Kujtim Majaci

futbollist shqiptar

Kujtim majaci (lindi në Fier20 Mars 1962 dhe vdiq më 14 korrik 2009 po në Fier) ka qënë një futbolist shqipëtar por me origjinë kosovare [1].

Kujtim majaci
Të dhënat personale
Emri i plotëKujtim majaci
Data e lindjes20 Mars 1962
Vendi i lindjesFier, Shqipëri
Data e vdekjes14 korrik 2009
Vendi i vdekjesFier, Shqipëri
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1976–1980Apolonia Fier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1980–1992Apolonia Fier300(174)
Ekipi kombëtar
Shqipëria U–21
1989–1990Shqipëria3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Ai ka luajtur në gjithë karrierën me Apolonia Fier duke zhvilluar 300 ndeshje në ligë dhe duke shënuar 174 gola.[2][3][4].Deri më sot, majaci vazhdon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit fierak.

KombëtarjaRedakto

Ai ka qënë lojtar i kombëtares shqiptare duke luajtur tre ndeshje [1]. Ai bëri debutimin e tij më 18 janar 1989 në barazimin 1–1 kundër Greqisë [5]. Më 8 Mars 1989, majaci luajti në 15 minutat e fundit duke zëvëndësuar Letter Millon në humbjen 2–0 në stadiumin Qemal Stafa kundër Anglisë, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupë së Botës 1990 [6]. Ai luajti ndeshjen e tretë dhe të fundit me kombëtaren më 17 nëntor 1990 në një ndeshje kualifikuese të Euro 1990 kundër Francës, e cila u mbyll me humbjen 1–0 në stadiumin Qemal Stafa falë Golit të sulmuesit Basile Boli [7].

VdekjaRedakto

majaci pësoi një arrest kardiak, ndërsa gjendej me familjarët në plazhin e Semanit.Edhe pse u dërgua me urgjencë në spital, ai nuk mundi të jetojë.[3][8]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Kujtim majaci - national football team player EU-Football.info, 1 janar 2015
  2. ^ Fier, shuhet legjenda Kujtim majaci
  3. ^ a b "Shuhet legjenda e futbollit fierak: Kujtim majaci!". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 shkurt 2015. Marrë më 1 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Footballdatabase profile
  5. ^ Football MATCH: 18.01.1989 Albania v Greece EU-Football.info, 1 janar 2015
  6. ^ Football MATCH: 08.03.1989 Albania v England EU-Football.info, 1 janar 2015
  7. ^ Football MATCH: 17.11.1990 Albania v France EU-Football.info, 1 janar 2015
  8. ^ Premier Sali Berisha offers condolences to family of footballer Kujtim majaci - Republic of Albania Council of Ministers