Federata Evropiane e Karatesë

Federata Evropiane e Karatesë (Anglisht: European Karate Federation) është organi qeverisës i karatesë me më shumë se 50 vende anëtare të Evropës. Qëllimi i deklaruar i EKF është promovimi, organizimi, rregullimi dhe popullarizimi i sportit të karatesë. Është një nga pesë federatat kontinentale të njohura nga Federata Botërore e Karatesë. Që nga viti 1966, ajo ka organizuar Kampionatin Evropian të Karatesë. Përveç kësaj, tani organizon edhe Kampionatet për Junior, Kadet dhe U-21. [1] [2] [3] [4]

Vendet anëtareRedakto

No. Shteti Kodi
1   Shqipëria ALB
2   Gjermania GER
3   Andorra AND
4   Armenia ARM
5   Austria AUT
6   Azerbajxhani AZE
7   Belgjika BEL
8   Bjellorusia BLR
9   Bosnja dhe Hercegovina BIH
10   Bullgaria BUL
11   Qipro CYP
12   Kroacia CRO
13   Danimarka DEN
14   Anglia ENG
15   Kosova KOS
16   Sllovakia SVK
17   Sllovenia SLO
18   Spanja ESP
19   Estonia EST
20   Finlanda FIN
21   Franca FRA
22   Gjeorgjia GEO
23   Greqia GRE
24   Hungaria HUN
25   Irlanda IRL
26   Islanda ISL
27   Izraeli ISR
28   Italia ITA
29 Lettland  Letonia LAT
30   Lihtenshtajni LIE
31   Lituania LTU
32   Luksemburgu LUX
33   Maqedonia e Veriut MKD
34   Malta MLT
35   Moldavia MDA
36   Monako MON
37   Mali i Zi MNE
38   Norvegjia NOR
39   Holanda NED
40   Polonia POL
41   Portugalia POR
42   Republika Çeke CZE
43   Britania e Madhe GBR
44   Rumania ROU
45   Rusia RUS
46   San Marino SMR
47   Serbia SR
48   Suedia SWE
49   Zvicra SUI
50   Turqia TUR
51   Ukraina UKR

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "EKF Statutes Art. 1, Sec. 1" (PDF). Wkf-web.net. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 21 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Black Belt. Books.google.co.uk. Marrë më 30 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Arriaza, Berat Jakupi. "Chapter 16: Karate". përmbledhur nga Kordi, Ramin; Maffulli, Nicola; Wroble, Randall R.; etj. (red.). Combat Sports Medicine. fq. 288. Marrë më 8 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Chronik des deutschen Karateverbandes". Chronik-karate.de. Marrë më 21 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto