Kampionati Botëror i Formula Një 1996

110px-F1 logo svg.png

Formula 11996
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Damon Hill
Ekipi kampion Williams
Koment:
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1996 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 47-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 10 mars dhe mbaroi më 13 tetor të vitit 1996, pas gjashtëmbëdhjet garave të zhvilluara.

Damon Hill fitoi kampionatin pas dy vitesh shtytje në pozitën e dytë nga Michael Schumacher, duke e mundut pilotin Jacques Villeneuve pas një lufte të madhe sezonale. Olivier Panis fitoren e vetme në karierën e tijë e fitoi në garën për çmimin e Monakon. Në këtë vit u vedos dhe rregulla e '107' sipas së cilës çdo veturë për tu kualifikuar maksimalisht duhet të jet 107% larg pozitës së parë në garën kualifikuese.

U vendos dhe rregulli i mbajtjes së numrave të veturave kështu që u vendos që numrat të vendoses bazuar në perfrmancën e ekipit.

Ekipi i konstruktorëve Forti bankrotoi pas garës së madhe për çmimin e Anglisë.

Pilotët dhe konstruktorëtRedakto

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1996.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
  Ferrari F310 Ferrari
046 3.0 V10
G 1   Michael Schumacher   Nicola Larini
2   Eddie Irvine
  Benetton B196 Renault
RS8 3.0 V10
G 3   Jean Alesi   Vincenzo Sospiri
4   Gerhard Berger
  Williams FW18 Renault
RS8 3.0 V10
G 5   Damon Hill   Jean-Christophe Boullion
6   Jacques Villeneuve
  McLaren MP4/11
MP4/11B
Mercedes
FO 110 3.0 V10
G 7   Mika Häkkinen   Jan Magnussen
8   David Coulthard
  Ligier JS43 Mugen-Honda
MF-301 HA 3.0 V10
G 9   Olivier Panis   Kelvin Burt
10   Pedro Diniz
  Jordan 196 Peugeot
A12 EV5 3.0 V10
G 11   Rubens Barrichello   Gianni Morbidelli
12   Martin Brundle
  Sauber C15 Ford
JD Zetec-R 3.0 V10
G 14   Johnny Herbert   Norberto Fontana
15   Heinz-Harald Frentzen
  Footwork FA17 Hart
830 3.0 V8
G 16   Ricardo Rosset s'ka
17   Jos Verstappen
  Tyrrell 024 Yamaha
OX11A 3.0 V10
G 18   Ukyo Katayama   Emmanuel Collard
19   Mika Salo
  Minardi M195B Ford
EDM2 3.0 V8
Ford EDM3 3.0 V8
G 20   Pedro Lamy s'ka
21   Giancarlo Fisichella
  Tarso Marques
  Giovanni Lavaggi
  Forti FG01B
FG03
Ford
ECA Zetec-R 3.0 V10
G 22   Luca Badoer   Franck Lagorce
23   Andrea Montermini

GaratRedakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Australia - 1996 10 mars Melbourne   Damon Hill Williams-Renault
2   F1 Brazili - 1996 31 mars Interlagos   Damon Hill Williams-Renault
3   F1 Argjentina - 1996 7 prill Oscar Gálvez   Damon Hill Williams-Renault
4   F1 Evropa - 1996 28 prill Nürburgring   Jacques Villeneuve Williams-Renault
5   F1 San Marino - 1996 5 maj Imola   Damon Hill Williams-Renault
6   F1 Monako - 1996 19 maj Monaco   Olivier Panis Ligier-Mugen-Honda
7   F1 Spanja - 1996 2 qershor Catalunya   Michael Schumacher Ferrari
8   F1 Kanada - 1996 16 qershor Circuit Gilles Villeneuve   Damon Hill Williams-Renault
9   F1 Franca - 1996 30 qershor Magny-Cours   Damon Hill Williams-Renault
10   F1 Anglia - 1996 14 korrik Silverstone   Jacques Villeneuve Williams-Renault
11   F1 Gjermania - 1996 28 korrik Hockenheimring   Damon Hill Williams-Renault
12   F1 Hungaria - 1996 11 gusht Hungaroring   Jacques Villeneuve Williams-Renault
13   F1 Belgjika - 1996 25 gusht Spa-Francorchamps   Michael Schumacher Ferrari
14   F1 Italia - 1996 8 shtator Monza   Michael Schumacher Ferrari
15   F1 Portugalia - 1996 22 shtator Estoril   Jacques Villeneuve Williams-Renault
16   F1 Japonia - 1996 13 tetor Suzuka   Damon Hill Williams-Renault

Statistikat e konstruktorëveRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1   Williams-Renault FW18 Renault G 175 12 21 12
2   Ferrari F310 Ferrari G 70 3 9 4
3   Benetton-Renault B196 Renault G 68 10
4   McLaren-Mercedes MP4/11
MP4/11B
Mercedes G 49 6
5   Jordan-Peugeot 196 Peugeot G 22
6   Ligier-Mugen-Honda JS43 Mugen-Honda G 15 1 1
7   Sauber-Ford C15 Ford G 11 1
8   Tyrrell-Yamaha 024 Yamaha G 5
9   Footwork-Hart FA17 Hart G 1
10   Minardi-Ford M195B Ford G 0
11   Forti-Ford FG01B
FG03
Ford G 0

Rradhitja e pilotveRedakto

Pozita Piloti AUS   BRA   ARG   EUR   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   BEL   ITA   POR   JPN   Pikë
1   Hill 1 1 1 4 1 Ret Ret 1 1 Ret 1 2 5 Ret 2 1 97
2   Villeneuve 2 Ret 2 1 11 Ret 3 2 2 1 3 1 2 7 1 Ret 78
3   M.Schumacher Ret 3 Ret 2 2 Ret 1 Ret DNS Ret 4 9 1 1 3 2 59
4   Alesi Ret 2 3 Ret 6 Ret 2 3 3 Ret 2 3 4 2 4 Ret 47
5   Häkkinen 5 4 Ret 8 8 6 5 5 5 3 Ret 4 3 3 Ret 3 31
6   Berger 4 Ret Ret 9 3 Ret Ret Ret 4 2 13 Ret 6 Ret 6 4 21
7   Coulthard Ret Ret 7 3 Ret 2 Ret 4 6 5 5 Ret Ret Ret 13 8 18
8   Barrichello Ret Ret 4 5 5 Ret Ret Ret 9 4 6 6 Ret 5 Ret 9 14
9   Panis 7 6 8 Ret Ret 1 Ret Ret 7 Ret 7 5 Ret Ret 10 7 13
10   Irvine 3 7 5 Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 11
11   Brundle Ret 12 Ret 6 Ret Ret Ret 6 8 6 10 Ret Ret 4 9 5 8
12   Frentzen 8 Ret Ret Ret Ret 4 4 Ret Ret 8 8 Ret Ret Ret 7 6 7
13   Salo 6 5 Ret DSQ Ret 5 DSQ Ret 10 7 9 Ret 7 Ret 11 Ret 5
14   Herbert Ret Ret 9 7 Ret 3 Ret 7 DSQ 9 Ret Ret Ret 9 8 10 4
15   Diniz 10 8 Ret 10 7 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret 2
16   Verstappen Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret 8 Ret 11 1
  Katayama 11 9 Ret DSQ Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 7 8 10 12 Ret 0
  Rosset 9 Ret Ret 11 Ret Ret Ret Ret 11 Ret 11 8 9 Ret 14 13 0
  Fisichella Ret 13 Ret Ret Ret 8 Ret 11 0
  Lamy Ret 10 Ret 12 9 Ret Ret Ret 12 Ret 12 Ret 10 Ret 16 12 0
  Badoer DNQ 11 Ret DNQ 10 Ret DNQ Ret Ret DNQ 0
  Lavaggi DNQ 10 DNQ Ret 15 DNQ 0
  Montermini DNQ Ret 10 DNQ DNQ DNS DNQ Ret Ret DNQ 0
  Marques Ret Ret 0
Pozita Piloti AUS   BRA   ARG   EUR   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   BEL   ITA   POR   JPN   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)