Lista e shteteve dhe territoreve më pak se 100,000 banorë

artikull-listë e Wikimedias

Kjo është një listë e shteteve me më pak se 100,000 banorë.

Shtetet e pavarura janë listuar me tekst të theksuar, ndërsa territoret e varura me tekst pjerrët. Shtetet e listuara që nuk kanë asnjë njohje të përgjithshme janë me tekst të theksuar dhe të pjerrët.

Shteti Popullsia Kryeqyteti (Popullsia e qytetit)
Sejshellet Sejshellet 87,000 Victoria (26,000)
Antigua dhe Barbuda Antigua dhe Barbuda 86,000 St. John's (25,000)
Andora Andorra 84,000 Andorra la Vella (25,000)
flamuri Osetia jugore (pavarësi e kundërshtuar) 72,000 (2007) Tskhinvali (30,000 para luftës në Osetinë Jugore)
Flamuri Dominika 68,000 Roseau (15,000)
Flamuri i Ishujve Marshall Ishujt Marshall 60,000 majuro (25,000)
flamuri Groenlanda 57,000 Nuuk (15,000)
bandiera Saint Kits dhe Nevis 52,000 Basseterre (16,000)
Lihtenshtajni Lihtenshtajni 36,000[1] Vaduz (4,500)
Monaku Monako 33,500 Monaco (1,500)
San Marino San Marino 31,000 City of San Marino (4,000)
Palau Palau 24,000 Melekeok (rreth 250)
Flag of Nauru.svg Naurua 13,000 Yaren (De jure) (rreth 2000)
flamuri Tuvalu 11,500 Funafuti (4,700)
Flag of the Vatican City.svg Vatikani 800 Qyteti i Vatikanit
flamuri Ishujt Pitcairn 50 Pitcairn Islands

ShënimeRedakto

Përveç Grenlandës, Lihtenshtajnit, dhe Ishujve Pitcairn, të gjitha shtetet në këtë listë të popullsisë janë vlerësuar nga Kombet e Bashkuara.

Shih edheRedakto

BurimiRedakto

  1. ^ "Half a billion inhabitants in the EU27 on 1 January 2009" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 6 shkurt 2009. Marrë më 24 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)