujt. I lexova me vemendje art. limoni e manipulimi. A e gjen se sa gabime gjeta un atje? Po mjaftohem vetem me kaq: shum gabime, si ne shkrim, perpilim, e thurjen e mendimeve, saqe as nuk mundesh me e kuptu ne ndonji vend autorin se ça don me than. Nse kam ngaterru un diçka ateher te lutem, ose diftoje ose shâj vendit (mshoji karriges), i thojm na kah Shkodra. Un ne asnji shkrim temin nuk e kam than mendimin tem me "therra", por kam ken i qart e kam shkru troç. Perkundrazi, ne diskutimet me ty mbi fene, ke ken ti qe je terhek e s´doshe me u sqaru per ça e kishe fjalen. Nse un kam ken me "therra" m´i difto, ose mos fajso tjert pa fakte. Asht nji fjal e urt (prap kah na n Shkoder) qe thote: "Kur t´a xjerresh koburen o gjuj o ... Ma mir mos t´a tham fundin se nuk asht i mir. Prandaj kur ta kapesh tjetrin gabim thuje e mos u tut (ma posht flasim per trimnin ton), ose hesht.
Un (me aq sa e kuptoj shqipen) nuk mujta me lexu, apo nenkuptu ndonji thirrje apo ftes per bojkotim te Vikipedias, as ne "Shekulli" as te Xha Xhai. Te thush (shfaqesh) mendimin tand, apo te parashtrosh nji zgjidhje si mundsi nuk asht thirrje apo ftes per bojkotim. N.q.s ti e ke lexu ashtu si thu ti, bjeri faktet, citatet. Pandaj s´ke edhe si kupton. E verteta mbet e vertet. Qortimin e kritiken ju e merrni si fymje, jo si vrejtje per permirsim.
O Dan, merre ma kadal se u bane gazi i bots. Ke fillu te flasish "si e ëma e Zeqos majë thanës" thojn tiransit. Ça jan kto vetvrasje, e bile ne historin e popullit shqiptar?! Vetem pse po u mbyllka Vikipedia (gja qe asht e pamujtun, mendoj un) apo projekte te tjera te lira asht vetvrasje!!!
Pash nderin, ti prap permend parin? Po pse mor njiri a s´je ti (e administratort tjer) ktu ne Vikipedia "PARIA"? Po ju mor e keni ne dor mir-mbarvajtjen e Vikipedias ne gjuhen shqipe, ju keni te drejtat dhe mundsite (fshimja, bllokimi, pranimi etj.), jo perdoruesi i thjesht i cili shkrun ça i pelqen, e aq sa din, e ju administratort "mbikqyrni", mbarshtoni, ndreqni, dhe shkyni shkrimet e papranueshme, aq sa dini e mundeni. Ti kenke edhe hipokrit, e shtinjarak kur prap ua hedh fajin tjerve e nuk pranon gabimet, paaftsin e pamundsine tande.
Prap ti, kodra mas bregut, me broçkulla, dëngla, dokrra. Shkolla e ka fajin per formimin, nivelin tand arsimor-kulturor? Shkolla shqipe te mesoi ty (e mu) te shkrush e lexosh, si te sillesh mire e drejte, te formoi e ngjizi aq sa pati ajo e ti mundsi. Se sa ke msu ti, si sillesh dhe e zbaton ti ditunin qe ke marre nga shkolla asht vetem problemi yt. Ka shum njerz qe mas shkolls nuk msojn ma, (se mendojn se i kan msu ato qe kan dasht ose s´kan ma nevoj) por punojn, ka te tjer qe mas shkolls punojn e msojn der ne vdekje. Nder kta te dytit baj pjes edhe un. Vete jeta asht shkoll, e nuk asht kurr von me msu.
Ti e "mbron" Vikipedian, ti je "engjulli" i saj me administratort tjer, hala s´e ke kuptu ti kte? O Zot!
Prap Dan, mos i´a hidh shoqnis shqiptare fajin per mangsite e Vikipedias, se ajo ka probleme te tjera ma te randsishme e jetike (buka, uji, energjia etj. etj.) se ai i Vikipedias. Jo kushdo ne Shqipni a tjeter kund ka kompjuter e internet, aftsit e mundsit per te ndihmu ktu. A kupton? Qarte?
Ta kam than edhe nji her Dan, mu me shkruj ktu qarte e troç. Ça don me than me Gjonin e koleget e tij, e Biblen latine? Kush po flet me nenkuptime e "therra" ktu? N.q.s. ti mendon se un s´mund ta kuptoj (diçka), ateher ma shpjego po deshte. Ji i drejt!
Ti nse nuk e kupton pse, si, e ku(r) e kan shfrytzu Vikipedian angleze trimat, vajmedet mendjes tande.
Sa per trimnin, po te tham vetem kte: Trimi e i drejti kan marre me gabu, se nuk dun te koriten. Njeriu ka emer e ftyr.
Per temen ma poshte te pergjigjem pak ma von. Shndet! Leke Mjeku 24 Gusht 2007 16:20 (UTC)

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë Redakto

E hapur one e pertej. Ky eshte edhe problemi qe si duket as ju z.Mjeku as Xhaxhai ende nuk e paska kuptuar. Nuk ka kontroll siq mendoni ju. Kontroll i vetem i saj eshte ndergjegjja dhe dituria e njerzeve te shoqerise apo me mire te themi e atyre njerzeve qe e zoterojne kombinimin e shkronjave ne gjuhen perkatese. Kjo nese shprehemi me fjalorin e mesjetes eshte mejdone i mendimeve per gjitha senet qe na rrethojne. Kur po thom mejdone shikoni ju lutem kete dhe mos harroni se nje pjese e madhe e rinise gjendet large atedheut.--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 20:39 (UTC)

Upsss!!!Prej arenes ikin vetem trimat qe nuk kane guxim te gabojne!!!--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 20:42 (UTC)

Ai, na falni gabova. Prej mejdonit ikin vetem tucanat.--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 21:30 (UTC)

Ai, mazamakeq apet gabim. Prej arenës së luftimeve ikin vetëm frgacakët. Shiko, shih e kqyre tri fjale per nje mendim si pasoje e gabimit tim.--Hipi Zhdripi 22 Gusht 2007 21:34 (UTC)

 • Tjeta Dan!
Me fal se u vonova me pergjigjen.
E hapun an e pertej per njerz te meçëm, te ndergjegjshem, te pergjegjshem e altruista. Jo per njerz te paditun, te pandergjegjshem, te papergjegjshem e egoista. Si thu ti masi asht e hapun mos te kontrollohet prej jush a?
Ne qofte se nuk e din se ça don me than percaktimi LIRI shiko artikullin Liria. Liria asht pergjegjsi.
Ke te drejte kur shkrun se kontrolli asht ne durt e "atyre njerzeve qe e zoterojne kombinimin e shkronjave ne gjuhen perkatese", d.m.th. gjysmanalfabeteve. Kyt e kam than un qe me koh, e deshmoi edhe Xha Xhai. Mjafton te lexosh "artikujt" ktu qe te habitesh me "guximin" e marrë(2) te atyne perdoruesve qe edhe pse nuk dijne mire shqipen kane titullin administrator. Asht me te vertete per tu adhuru guximi i tyne, sepse edhe ata dojne qe te ndihmojn me ato dituni qe kane Vikipedian, por jo te shkrujn ktu shkarravina.
Vikipedia nuk asht mejdan i mendimeve por faqet e saj te diskutimeve.
"dhe mos harroni se nje pjese e madhe e rinise gjendet large atedheut"?! Se ça don ti me than me kte nuk e di, se mund te marrin disa shpjegime.
Oops!!! I (you) did it again. Simas fjalve tuja ne aren mbesin vetem frikacaket qe kane guxim te gabojn, se s´kan emer e ftyr ktu po nji nofk. S´e kan problem se gabojn se nuk i njef kush per ftyr e emer.
Kush, kur e pse ka ik nga mejdani (fushebeteja) mor Dan? Me difto pak se jam kureshtar.
Hala jam tu prit pergjigjet prej tejet por ti s´po don me mu pergjigj. Hajt Dan shndet, e shkruj diçka te vlefshme. Leke Mjeku 27 Gusht 2007 20:41 (UTC)

Kush ka ik, Xhaxhai ka ik. U ardhë ka hi mrena e ka pa lomsh edhe ka ik. - hahaha. Pa shaka ne këtu të gjithë i dimë problemet, i dimë dobësitë edhe administratori që nuk di shqip e ka vendin këtu. Së pari sepse ky projekt është i hapur one e përtej në kuptimin e plotë të fjalës pra edhe për armiqtë e gjuhes, së dyti ka "fëmijë" të mërgimtarve (gjenerata e dytë) që dinë gjuhë të huaja dhe nuk e zotërojnë mirë gjuhen shqipe janë në gjendje dhe kanë vullnet të ndihmojnë shumë por nëse ata i kritikon për mangësin në gjuhë e ke mbytur krenarin e tyre. Nuk di si ta shpjegojë më mirë. Unë jam i vetëdijshem që profesoret tanë nuk kanë interesim të ju japin detyra studentve sikurse p.sh. ata që po e kontrollojnë fleten e Kosovës në gjuhen angleze apo tipit (ndoshta është grup) që po thuja në çdo projekt i rrin gati ta shkruajnë IRJ e Maedonisë. E mira e këtij projekti është që mund të kontrollohet nga masa e përdoruesve e ajo pasi që është në gjuhen shqipe është logjike që mund të kontrollohet nga shqiptarët. Ku ta dim ndoshta edhe une nuk jam shqiptarë për të njoftuar lexuesit për këtë e gjenë të shkruar në fleten time "si shqip-folës". Ka shqiptarë që nuk di të flas shqip. Ka të huaj që dinë të flasin shqip. Në fund Wikipedia është projekt që bazohet në Merita, pra Meritokraci, pasqyrë e realitetit në internet (nëse nuk cenzurohet si në DE.Wiki). --Hipi Zhdripi 28 Gusht 2007 03:09 (UTC)

Upsss!!! Për këtë lokalizmat janë gjëja më e mirë, nga ato mësonë më shumë për përdoruesin prapa ekranit, fatëkeqësisht dibançja dhe llapiançja nuk po dalin ashtu si po del ti e une. Cka më ka marrë malli me ni llapiont to thonë "mëolla" - hahahahh--Hipi Zhdripi 28 Gusht 2007 03:16 (UTC)

Tjeta Dan!
Kur te shkrush per dike, ateher theksoje dhe qartsoje per ke e ke fjalen, mos ban pergjithsime. Se ti thu: "trimat", "tucanat", "frgacakët"...., pra kenkan disa (kush?). Masandej z.Vehbiu e tha se ai e perdor Vikipedian angleze per pune, jo per te kalu kohen, etj. mendoj un. Meqe tash "ne këtu të gjithë i dimë problemet, i dimë dobësitë edhe administratori që nuk di shqip e ka vendin këtu" ateher pse kceve ti me shoke e nuk e pranut kritiken e te verteten, por nise ti i pari e tjert te shajn e fyjn z. Vehbiu? Vetem se ai pasqyroi realitetin, te verteten dhe mendimin e tij. N.q.s "administratori që nuk di shqip e ka vendin këtu", çfar shembulli asht ai per perdoruesin e thjesht qe nuk e din ma mire se ai, apo e din ma mire se ai shqipen? Si mund ti msojn ai ata (masat) kur nuk e zotnon mire vet gjuhen shqipe? Si mund ta mbrojn ai Vikipedian ne gjuhen shqipe kur nuk e din shqipen (kto jan pra disa nga rreziqet qe permend z. Vehbiu)? Si mund ta perfaqsojn ai ate? Kyt nuk e kuptoj un. Si thu ti, ata fmij mergimtarsh ti levdojm se po shkrujn shkel e shko, jo ti qortojm her mbas here, e tjua terhekim vemendjen se ateher i vritkam un krenarin e tyne? Kur i tham un dikujt msoje gjuhen shqipe ma mire un as mendoj ta shaj, fyj, por po e kshilloj ta permirsojn gjuhen, jo ta rrej (gënjej), apo ta levdoj per diçka jo te vertet. Un ia çmoj mundin, por vetem mundimi nuk mjafton. Me vjen keq qe nuk mund te rrej. Un i jap tjetrit ate qe meriton, kshtu vijm te meritokracia jote. Vikipedia nuk kontrollohet nga masa e përdoruesve, por ma par prej administratorve. Kshtu mendoj un.
Oops, you did it again. Fatkeqsisht un nuk jam nga Llapi se do te kisha fol me ty llapçanshe, jam nga rrethi i Shkodres e flas shkodrançe. Po s´e kuptove gjuhen teme nder diskutime me thuj se shkruj shqipen standarte edhe neper diskutime. Ne artikuj un nuk kam shkru shkodrançe, apo jo?
P.S. (Pas Shkrim)
Se ça deshte me than me Gjonin e koleget e tij, Biblen ne gjuhen latine e se ku jam ngaterru se kyt nuk ma the? Shndet Dan! Leke Mjeku 28 Gusht 2007 19:01 (UTC)

Sa eshte Wikipedia burim informate i pranuar? Redakto

Shteti gjerman ndan buxhet financimi per DE.WIKIPEDIA.ORG.

Si uket ndokush e ka kapur seriozisht kete punen e Wikipedias, kurse ne na duket sikur bejme hajgare.

Meqe nje qeveri e nje shteti 82 milionesh gjermano foles ka ndar financa per Wikipedian atehere kushqo qe kritikon punen ne wikipedia, qoft edhe te kesaj shqiptare ka kritikuar KOT dhe ska dituri cka eshte enciklopedia. (Puntori 27 Gusht 2007 10:15 (UTC))


"Si uket" ti nuk don me e kuptu se ne çfar nivelit asht Vikipedia gjermane me tonen. Sa artikuj ka ajo e ne çfar nivelit e cilsiet ato jan? Si mund te krahasosh ti Vikipedian gjermane me shqipen. Vikipedia gjermane asht e dyta mbas Vikipedias angleze per numrin e zerave. Per çastin mbi 629.753 zera (artikuj).
Pse po i jepet Vikipedia(neve)s gjermane ky buxhet? Citim: "Germany will be setting aside part of its budget to improve information about renewable resources in Wikipedia. Over the next few years, several hundred articles will be written on this issue". Vikipedia gjermane asht burim informate i pranuar, por nuk besoj se e jona asht ne nivelin e gjermanes.
Nuk kritikohet puna e mundi i bam ktu por gjuha, kuptimi, cilsia, niveli i artikujve te Vikipedias ne gjuhen shqipe. Hala se ke kuptu ti kyt. Pra kritika nuk asht KOT, por E DREJTE! Ditunin po ta lam ty, qe edhe shqipen s´din me e shkru mir. Shiko artikujt tuj se i ke qa. Se e ke shpik ti enciklopedine, e te tjert nuk dikan se ça asht ajo. Ik mor mshoji karrikes e shkroji ndonji sand me mend.
Shndet "Puntori" se i ke ra piks. Leke Mjeku 27 Gusht 2007 20:41 (UTC)
O, Lek Mjeku, une pa asnje dyshim e kuptoj ate se ku gjendet Wikipedia Gjermane, por si duket ti s'me ke kuptuar mua. Qellimi im ishte te i them ndokujt qe don te kuptoje dhe ka nje sy te mire ndaj Wikipedias qe mos te ket frike dhe turp te punoj ne wikipedia shqip sepse GJERMANIA , forca boterore ekonomike e kulturore PO NDAN BUXHET SHTETEROR PR WIKIPEDIAN, kete e ben shteti gjerman ne kohen e kritikave ndaj wikipedias duke i dhen krah diturise dhe gjuhes se vet. Kjo eshte dicka e pa pershkrueshme per gjuhen, kulturen dhe diturine gjermane. Pra wikipedia gjermane vite me pare ka qene po aq e dobet sa wikipedia shqip, pra dua te them se skemi se merzitemi e cesim gur ndaj tjetrit por LE TE PUNOJME.
Leke ske nevoj te mi percjellesh statistikat sepse cdo dit i percjell vet, por mos harro se wikipedia gjermane 1 dite ne te kaluaren nuk kishte asnje artikull, por u krijua dhe u punua qe te behen keto artikuj qe jan. Une kur u aktivzova ne wikipedia shqip menzi i kishte arritur 7000 artikuj, por shihe sot ku eshte ne krahasim me te kaluaren.
Leke Mjeku shum me eufori ke shkruar, mos mendo se vetem ti e dallon te bardhen nga zeza, por une po e shoh te bardhen pas te zezes e cila do te shihet nga puna jone.
Sa i perket : Nuk kritikohet puna e mundi i bam ktu por gjuha, kuptimi, cilsia, niveli i artikujve te Vikipedias ne gjuhen shqipe. Hala se ke kuptu ti kyt. , populli thot: Pastro oborrin tand pastaj shko te i kojshis. Pra Leke Mjeku shiko veten tande pastaj kritiko tjert dhe mir esht te mos kritiksh kot.
Sa i perket kritikes ndaj direkt ndaj meje: Rri i qete se akoma qenkshe femi dhe tu kisha lutur mos u nxito me perdor fjale te kota si i kot qe po shitesh sepse nga diskutimi po e shpie temen ne konflikt, sepse aqpo ta prejka rrota baglen.
Mesohu Leke Mjeku, mesohu sepse akoma nuk po din te kuptosh. (Puntori 28 Gusht 2007 16:21 (UTC))


Kur e kupton mos thuj ateher se kritikat ndaj Vikipedias ishin (jane) KOT.
Un nuk i çes gur askujt, por tham te verteten. I pelqen a jo ndokujt nuk me bahet von.
Un nuk e di se dikush paska pas frik e turp te shkrujn ktu. Shiko numrin e perdoruesve se kush, si e sa e ka perdor (hy) Vikipedian.
Vikipedia gjermane ka ken e dobet ne fillim per numrin e artikujve, e jo te gjuhes se perdorun ne te.
Un nuk te percolla ty asgja (as e baj), pruna numrin e artikujve te Vikipedias gjermane, pra te verteten.
Ti je gabim dit e nat kur krahason Vikipedian gjermane me shqiptaren, qofte edhe te kalumen e tyne. Tjeter nivel e standarte kane pas e kan ata.
Un nuk shkruj me eufori, por i detyrum te mbroj te verteten e te drejten.
Sipas tejet, masi je aktivizu ti prandaj ka sot kaq shum "artikuj", apo jo? A e vune re ti se ku asht Vikipedia ne gjuhen shqipe me kerkesat e kohs, nivelin, cilsine dhe gjuhen? Nuk e lexove artikullin tek "Shekulli"?
Meqe ti e dalloke te bardhen nga e zeza pse s´e pranove te verteten dhe kritikat e z.Vehbiu? Si reagove ndaj tyne?
Un e kam shkru se jam i vetdijshem per gabimet (e vogla) e mija, dhe se mundohem here mbas here ti ndreq ato. A ta tham un ty edhe kte: se kur lexon "artikujt" tuj te kap dhimja e krytit, se edhe fjalet e mendimet nuk din me i lidh. Pale, formulimet, gjuha dhe fuqia jote shprehese. Pra, pastroje vete oborrin tand, s´e nuk ta pastroj un apo Xha xhai etj.
Un jam i qete, e nuk jam fmi, as me mend as me moshe. E kam diftu un moshen (emnin edhe foton) teme , por diftoje ti moshen (emnin e ftyren tande), masandej di un si flas e te drejtohem un ty. Un nuk mund dhe nuk do te heshti ma ndaj egoizmit, krenarise se smure, hipokrizise, meskinitetit, rrenes (genjeshtres), paaftesise te çdokujt ktu ne Vikipedia. Un nuk shitem, as ty e askerkujt. Lene ti kte se asht tem tjeter. Un nuk po e çoj temen nga diskutimi ne konflikt nse tham te verteten, paçka se nuk te pelqen ty ajo. Asht e verteta qe po e çon atje. Un po te tham (nuk te lutem) ki kujdes me gjuhen qe perdor, se ajo asht shpate me dy teha. Po difton edhe nivelin tand kur perdor "baglen". Mbasi mu aq ma pret rrota baglen, ki kujdes se te shkela (-i, shtypa, -i).
Sa per ta ba ty te ditun (ia thash edhe Danit), un do te msoj der sa te des, por me siguri jo prej tejet. Leke Mjeku 28 Gusht 2007 20:54 (UTC)
Pika e fundit jane vyrtytet qe mi mveshe. Kritikat i pranova dhe i komentova ashtu si duhet komentuar, pra me pune. Fjalet qe ua thash (sepse i kam komentuar qe te dy shenimet ne web faqet e tyre) ua thash qe te kuptojne ata se si duhet menduar.
Pra meqe ti mendon si z. Vehbiu perse punon pra ne wikipedia? atehere eshte e kote te punohet sepse jemi askund.
Une nuk dua te vazhdoj kete diskutim sepse e urrej humbjen e kohes kot, por ti po me perkujton nje perdorues ne te kaluaren i cili fyente pastaj akuzonte tjeret per fyerje.
Une asnjehere nuk te kam permendur ty gjer me tani, pervec kur kemi patur diskutime, pra mos ke merak se as sme intereson se ekziston sepse ne fakt as nuk e kziston (une i shoh vetem artikujt tone), pra lere nje pershtypje te mire dhe mos fyej (qe ne shenimin para nes rreshtash ke hedhur gurin e sherrit. Mos mendo se ti din dhe tjert nuk dine sepse nuk perfundon mire kjo, sepaku e di se si kaloi ai i cili keshtu mendonte si ti: se i Shqiperise dhe shqiptar me themel dhe ne Maqedonsa etj etj, pra mbahu ne vete dhe shih rrugen tende dhe te verteten e artikujve. Sa i perket diskutimeve qe une i filloj ske nevoj te kyces sa per te ven moll sherri ne to. (Puntori 28 Gusht 2007 22:17 (UTC))
"Vyrtytet" po ja mvesh vet vedit, djalo! Thirri mendjes!
Kritikat nuk i pranove askund, bile i qujte prralla. Fakt! I komentove ashtu si tu duk ty se asht "e drejte". Shkove te faqja e Xha Xhait e shkruve me nje gjuh rujna Zot, te pakuptueshme e plot gabime.
Oo ata (?) nuk e ditkan si duhet te mendojn. Ti shkove e i "dhe mend" nje gjuhetari e doktori shkencash. Te lumte!
Une nuk mendoj si z.Vehbiu (kjo e kuptume ne pergjithsi, se nuk e njoh). Ato qe tha z.Vehbiu, i kam than un para nji vitit ne diskutimet me ju. Un pruna vetem lidhsin (linkun) ktu.
Pse un punoj ktu? E para se i kam mundsite e aftesite e nevojshme, e dyta qe ti përçoj dikujt ate qe di un (asnjanesisht). N.q.s ti mendon se "eshte e kote te punohet sepse jemi askund"(?!!) mos puno mor djal se nuk po te shtrengon me zor askush te shkrush ty ktu.
Mbase po e urreke humbjen e kohs pse ju pergjigje ateher lidhsit (linkut) tem? Pa komente? shkruva un.
Un nuk jam ai perdoruesi qe po te "perkujtokam" ty. E s´m bahet von se ti apo dikush tjeter mendon ndrysh (Kosystemi). Ato jane fantazinat tuja te semuta, pune qe i bani vet e kujtoni se edhe tjert bajn si ju. E kam than se me nji emen (e te vertetin) ia kam fillu ktu e me nji do te mbes deri ne fund. Un e mbaj fjalen e s´jam besthyes. Mos perdor ti ktu dy konto?
Un nuk fyj kur i tham dikujt te verteten se nuk e din mir shqipen, nuk zotnon cilsina e aftesina. Nuk akuzova (padita, kallxova) ndokend se me fyu. Un di si ti dal zot vedit po me fyu ndokush. Prandaj leni broçkullat!
Edhe pse kjo asht faqe diskutimit, un pruna ktu vetem nji lidhs (link) dhe shkruva: Pa komente! Pa komente mund te shkruhet edhe: Pa fjalë. Qe kushdo ta lexojne e te reflektojne. Ju kcyt se nuk u pelqeu e verteta dhe kritika.
Meqë ti nuk e pranove te verteten dhe kritiken as te shkrimi yt "Sa eshte Wikipedia burim informate i pranuar?" tu pergjigja siç iu "pergjigje" ti lidhsit (linkut) tem. Pra permbaju fakteve.
Ha ha ha, un nuk jetokam (ekzistokam). Derisa (mendoj) shkruj ekzistoj.
Un s´kam hi ktu ne Vikipedia te la pershtypje te mira, djali. Kam hi te shkruj aq sa di.
Nuk hedhi un moll (jo gur) sherrit askund, e nuk hapi trillime e shpifje si ti.
Un mendoj se i di shum gjana ma mir se ju. Ju mendoni se dini gjana qe nuk i di un. Per mu s´ka ktu asnji problem.
Nuk kam frik te shkruj te verteten djali. As me bahet von se si perfundon. Ça po me kërconon ti mu a? S´te vjen marre!
Askush nuk mendon si un. E kshtu asht mir. Gjithkush mendon ne menyra te ndryshme e me mendjen e tij.
Ça don me than ti me kyt? "se i Shqiperise dhe shqiptar me themel dhe ne Maqedonsa etj etj". Un jam shqiptar me themel e ti (ju) Maqedonsa a?
Un i permbahem te vertets. Hala nuk e ke vu re ti a? Apo s´din me lexu e kuptu?
U kyça ne diskutimin tand me at te drejt me te cilen ti ju pergjigje (panevoj) lidhsit (linkut) tem. Prandaj permbaju se vertets. Hipokrit! Nuk e pranove prap (hala, ende, akoma) kritiken.
Nuk ve un molla sherrit. Leni andrrat me sy hapun, fantazive te smura e trillimeve. Shndet! Leke Mjeku 29 Gusht 2007 14:59 (UTC)
Ti met vertet qenke i semure dhe i verber nga urrejtja. Tu paskam kercenu? Linku yt? Linkut tend mund ti lidhesh prej kudo ne internet dhe permes miliona rrugeve.
Ne internet une mund te komentoj ku te dua dhe si te dua dhe ajo ste perket ty te e determinosh e te udheheqish ne ate drejtim.
Ti Lek Mjeku "je i dituri".
Une nuk e dua konfliktin dhe asnjehere nuk i kam hyre konfliktit, por gurehedhesit e fshehadoresit si ti smud ti duroj pa mos i komentuar.
Sa me perket mua diskutimi me ty ka mbaruar sepse spake kurfar rrespekti ndaj te tjreve, fyerjet i llogarit per kritika: kjo eshte smundje qe ti ua mvesh tjerve e e mban me vete. E ti e ke te drejten te shkarravitesh sa te duash ketu.
P.S. Kontrollo veten dhe mos perdor fyerje si: hipokrit etj se ste ka hije si i ditur dhe i mir qe thua qe je. (Puntori 31 Gusht 2007 08:09 (UTC))


HEJ "puntori"!
Nuk jam un i smur as i verber nga urrejtja. Falemnders Zotit deri tash jam shndosh e mir, njashtu si ne fotografi. Ta kam than edhe dikur, se un nuk urrej asnji njeri, se asht mëkat te urresh nji krijes te Perendise. Ti kujton se un jam si ti, kur mendon se un jam qorr nga urrejtja. Kjo vlen per ty, djali. Ti nuk e ke e nuk ke per ta pas kurr nivelin tem (sepse kur te arrish ti ne kyt nivel qe jam sot, un do te kem nji ma te nalte). Shkruj mor shqip se nuk kuptoj se ça don me than:"Linku yt? Linkut tend mund ti lidhesh prej kudo ne internet dhe permes miliona rrugeve." ?
Si e qun ti kte: "Mos mendo se ti din dhe tjert nuk dine sepse nuk perfundon mire kjo, sepaku e di se si kaloi ai i cili keshtu mendonte si ti: se i Shqiperise dhe shqiptar me themel dhe ne Maqedonsa etj etj, pra mbahu ne vete dhe shih rrugen tende dhe te verteten e artikujve..."? Kjo simas tejet nuk asht kërcnim? Ke probleme edhe me leximin e kuptimin e shkrimit tand a si? Masi ju jeni administratora ktu nga Maqedonia d.m.th. se ju i bllokoni ata shqiptare me themel nga Shqipnia.
Njashtu si ti ke te drejt te komentosh ku, si e ke te dush ne internet njate te drejt e kam edhe un djali. Se ti me the "pse u kyçe te diskutimi qe hapa un". Kshtu djali, rri shtremt e fol drejt! Un nuk te udheheqi apo prij askund, vetem nse ti me lutesh per kte, ateher po, e baj me aq sa di e mundem.
Ti nuk e dashke konfliktin? Atehere hesht, e mendoju ose peshoji fjalt kur shkrun.
Djali, a e ke vshtir me e kuptu shqipen a si? Ti vet edhe ma par me ke than: "po e luan lojen: Hedh gurin e fsheh doren", dhe thu ende se jam "gurehedhes e fshehadores", "flas me therra" etj. Konfliktin pra e hap ti. Apo jo. Ik mor djal se ta kam than, derisa kam guximin te jap emnin e vertet e foton teme e kam edhe at guxim me folë troç, pa doreza. Kaq pak s´mundesh me e kuptu. As kam lujt as nuk do te luj ndoj loj, as hedhi gur e as mshehi un dor. Po kto jan ato gjana qe e thash edhe ma siper, meqë i bani ju mendoni se edhe te tjert bajn ashtu e jan si ju. Ju i dredhoni gjithmon tems, hidheni deg m deg e s´i bini kurr drejt. Jo kshtu, po ashtu.
Un kam respekt per ata qe respektojn ma par vedin. Ti qush gjanat me emnin e tyne te vertet nuk asht fymje. Fyerjet nuk i llogaris un per kritika. Mos ngatrro vrejtjen me fymjen, kritiken me fymje! A kuptove? Un u jap tjerve ate qe meritojn. Ha ha ha. Tash edhe po me imiton kur shkrun se paskam te drejten te shkarravis. Shkarravina e thash un ma siper, per disa shkrime.
P.S. Mos ki dert, se un e kontrolloj vedin. Por nuk mund te rri pa i qujt gjanat me emnin e tyne. Perderisa te me kallxosh (paditesh) per gjana te pakenuna per mu je i tille. Shndet! Leke Mjeku 1 Shtator 2007 11:44 (UTC)


Po, po, Leke pa marr parasysh shka oshtë puna e çysh oshtë me fjalorë qe je duke përdore si p.sh.:edhe shqipen s´din me e shkru mir e vet tu ja thone gjuhes lokale, kurkunë nuk munesh me shku! Jam i sigurt qe Puntori po e kupton kritiken por ti nuk po degjone NEVOJEN e tij. Ma mirë 1 i mirë se 100 artikuj, kjo nuk vlene së paku ktu. Kurr një projekt nuk bëhet me një të mirë. Gjithë kërkojmë që secili të bëjë punën në atë që ka më tepër aftësi. Pse të humbë kohen une që nuk di ta shkruaj shqipen mirë ku janë ata që dinë ta shkruajn mirë. E pra, në sq.Wikipedia infrastruktura për këtë është krijuar nga tipat si Puntori, une e të tjerë që nuk dinë të shkruajn shqip. Ndoshta ti je i mendimit që ka ardhë koha e përmisimit të cilsis, nëse është ashtu fillo pastro. Por prapë se prapë kjo nuk të jepë të drejtë të i thuash dikuj se nuk po "dinë" pa ditur situaten/qëllimin e tij.(Unë vetëm një e di, që nuk di asgjë çka duhet me ditë) --Hipi Zhdripi 28 Gusht 2007 02:39 (UTC)

Dan!
Un s´perdori fjalorë kur shkruj shqip. Hahaha, un me "gjuhen teme lokale" kam shku ne Greqi, Itali, Franc, Belgjike e ardhe deri ne Gjermani. Un vetem neper diskutime (e thash edhe ma siper) perdori (dialektin, te folmen) shkodrançen, neper artikuj kam shkru vetem shqipen standarte.
Ti a po e sheh se "Puntori" nuk e ka kuptu kritiken. Qe ça thot ai: "shiko veten tande pastaj kritiko tjert dhe mir esht te mos kritiksh kot." Cilen nevoj mor Dan? Ku kritikova un kot? Ma thoni.
Ti thu: "Pse të humbë kohen une që nuk di ta shkruaj shqipen mirë ku janë ata që dinë ta shkruajn mirë". Kyt pytje bania ti vedit. Jo Dan, je gabim kur mendon se te tjert duhet te vijn e ti ndreqin gabimet tuja. Pse ban ti gabime? Ti mund te thush kush punon gabon. Por asht edhe kshtu: gabimet e tij njeriu duhet ti ndreqi vet. Derisa ti ke guximin te bash gabime, (sepse ti thu asht e hapun ane e pertej), duhet ta gjesh edhe guximin ti ndreqesh ato. Ç´faj kan te tjert se ti i ban ato? Mos ban (i) gabime qe te mos kritikohesh (-ni). A mos te kritikova un ty a ndokend tjeter per mundin dhe "infrastrukturen". Un pastroj aq sa mundem. Ti me duket nuk po e sheh qellimin tem. Un po u tham se nuk po "dinë" mir shqipen ne rradh te par per te miren e tyne, e se dytit te Vikipedias. Qarte! Vetem te verteten po tham. Situaten (gjendjen) dhe qëllimin e tij un e di dhe e marr me mend, prandaj u baj thirrje pa hipokrizi, e keqdashje ta mesojne.
E kam than e e tham prap. Ju kritikat i merrni si shamje e fymje, jo si vrejtje te nevojshme e dashamirse! Shndet! Leke Mjeku 28 Gusht 2007 20:54 (UTC)
Une shume mire e kam kuptuar Wikipedian dhe me aq fuqi qe kam mundohem qe artikuj t'i shkruaj ne gjuhen standarde. E kuptova qe ne shkrimin e pare se per cilet artikuj te mi e kishte kritiken, per ato rreth Islamit, por mund te them thjesht: Ti nuk e njeh ate teme per ate dhe nuk e din se artikujt jan te shkruar ne rregull se ska se si shkruhen ndryshe. E nese artikuj tjere nuk i kam shkruar ne gjuhen letrare atehere me thuaj cilet jane dhe cilet jane ato fjale qe nuk jane letrare dhe mos fol asnjehere ne pergjithesi dhe me therra por behu i drejte dhe i sinqert e mos u bej : "Hedh gurin e fsheh doren". ´(Puntori 28 Gusht 2007 22:09 (UTC))
O "Puntori", mos puno per te keqen, por per te mbaren. Se je tu mbjell ktu përçamje e tu perhap shpifje me fantazinat, trillimet, apo me botekuptimet tuja. Se ça, si e sa kupton ti asht puna jote. Un ta thash edhe ma siper (o Zot, jam tu perserit gjithnji fjalt e mia se ju s´po kuptoni) mos e keqperdor gjuhen se asht shpat me dy teha. Pse po kapesh tash te feja e hap tema te panevojshme ktu? Apo kshtu ndoshta po te intereson ty? Apo po te shkoka gjuha ku te dhimka dhami?
Mu, me ta than te drejten e shpirtit (edhe n.q.s ti nuk me beson) nuk me intereson shum Islami (kjo nuk asht fymje, se un nuk mundem me rrejt, po te thosha te kunderten kisha per te ken hipokrit e shtinjarak), se kam fen teme, te mir apo te keqe ajo asht puna jeme, prandaj ndershmenisht nuk e kam pas fjalen per gabimet ne artikujt e shkrimet tuja rreth fese islame, por per artikujt tuj mbi ekonomine, artikullin e fillum nga un Bota, artikullin tand Besimi, Zoti/Ziti (se aty vrejta gjuhen e fuqine tande shprehse) etj. Per artikullin Allahu ta kam terhek vemendjen qysh ne fillim qe te jesh asnjanes me shkrimin tand, se un e kam nis at artikull, (fshive e ndryshove disa shkrime te mijat) se isha kureshtar se kush asht Allahu. Adresa 212.201.75.120 (adres dinamike) asht ken e jemja. Edhe artikullin Jezusi, Agnosticizmi, Allat etj. un i kam fillu. N.q.s. mendon se me ke njoft je gabim se nuk me njeh aspak. Un nuk flas me "therra" (ha ha ha fjalt e Danit) po ti mos shkruj ktu përçartazi, mos trillo e mos ndjell përçamje. Permbaju fakteve! Jam krejt i çiltërt (i sinqert) e i drejt, un nuk e di se sa her duhet ta tham po kush te beson, po s´me bahet shum von nse me beson ndokush apo jo. Edhe ne faqen teme vetjake tek LUTJE kam shkru: Kushdo është i lutur të thotë mendimin e tij, mbi punën dhe njerëzit! (këtu mbi punën time), qe kushdo te me shajn apo ndoshta "levdojn".
Nuk jam hipokrit, shtinjarak as i pabes. Nuk kam hedh kurr e nuk kam per ta hedh gurin e mshehi doren se nuk jam tuc po e kam i fije burrni, prandaj po shkruj me emer e fotografi temen. Qe neser kushdo qe te me shohin ne rruge ose te me shajn ose te me pershndesin. Nuk kam frik te shkruj ate qe di e mendoj. Hajt djali, shkruj me mend e vend! Pa inat e mni, jo me keqdashje po me drejtsi. Leke Mjeku 29 Gusht 2007 14:00 (UTC)
Nje ish editues ka qen sikur ti 'hedhte gurin e fshihte doren'. Akuzon tjeret per percarje e vet shitet i mir dhe i ditur. Shih rrugen tende se qenke mendje madh. (Kete nuk e kam ditur me pare).
Per mua diskutimi me ty mbaroi, ti mund te shkarravitesh dhe peshtysh sa te duash ketu. (Puntori 30 Gusht 2007 23:00 (UTC))
Ta kam than se nukj jam un ai "editus". As nuk i baj ato qe shkrun e ban ti ndoshta. Nuk shitem un djali, as nuk te shes ty mend. Edhe n.q.s. do te me pagushe. Ha ha ha. "Ec harap mbaj mendjen tande", thojm na ne Shkoder. Mbaj mendjen tande ti. Mos ki dert se e shof un rrugen teme, e as jam mendjemadh por realist. N.q.s nuk e ke dit qe se e msove. Tash je ma i ditun. Ha ha ha.
Mir se po shkruj un "shkarravina" e "pshtyj" sa te du, ruju se u lage (lagesh)! Shndet! Leke Mjeku 1 Shtator 2007 11:44 (UTC)

Unë një herë kamë pasë problem me dreçin e djallin, por prapë se prap po themë ky projekt bazohet në meritokraci. Unë kam mendim të njëtë për kulturën krishtere dhe myslimane ndër shqiptarët (në këtë projekt). Është çështje personale e individit me cilat rite e rrespektonë krijuesin. Ka njerzi humanë e shoqërorë që rrespektin ndaj krijuesit nuk e manifestojnë me forma fizike dhe nuk kanë nevojë për organizime siç ndodhë me fenë. Por kam thënë një herë dhe prapë po e themë kjo është Enciklopedi që mundohet të arrijë nivel shkencorë (Wikipedia:Vini Re! pika gjuha e Librit, mendojë se nuk ka nevojë të shkruhen edhe për pikëpamjet). Për shkencën "dreç" e "djall" është e panjohura - X. Unë e kuptojë që ka dashamirë që kanë dëshirë të shpjegojnë botën që na rrethonë në frymen e kulturës për të cilën kanë njohuri, por shkenca nuk rrespektonë frymen e kulturës fetare (edhe pse ndoshta bazohet në të), në shkencë nuk ka pardonë. Për çështjen e nderit/etikës po ashtu janë lëmitë shkencore shoqërore, është sociologjia, pedagogjia etj që unë nuk i di. Unë e mbështesë çdo përpjekje për zhvillimin e kulturës fetare por vetëm brenda kufinjëve që i pranon vendi. Fatëkeqësisht, këtu është vendi që në këtë drejtim nuk ka pardonë, për këtë duhet pasur kujdes se mund të pasojnë edhe kritika nga ateistët, edhe ata janë shqiptarë dhe e kanë vendin këtu sepse kjo është E hapun one e përtej dhe nëse "ekspozohen" (spo di si mi thonë, sipas botëkuptimit fetarë) figurat fetare edhe mund të dëmtohet botëkuptimi fetare i tyre nga botëkuptimi shkencorë. Kjo mund të ndodhë dhe ne jemi të obliguar të sillemi me këta artikuj njëjtë si më të tjerët. Është në pyetje pika e neutralitetit e cila bazohet në të drejten e redaktorve dhe përparsi ka burimi shkencorë i të dhënave. Edhe kjo është një llojë përgegjësie nderi/etike.--Hipi Zhdripi 28 Gusht 2007 23:37 (UTC)

Dani, meqe ti ke pas problem me dreçin e djallin shko diskuto te tema perkatse. Te djalli, eksorcizmi apo feja. Ktu mesa e shoh un asht e pavend. Ça do me than ti me kyt: "Ka njerzi humanë e shoqërorë që rrespektin ndaj krijuesit nuk e manifestojnë me forma fizike dhe nuk kanë nevojë për organizime siç ndodhë me fenë"? Kush jane kta njerzi humanë e shoqërorë? Per cilen fe e ke ti fjalen? Pse nuk flet troç mor njiri?
N.q.s. kjo asht enciklopedi e lire ktu kan vend te gjitha njohunite dhe ditunit e njerzimit. Nuk te takon ty te percaktosh se ça po e tjerat jo. Per kte jane edhe kategorite.
Kjo nuk asht enciklopedi shkencore por enciklopedi (e lire). Qarte!
N.q.s e ke fjalen për pikëpamjet ne fe ata nuk jan pikepamje, por besime. Shkenca i sqaron gjanat ashtu si e sa kupton e i din ajo, feja i sqaron ndrysh, sipas zbulesave nga hyjnorja.
Ateistet le te urdhnojn e te japin mendimin e tyne, un per vedi s´kam asgja kunder.
Po, artikujt ktu duhet te jen asnjanes.
Përparsi ka burimi shkencor i të dhënave ne artikujt shkencor, jo nder artikujt fetare mbi fene te cilen shkenca nuk mundet ta rrokin (kuptojne).
Kshtu mendoj un. Prap, hala jam tu prit pergjigjet tuja mbi Gjonin e Biblen latine! Shndet! Leke Mjeku 1 Shtator 2007 11:44 (UTC)

Kritika Redakto

Kritika, ku me ditë une shka oshtë kritika kur nuk kena artikull për ta. - hahaah. Çka dashta me thonë, kritikën e kuptojë ajo edhe nëse është negative (vlersim për mangësi) nga njëher është me e çmueshme se ajo pozitivja. Por të thashë nuk po e ndien NEVOJËN por po e shehë DËSHIRËN së paku ky është mendimi im. Ndoshta për këtë që unë po e marrë si DËSHIRË ti mendonë është NEVOJË, kjo mua nuk më pengonë sepse unë e kam mendimin se është DËSHIRË. Kryesorja të mos i pengojmë njëri tjetrit, e të ecim përpara, dikush me cilësi dikush me sasi. Që të dyjat e kanë vlerën e vetë në këtë kohë të "tregjeve të lira" apo ma mirë të themi "fondacioneve" "stiftungen" - shtisave .

Sa i përket kritikës së Xha xhait, aty janë dy gjëra. Unë nisem nga ajo që Xhaxhai ka dashtur të jep kontributin e tij në atë për çka është më i aftë. Mirëpo ai e ka huq plotësisht, sepse nga kritika i ka dal ftesë bojkoti, e kjo shihet më së miri nga komentet. Të cilit nivel e kanë kuptuar si bojkot është lehtë të kuptohet "e shfrytëzojë" (apo përdori - nuk më kujtohet saktë) en.Wikin. Tani Xhaxhai le të kuptojë dhe në kritikat e veta le të lë pakë pjesë më të madhe për paraqitjen e gjendjes ashtu si është plotësisht si funksionojnë të mirat e të ligat sepse gjysmë e vërteta është gënjeshtër (manipulim) dhe ju hapë rrugën tipave si ky që përdorë en.Wiki . Për fatë të mirë në Shekull mangësitë e kritikës së paraqitur në fleten e Xhaxhait paraqiten kjarrtë dhe nuk ka vend për manipulim. Shkrimi në shekull për mua është Kritikë jo tjetra "pall gomari". Edhe po ta kishte shkruar baba im. Jo pse jam pjesë e këtij projekti por për atë që tjertë po lujin me miliona e miliarda e tontë po pijin kafe. Po të ishte i mundëshem ky bojkot po, po nuk është i mundëshem me kritik të ndalen milionat e miliardat nashta Enver Hoxha e kish nalë- hahaah. Prej dy të këqijave duhet marr njëren dhe të nxirret nga ajo më e mira--Hipi Zhdripi 29 Gusht 2007 00:19 (UTC)

Upsss!!!!Ku met KosSys????--Hipi Zhdripi 29 Gusht 2007 00:30 (UTC)

Upsss!!!Fundi i fundit kritika nuk e di në cilen pjesë i drejtohet administratorve??? Ajo i drejtohet redaktorëve dhe pakujdesis së shoqërisë sepse ky projekt është i hapur dhe shoqëria nuk i ka kushtuar vëmendjen që të paraqien figurat me të cilat janë mësuar që 30 vite.--Hipi Zhdripi 29 Gusht 2007 00:55 (UTC)

Administruesit ose Administratorët në Wikipedia kanë disa privilegje më shumë si p.sh. ata mund të:

 • mbrojnë dhe lirojnë faqet për redaktim
 • redaktojnë faqet e mbrojtura
 • grisin faqet
 • bllokojnë përdorues dhe IP adresa

Me fjalë tjera ata e mbrojnë nga "vandalizmi" i cili nga ana e shkijeve nuk oshtë i vogël.

Statistika live ne Faqen Kryesore Redakto

Si thoni kur Shqiperia luan te çojme rezultatet e lojes ne te majte si ketu:

 

Mund ta shikoni ketu Përdoruesi:Eagleal/wikipediamain. Per mua do te ishte nje nder per te rinfreskuar statistikat.
Ose me vone mund te bejme nje table/kuader, ku mbahen shenime te gjitha rezultatet (gola, kartona, etj). Per sot po e çoj dhe do ta heq kur te mbaroj loja. --Eagleal  12 Shtator 2007 20:15 (UTC)

Stastika futbollistike apo sportive nuk kane kuptim ne faqen kryesore. --Proud To Be Albanian diskuto°) 12 Shtator 2007 20:32 (UTC)
Te kuptoj por kjo eshte vetem gjate lojes, pasaj mund te behet nje portal apo projekt ose edhe artikull qe permban te gjitha statistikat en:2008_UEFA_European_Football_Championship_qualifying#Group_G.--Eagleal  12 Shtator 2007 21:02 (UTC)

Korrigjim i Vogel ne faqen kryesore Redakto

Ju lutem, eshte mundur te behet nje korrigjim ne faqen kryesore.Ne pjese ku tregohet se cfare eshte wikipedia si me poshte....

<Wikipedia (Enciklopedia e Lirë), synon krijimin e një enciklopedi të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët....> fjala "enciklopedi" te zevendesohet me "enciklopedie" (trajta e shquar) dmth nga "synon krijimin e një enciklopedi" te behet "synon krijimin e një enciklopedie" piasoft, 28 Dhjetor 2007, 10:40 (CET)

Return to "Faqja kryesore/Arkivi 4" page.