4°21′S 55°24′E / 4.35°S 55.40°E / -4.35; 55.40

Repiblik Sesel
République des Seychelles
Republic of Seychelles
Emblema - Sejshellet
Sejshelli Sejshelli
Moto Kombëtare: Finis Coronat Opus / (sej.:)
Vendndodhja - Sejshellet
Vendndodhja - Sejshellet

Sejshellet (emri zyrtar: Republika e Sejshelleve) është një vend arqipelag prej 115 ishujsh që ndodhen pranë brigjeve të AfrikësOqeanin Indian

Historia

Redakto
Artikulli kryesor : Historia

Politika

Redakto
Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative

Redakto
Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia

Redakto
Artikulli kryesor : Gjeografia e ishujve Sejelle

Sipërfaqja e përgjithshme e ishujve Sejshelle është 455 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 4 35 ‘‘‘J’’’, 55 40 ‘‘‘L’’’.

Ishujt Sejshelle përbëhen nga 41 ishuj shkëmborë dhe 75 ishuj koralë.

Ishujt Sejshelle kanë një vijë bregdetare 491 km të gjatë dhe nuk kanë kufi që e ndanë me ndonjë vend tjetër

Klima në ishujt Sejshelle është tropikale bregdetare me lagështi. Sezoni i ftohtë fillon në fund të muajit maj dhe vazhdon deri në shtator ndërsa sezoni i nxehtë vazhdon gjatë kohës së "monsunit" veri-perëndimor nga marsi deri në maj.

Grupi Mahe i ishujve Sejshelle është terren shkëmbor me një rrip të ngushtë bregdetar, pas së cilit ndodhen shkëmbinj e kodra; pjesa tjetër e ishujve janë kreshta korale të sheshta. Pika më e ulët e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanin Indian dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 905 metrave në vendin e quajtur Morne Sejselois (ang.: Morne Seychellois ).

Ekonomia

Redakto
Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia

Redakto
Artikulli kryesor : Demografia

Kultura

Redakto
Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Sejshellet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Sejshellet – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Redakto