Festivali i 24-të i Këngës në RTSH


Festivali i 24-të i Këngës në RTSH
Edicioni 24-të
Qyteti Tirana
Vendi Tiranë
Viti 1985
Datat 26, 27, 28 Dhjetor
Prezantues Yllka Mujo
Artisti Fitues
Kënga Fituese Në moshën e rinisë
              1984 1986              Parathënie

Redakto

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet [1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje

Redakto

Festivali i 24-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë në tri net 26-28.12.1985. Prezantuese: Yllka Mujo. U paraqitën 32 këngë: 16 natën e parë, 16 natën e dytë dhe 18 në finale. Me këtë festival (përveç festivalit të 11-të) fillon ekzekutimi i këngëve nga një interpretues. Tematika e këngëve fillon të bëhet më e larmishme, më afër rinisë. Ka këngë të veçanta për E. Hoxhën, meqë është viti i vdekjes së tij. Kënga fituese “Në moshën e rinisë”, kënduar nga Parashqevi Simaku, kompozuar nga Vladimir Kotani me tekst të Arben Dukës. Festivali i dytë që fiton dyshja Kotani - Duka. Është festivali i parë ku marrin pjesë kompozitori Gjergj Leka, dhe Zija Saraçi si kompozitor.

.

Nata e parë - 26.12.1985

Redakto
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Në çdo sy, në çdo zemër Vasil Mema Skënder Rusi Ermal Dani
2 Fjala e parë Agim Krajka ? Fatma Zyberi
3 Moj lule zambaku Pjetër Gaci Vojsava Nelo Valdete Hoxha
4 Çiltërsi Zija Saraçi Haxhi Rama Jolanda Dhamo

Pëllumb Elmazi

5 Përkrah teje Tasim Hoshafi Jorgo Papingji Orhan Zeneli
6 Kur zbresin barinjtë nga mali Ruzhdi Keraj Elida Hasantare Anila Guxho
7 Faqendritur para historisë Mustafa Krantja Llazar Siliqi Ludmilla Baballëku
8 Lulet e mollës Enver Shëngjergji Vullnet Mato Bashkim Alibali
9 Viti i ri Ferdinand Deda Kudret Isai Afërdita Laçi
10 Kur vij te ti Aleksandër Lalo Klara Kodra Irma Libohova
11 Dega e kumbullës

(Fryn kjo erë e fushës)

Naim Gjoshi Basri Bushkashi Fatma Zyberi
12 Çel portokalli Thoma Gjoni Vullnet Mato Telemak Papapano
13 Lumturia s'është dhuratë Flamur Shehu Betim Muço Mefarete laze
14 Kjo ditë Ermir Dergjini Gjergj Uli Irma Gurakuqi
15 Kënga e zemrës sime Maksim Shehu Natasha Lako Liliana Kondakçi
16 Tek ajo dritare Avni Mula Hysni Milloshi Tonin Tërshana

.

Nata e dytë - 27.12.1985

Redakto
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Koha na thërret Luan Sula Agim Doda Dhimitër Dushi

Luan Sula

2 Shoku im metalurg Zihni Dino Pjerin Logoreci Ludmilla Baballëku
3 Në jetë Nexhmedin Doko Adelina Balashi Irma Gurakuqi
4 Mijëra yje Demokrat Shahini Agim Doçi Miga Hysi
5 Tokë plot begati Rudak Ismaili Pali Xharo Pëllumb Elmazi
6 Dashurinë tonë përshëndesim Tish Daija Bardhyl Londo Burbuqe Rada
7 Më pëlqen të dal pagdhirë Tonin Harapi Dritëro Agolli Anila Guxho
8 Kënga që do ti Alfons Balliçi Koçi Petriti Kozma Dushi
9 Mirënjohje Spartak Tili Foto Malo Afërdita Laçi
10 Enver, o yll, o dritë Hajg Zaharian Zhuliana Jorganxhi Mefarete Laze
11 Frymëzimi yt Agron Xhunga Bardhyl Londo Jolanda Dhamo
12 Ti mbetesh perherë pranvera Gazmend Mullahi Koçi Petriti Lindita Theodhori
13 Në moshën e rinisë Vladimir Kotani Arben Duka Parashqevi Simaku
14 Për ty baba Gjergj Leka Zhuliana Jorganxhi Bashkim Alibali
15 Partia ime Agim Krajka Ismail Kadare Tonin Tërshana
16 Lidhur në një besë Agim Prodani Betim Muço Ema Qazimi

.

Nata e tretë, finale - 28.12.1985

Redakto

Në natën finale dolën 18 këngë sipas kësaj radhe:

 1. Partia ime
 2. Mijëra yje
 3. Kur zbresin barinjtë nga mali
 4. Përkrah teje
 5. Fryn kjo erë e fushës
 6. Mirënjohje
 7. Kur vij te ti
 8. Lumturia s'është dhuratë
 9. Lidhur në një besë
 10. Viti i ri
 11. Tokë plot begati
 12. Enver, o yll, o dritë
 13. Lulet e mollës
 14. Ti mbetesh përherë pranvera
 15. Kënga qe do ti
 16. Në moshën e rinisë
 17. Kënga e zemrës sime
 18. Tek ajo dritare

Çmimet

Redakto

Çmimi i parë

Redakto

Çmimi i dytë

Redakto

Çmimi i tretë

Redakto

....


Referime

Redakto
 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale